W 2015 roku w Tczewie oddano 1633 litrów krwi. Potrzeba więcej

Krew
W 2015 roku w Tczewie oddano 1633 litrów krwi. Potrzeba więcej
Co roku w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa brakuje najcenniejszego lekarstwa - krwi. Możemy to zmienić. Myślałeś o sobie jak o bohaterze ratującym życie? W ub. roku oddano w Tczewie 1633 litrów krwi.

- Za każdym razem, kiedy twoja krew pomaga: matkom podczas porodu i ich dzieciom, jest potrzebna podczas zaplanowanych zabiegów, wykorzystywana jest w nagłych wypadkach czy podczas długotrwałego leczenia pacjentów chorych na nowotwory STAJESZ SIĘ BOHATEREM - podkreśla Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Każdy z Was może zostać honorowym dawcą krwi. By oddać krew, należy zgłosić się do krwiodawstwa, zabierając ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Łącznie wizyta w punkcie krwiodawstwa nie zajmie więcej niż godzinę. Bardzo ważne jest by przed oddaniem krwi zjeść lekki posiłek oraz nie pić alkoholu. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi każdy powinien wypić około dwa litry płynów. Krew może być pobrana od osób pełnoletnich, zdrowych, którzy w ostatnim półroczu nie mieli wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekucia uszu lub innych części ciała.

Honorowemu krwiodawcy przysługuje posiłek regeneracyjny w postaci ośmiu czekolad, herbatników i soku. W dniu oddania krwi ma także prawo do zwolnienia z pracy, uczniowie z zajęć lekcyjnych. Osoby, które by oddać krew dojeżdżają spoza miasta mogą liczyć na zwrot kosztów. Bezpłatnie można również uzyskać wyniki swoich badań wirusologicznych i morfologię.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku posiada 8 Oddziałów Terenowych między innymi w Tczewie, który znajduje się przy ulicy Piaskowej 3 i przyjmuje dawców pięć dni w tygodniu.

- Na dawców czekamy w poniedziałek, wtorek, piątek 7.15-9.30; środę 7.15-11.30, czwartek 10.00-12.00. - informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

W 2015 roku w tczewskim oddziale pobrano 1633 litrów krwi pełnej. Otrzymane z niej składniki krwi trafiły do pomorskich placówek, w tym do szpitala w Tczewie.

- Zapraszamy mieszkańców powiatu tczewskiego do oddawania krwi a władze i przedsiębiorców do aktywnego wspierania tej szlachetnej idei. Należy pamiętać, że krew jest bezcennym lekiem, którego nie można wyprodukować, dlatego musimy dbać o to by go nie zabrakło.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

  • _gość

    19.05.2016, 08:37

    Zacznijcie szanować krwiodawców!

    Oddaje krew od kilku lat i powiem Wam jak jest. 1) dzień wolny w dniu oddania krwi jest solą w oku pracodawcy. 2) przywileje w postaci darmowego basenu w Tczewie - jedno wejście w niedzielę o 7 rano.3) Przywilej do lekarza bez kolejki, proszę spróbować wejść bez kolejki do lekarza - babcia nie jest w stanie tego zrozumieć. Na badania również bez kolejki, za każdym razem problem, trzeba się wykłócać i przytaczac odpowiednie przepisy prawne dyrektorowi danej placówki medycznej. 4) Darmowe leki dla krwiodawców, podobnie jak wizyty bez kolejki, tak i w tym przypadku niezbędna jest legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Jeśli taką posiadamy możemy udać się do lekarza. Na liście leków znajdziemy między innymi Ascofer, lek zwiększający poziom żelaza, a w rezultacie poziom hemoglobiny we krwi. Na każdy lek potrzebna jest recepta, więc gdy poszedłem do lekarza i poprosiłem o ascofer, lekarz zapytał mnie dlaczego go potrzebuje. Po dłuższej rozmowie i tłumaczeniu jaka jest moja dieta, lekarz stwierdził, że to jego zdaniem jest bez sensu. Skoro po oddaniu krwi mam niska hemoglobine, to powinienem zastanowić się czy warto oddawać krew. Lista leków krwiodawców jest mizerne krótka, brak słów. Ponadto nie wiem czy wiecie, ale centra krwiodawstwa sprzedają wasza krew firmom farmaceutycznym,  jeśli oczywiście nie wyrazicie sprzeciwu. PS. Czy ktoś z was słyszał o czerwienicy?

