Wiosenne porządki - jak przygotować się do prac ogrodowych?

Wiosenne porządki - jak przygotować się do prac ogrodowych?
W końcu możemy to powiedzieć głośno: przyszła wiosna! Choć dopiero kalendarzowa, to chyba każdy czuje już w powietrzu zapowiedź cieplejszych dni. A skoro tak, najwyższa pora zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie. Doświadczeni ogrodnicy i działkowicze spokojnie szykują się na nadchodzący sezon. A mniej doświadczeni? Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pracami ogrodowymi lub od niedawna jesteś posiadaczem własnej działki rekreacyjnej, mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Kiedy zacząć przygotowania do sezonu? Teraz!
Choć wydawać by się mogło, że zimą ogrody zamierają, nic bardziej mylnego! Niektóre prace powinny być wykonane w określonym czasie, a w każdym ogrodzie i na każdej działce zawsze będzie coś do zrobienia. Zimą musimy przyciąć niektóre drzewa i krzewy, wiosną siejemy i sadzimy, lato to czas intensywnych prac i pierwszych zbiorów, a jesienią należy przygotować się do nadchodzącej zimy. I tak rok za rokiem... Doświadczeni działkowicze podpowiadają - początek marca to najlepszy moment na porządki w ogrodzie! Czas posprzątać po zimie: usunąć zimowe okrycia, przygotować teren, uporządkować trawnik i rabatki, przyciąć żywopłot, krzewy i drzewka owocowe, przeprowadzić pierwsze nasadzenia, rozmnożyć byliny, rozsypać nawóz... Brzmi przytłaczająco? Spokojnie, dobry plan to podstawa! Dzięki niemu bez problemu wykonasz wszystkie zadania.

Kalendarz ogrodnika - zaplanuj wszystkie prace
Choć kalendarzowy początek roku mamy już dawno za sobą, osoby pielęgnujące ogródki często twierdzą, że dla nich rozpoczęciem nowego roku jest właśnie marzec. To czas na pierwsze intensywniejsze prace ogrodowe. Jeśli chcesz dołączyć do tego grona, zainwestuj w... specjalny kalendarz. To nie żart! Kalendarze dla ogrodników są pełne praktycznych wskazówek i informacji dotyczących prac, które należy wykonać. Możesz wybrać tradycyjny kalendarz książkowy lub zdecydować się na wariant online - portale ogrodnicze to prawdziwa kopalnia wiedzy! Oprócz tego możesz rozpisać poszczególne zadania w taki sposób, by nie zniechęcił Cię natłok obowiązków. Jeśli jednego dnia będziesz przycinać drzewka owocowe, nie chwytaj kilku srok za ogon i nie skupiaj się na nasadzeniach. Pamiętaj jednak, że teoria to jedno, a praktyka... drugie, ponieważ wiosenne przymrozki czy nagłe załamanie pogody mogą pokrzyżować wszystkie plany. Na szczęście nigdy nie ma złej pogody na przegląd sprzętu wykorzystywanego do ogrodowych prac!


Sprawdź wyposażenie i uzupełnij braki
Co przyda się na działce lub w przydomowym ogródku? Bez wątpienia podstawowy zestaw narzędzi: łopata i szpadel, grabie, motyka, sekator, a dodatkowo konewki, taczka, kosiarka do trawy, nożyce do żywopłotu. To zestaw, bez którego trudno byłoby rozpocząć jakiekolwiek wiosenne porządki. Do prac ogrodowych przyda się również lekka i poręczna drabina. Przecież oprócz przygotowania ogrodu czeka nas również przegląd dachu i systemu rynnowego, a często również drobne prace konserwacyjne budynku. Wielofunkcyjna drabina pozwala na przeprowadzenie większości prac na działce, w ogrodzie i "w obejściu", dlatego to dobry moment na zakup, jeśli nie posiadasz jej jeszcze w swoich zbiorach. Drabiny aluminiowe różnią się między sobą, dlatego zastanów się, do czego najczęściej będziesz jej używać. Do przycinania drzewek owocowych i żywopłotu najlepiej sprawdzi się drabina wolnostojąca. W przypadku wyższych budynków dobrym rozwiązaniem będzie drabina wielofunkcyjna zapewniająca większą wysokość roboczą. Tę można także wykorzystać jako drabinę przystawną - jeśli ustawiasz ją na grząskim podłożu, pamiętaj o specjalnych szpicach do drabin! Planujesz w tym roku malowanie elewacji lub altany ogrodowej albo inne długotrwałe prace na niedużej wysokości? Zastanów się nad zakupem drabiny, którą można ustawić jak wygodny pomost roboczy lub wybierz praktyczne rusztowanie jezdne. W ten sposób nie tylko ułatwisz sobie pracę, ale zyskasz również większe bezpieczeństwo. A skoro o bezpieczeństwie mowa...



