Uczciliśmy pamięć ofiar stalinizmu. Bez polityki?

Tczewianie uczcili ofiary sowieckiej agresji na Polskę (fot. tcz.pl)
Tczew - Uczciliśmy pamięć ofiar stalinizmu. Bez polityki?

zobacz galerię zdjęć: 6
W rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, tczewianie zebrali się w Parku Miejskim, by przy pomniku poświęconym ofiarom terroru stalinowskiego, uczcić pamięć tych, którzy zginęli 72 lata temu. Przy obelisku spotkali się m. in. kombatanci, samorządowcy i młodzież.

Przybyli na uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 72-ciu lat złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze. Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień:

- Dzisiaj żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce. Dzieci i młodzież o okrucieństwach II wojny światowej uczą się już tylko na lekcjach historii. - mówił prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki - Nie chcemy, by kiedykolwiek te obchody nabrały barw politycznych. Zależy nam, aby to miejsce łączyło całą społeczność naszego miasta. "Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże zapomnij o mnie" - takie motto widnieje na tym pomniku. Nasi rodzice, dziadkowie nie zapomnieli, mimo że nie wolno im było pamiętać. My ty bardziej nie powinniśmy zapomnieć.

Przed pomnikiem przemawiali także przedstawiciele środowisk młodzieżowych. Uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych przypomniały postać Stanisława Swianiewicza - jedynego polskiego świadka zbrodni katyńskiej, który przeżył II wojnę światową - jego żona Olimpia pracowała kilka lat w ówczesnym Liceum Administracyjno-Handlowym (dziś ZSE). Z kolei przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta, Adrian Galikowski, mówił:

- To święto zadumy i refleksji, ale także prawdy o polskim żołnierzu - młodym człowieku, który potrafił poświęcić życie dla wartości najwyższej - Polski.

Za ofiary stalinowskiego terroru modlił się ks. dziekan Stanisław Cieniewicz.

- Jak straszne były to czasy! Jak wielkie panowało zło! Jak wielka była skala nienawiści! Niedawno nasi archeolodzy odkryli grób na Wołyniu, na miejscu zwanym "trupie pole". Jest przedziwny, bo leżą tam dzieci do lat siedmiu - jest ich 93. A przecież dzieci się nie morduje... Są też młode matki - 12 niewiast. A to tylko jeden grób - są ich tam przecież tysiące. Pytamy - jak można tak bezwzględnie mordować człowieka? Do czego jest zdolny człowiek bez Boga? A oni mordowali nie strzałem w głowę, ale siekierami, młotkami, cepami, czym popadło...

Na zakończenie wszystkim za przybycie podziękował starosta tczewski, Józef Puczyński, zapraszając już na kolejne obchody. Uroczystości zorganizował po raz pierwszy Urząd Miejski w Tczewie, przy współpracy ze starostwem. Samorządowcy apelowali przedtem o porzucenie wszelkich politycznych akcentów w dniu uroczystości - politycznych wystąpień nie było, jednak tczewski klub "Gazety Polskiej" złożył pod pomnikiem zdjęcie prezydenckiej pary, która zginęła w Smoleńsku. Nie zabrakło także flagi z napisem "Polsko wracaj do Boga".
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (20)
dodaj komentarz

 • +8

  Tcz - obiektywizm?_gość

  19.09.2011, 06:59

  A gdzie liczne sztandary ?

  Dlaczego nie ma na zdjęciach sztandarów i młodzieży, tak licznie przybyłych na uroczystość

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx3 
 • +3

  lokis_gość

  19.09.2011, 07:36

  Bardzo przykre, że nikt się nie zebrał 11 Lipca...

  ...aby uczcić pamięć ofiar Rzezi Wołyńskiej. W całym Tczewie widziałem w tym dniu tylko jedną flagę poświęconą męczeństwu Polaków na Kresach...

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx7.xx8 
 • +4

  Lokis_gość

  19.09.2011, 09:48

  Sprostowanie do wypowiedzi ks. Cieniewicza

  "Za ofiary stalinowskiego terroru modlił się ks. dziekan Stanisław Cieniewicz. - Jak straszne były to czasy! Jak wielkie panowało zło! Jak wielka była skala nienawiści! Niedawno nasi archeolodzy odkryli grób na Wołyniu, na miejscu zwanym "trupie pole". Jest przedziwny, bo leżą tam dzieci do lat siedmiu - jest ich 93. A przecież dzieci się nie morduje... Są też młode matki - 12 niewiast. A to tylko jeden grób - są ich tam przecież tysiące. Pytamy - jak można tak bezwzględnie mordować człowieka? Do czego jest zdolny człowiek bez Boga? A oni mordowali nie strzałem w głowę, ale siekierami, młotkami, cepami, czym popadło..." Akurat tej strasznej zbrodni na Wołyniu nie dokonali stalinowcy. Mord na tzw. "trupim polu", w Woli Ostrowieckiej, jest dziełem ukraińskich nacjonalistów spod znaku tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii. Obecny Prezydent Ukrainy, Pan Wiktor Janukowycz, mając na uwadze zbrodniczy charakter OUN-UPA, anulował dekrety poprzednika nadające przywódcom ukraińskich nazistów tytuły Bohaterów Ukrainy.