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx9.xxx 
  • toja_gość

    19.05.2016, 09:14

    Jestem krwiodawcą

    Jestem krwiodawcą, a w zasadzie już zasłużonym honorowym dawcą krwi. Idea ta zawsze była dla mnie czymś ważnym pamiętam jak naście lat temu przeszedłem ciężką operację po wypadku i to właśnie dzięki krwi przeżyłem. Pomyślałem wówczas sobie dlaczego ja nie mam komuś pomóc i tak zostało do dziś. Świetnie, że pojawił się ten artykuł, ale sądzę, że dawcy powinni mieć więcej przywilejów. Po pierwsze pamiętam jak dostałem pierwszą odznakę (śmiech na sali, że trzeba się o nie upominać do PCK - inaczej jej nie otrzymasz), jedyne przywileje jakie można w Tczewie uzyskać to wejście na basen w niedzielę o 7 rano - w tym przypadku wystarczy odznaka III stopnia (i tu nie wystarczy, że legitymujesz się dokumentem potwierdzającym że jesteś zasłużonym tylko znów trzeba iść do PCK po jakieś zaświadczenie) i bilety autobusowe bo te fakt są bezpłatne, dla mnie od pół roku bo trzeba mieć Zasłużonego Honorowego Dawcę Krwi PCK I stopnia, a tu trzeba oddać 18 litrów czyli trzeba oddać krew 40 razy, a w związku z tym, że krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn, więc jeśli nie wykluczą Ciebie jako dawcę to po 7 latach oddawania, płaszczenia się o odznaki możesz bezpłatnie jeździć w Tczewie autobusem ;). Skoro w artykule jest napisane „a władze i przedsiębiorców do aktywnego wspierania tej szlachetnej idei” to może nasi włodarze pomyślą o dodatkowych bonusach?

    Odpowiedz
    IP: 87.204.xx7.xx1 
  • Krzys_gość

    19.05.2016, 09:54

    Re

    Żeby tak jeszcze to szanował pracodawcy to by więcej ludzi oddawali krew a tak pracodawca powie że nie bo jak pójdziesz to pożegnań się z praca . zadzacy powinni zrobić bata na takich pracodawców

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx3.xx8 
  • Marcin

    19.05.2016, 12:07

    krew

    Szkoda że w Tczewie się nie oddaję tak sprawnie krwi jak w Gdańsku, tylko trzeba poświęcić na to 3 godzinny. Można doszukiwać się problemów czemu tak jest, możliwość tylko zarejestrowania się wąskim oknie czasowy. Można sobie wejść na stronę krwiodawstwa i porównać godzinny otwarcia w sąsiednich powiatach. Ja samemu już nie oddaję krwi od 4 lat ze względu na te problemy w naszym pięknym mieście.

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx7.xx2 
  • góral_gość

    19.05.2016, 13:41

    .

    Brawo MY

    Odpowiedz
    IP: 193.227.xx3.xx1 
  • orto_gość

    19.05.2016, 14:01

    Słownik polecam

    Przekłucia uszu, państwo redaktorzy.

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx6.xx1 
  • ADAM_gość

    19.05.2016, 18:06

    Odnośnie przywilejów mam propozycję

    A może by prezydent czy starosta zwolnił z opłat wjazdowych na teren szpitali tczewskich zasłużonych honorowych dawców krwi???

    Odpowiedz
    IP: 91.232.xx2.xx3 
  • _gość

    19.05.2016, 19:17

    Zgadzam się z tym co napiasali przedmówcy. Na Wojska Polskiego w rehabilitacji panienka oświadczyła ze zasłużeni dawcy muszą czekac w kolejce jak inni ciekawe ca na to NFZ podczas przydzielania kontraktów na świadczenie usług

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx2.xx2 
  • _gość

    20.05.2016, 05:19

    Zgłoś to do Pomorskiego oddziału NFZ

    Za takie coś grozi kara w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

    Cytuj
    IP: 84.38.xx5.xx9 
  • Marcin

    19.05.2016, 19:44

    oddawać krew

    Napisałem nie pochlebny komentarz to administrator tego nie umieścił. Widać że serwer tcz jest cenzurowanym lub dąży do czerpania korzyści z publikacji swoich artykułów przez sponsorów lub zleceniodawców

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx8.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.