Zadbaj nie tylko o ogród, ale przede wszystkim - o siebie!
Prace ogrodowe to oczywiście czysta przyjemność, jednak nie ma co udawać - podczas porządków i pielęgnowania ogrodu łatwo o kontuzje! Pół biedy, jeśli nabawisz się odcisków od przekopywania rabatek. Im intensywniej pracujesz, tym łatwiej o ból pleców, zwichnięcia i naciągnięcia, skręcenia i... niestety upadki z wysokości. Idealnym rozwiązaniem byłyby treningi w okresie zimowym, by wiosenne porządki w ogrodzie nie były przykrym zaskoczeniem. Regularne wizyty na siłowni - to nie Twój klimat? Pamiętaj zatem o zasadzie "pracuj mądrze, a nie ciężko" i korzystaj z rozmaitych udogodnień, narzędzi oraz nowoczesnych technologii. Zamiast dźwigać konewki i wiadra z wodą podłącz wąż ogrodowy, do przekopywania większych terenów zatrudnij sąsiada z ciągnikiem, a do transportowania worków z nawozem wykorzystaj taczkę, a nie własne plecy. Jednak pamiętaj, że w przypadku prac na wysokości, wszelkie prowizoryczne rozwiązania to proszenie się o kłopoty! Owszem, możesz zbudować skomplikowaną konstrukcję z beczki, stołka, dwóch desek i próbować przycinać z niej żywopłot albo malować dach altany - ale czy na pewno chcesz tak ryzykować?

Profesjonalne drabiny KRAUSE to rozwiązania nie tylko dla zawodowców, ale również amatorów szukających drabiny na użytek domowy. Zostały zaprojektowane i wykonane w taki sposób, by zapewnić szybką i bezproblemową obsługę, a ponadto wyposażone w szereg rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo. Z takim sprzętem możesz bez obaw wspinać się nawet na dużą wysokość! Pamiętaj, że z bólem pleców lub skręconą kostką nie będziesz w stanie wykonywać żadnych prac ogrodowych - czasem nawet przez cały sezon. Postaw zatem bezpieczeństwo na pierwszym miejscu!

Ciesz się każdym słonecznym dniem

Na koniec ważna wskazówka: nie przejmuj się, jeśli nie zdążysz z niektórymi pracami, za późno weźmiesz się za porządkowanie ogródka czy zbyt wcześnie wsadzisz do ziemi sadzonki. Prace ogrodowe powinny być przede wszystkim przyjemnością! Nałożenie na siebie zbyt dużej presji zaowocuje nie bogatymi plonami, a szybkim zniechęceniem i wypaleniem. Zainwestuj w sprzęt: narzędzia ręczne i elektryczne, stabilną drabinę i rozmaite akcesoria ułatwiające pracę. Kup nasiona i sadzonki tych roślin, które lubisz najbardziej i nie martw się, jeśli na początku tej drogi przytrafią Ci się niepowodzenia. Z czasem z pewnością nabierzesz wprawy!

***

Wiosenne prace ogrodowe to konieczność, a wraz z nadejściem marca pora rozpocząć intensywne porządki w przydomowym ogródku lub na działce. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak przygotować się do prac związanych z nadejściem wiosny.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • Dawid Nadsiadło_gość

    12.04.2023, 15:22

    3...2...1...start: gów*oburza o tym że lepiej jest mieć dom niż mieszkanie...

    Odpowiedz
    IP: 153.19.xx1.xx0 
  • ..._gość

    12.04.2023, 15:54

    ...

    nie tym razem, najlepiej jest mieć i to i to :)

    Cytuj
    IP: 188.147.xx0.xx2 

    Daniel_gość

    12.04.2023, 17:41

    Ktoś cię oszukał - karton pod mostem to nie dom.

    Cytuj
    IP: 37.47.xx2.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.