  Cytuj
  IP: 87.204.xx7.xx8 
  +1

  Lokis_gość

  19.09.2011, 09:50

  Link do Wikipedii

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BA_wo%C5%82y%C5%84ska

  Cytuj
  IP: 87.204.xx7.xx8 
  +5

  Stowarzyszony_gość

  19.09.2011, 10:52

  A kto miał się zebrać?

  Władze miasta wsadziły wszystkich kombatantów do 1 worka. Przemieszały oprawców z LWP i SB z ofiarami komunistów,Niemców i Ukraińców. Umieściły ich w jednym lokalu pod jednym prezesem, gdzie jedyną działalnością jest płacenie składek i uczestnictwo w obchodach oficjalnych. Tych samych "kombatantów" widziałem pod pomnikiem sowieckim 9 maja i pod pomnikiem ofiar sowietów 17 września. Paranoja!!!

  Cytuj
  IP: 83.9.xx8.xx3 
 • +6

  _gość

  19.09.2011, 07:39

  A Kulasa przez duże T nie było?

  Odpowiedz
  IP: 212.227.xx8.xx2 
 • +4

  obserwator_gość

  19.09.2011, 07:39

  zdjęcie Prezydenckiej Pary

  co za straszne polityczne działania !!! "tczewski klub "Gazety Polskiej" złożył pod pomnikiem zdjęcie prezydenckiej pary, która zginęła w Smoleńsku. Nie zabrakło także flagi z napisem "Polsko wracaj do Boga". Ale Stowarzyszenie ZAWSZE SOLIDARNI władzom miasta udało się ocenzurować.

  Odpowiedz
  IP: 79.225.xx2.xxx 
 • +1

  zzz_gość

  19.09.2011, 10:42

  zzz

  z tyłu po lewej na owym zdjeciu Bronisław K. ????

  Cytuj
  IP: 81.190.xx3.xx3 
 • -5

  stoczniowiec

  19.09.2011, 09:19

  Z polityką w tle

  Władze miejskie nie ustrzegły się polityki,chodziaż prezydent miasta apeluje o to w swym przemówieniu.Służby porządkowe nie powinni do tego dopuścić,a media nie powinni publikować takich zdjęć,gdyż zamierzony plan skrajnie prawicowych ugrupowań został osiągnięty.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +5

  łowca_gość

  19.09.2011, 10:10

  Dlatego

  Straż miejska powinna natychmiast usunąć to zdjęcie, podeptać je, opluć i os ć. Transparent z napisem "Polsko wróć do Boga" Powinna podrzeć i spalić na stosownym stosie, a ludzi, którzy ją przynieśli przykładnie spałować. Przemawiać powinien tylko ktoś kto może udowodnić, że pochodzi z rodziny SB ckiej lub bolszewickiej. Wtedy dopiero będzie można POwiedzić, że w uroczystości nie było polityki.

  Cytuj
  IP: 83.9.xx8.xx3 
  +4

  Adam_gość

  19.09.2011, 19:28

  ?

  Skrajnie prawicowy? Czas się douczyć. PiS jest conajwyżej centroprawicowy.

  Cytuj
  IP: 83.30.xx0.xx6 
 • +9

  andromeda_gość

  19.09.2011, 09:39

  Cieniewiczowi sie coś pomyliło, zbrodnia wołyńska nie jest zbrodnią stalinowską. Wie, że dzwoni, ale nie wie, w którym kościele.

  Odpowiedz
  IP: 83.238.xx9.xx0 
 • +6

  łowca_gość

  19.09.2011, 10:02

  Przestępcy

  Zdjęcie pary prezydenckiej w miejscu publicznym to godzenie w strategiczne sojusze. Chodzi o to żeby nie wkurzać morderców pokazywaniem ich ofiar? "Polsko wróć do Boga" to naruszenie ordynacji wyborczej? To dlaczego jeszcze Kulas do sądu nie poleciał? Rzygać się chce jak się to czyta.

  Odpowiedz
  IP: 83.9.xx8.xx3 
 • +9

  politykujący_gość

  19.09.2011, 10:05

  Wszystkie wystąpienia były polityczne!

  Jakiekolwiek manifestowanie publiczne swoich postaw i poglądów jest z gruntu POLITYCZNE. Tym, którzy apelują o niepolityczne zachowania, w gruncie rzeczy zależy aby ludzie nie prezentowali publicznie poglądów odmiennych. Pan Pobłocki pewnie nie rozumie czym jest polityka, albo jest, mówiąc skrótowo "bolszewikiem". Przeciwnikom "polityki" dedykuję cytat z Wojciecha Cejrowskiego: "(...) KAŻDY Polak ma wobec Ojczyzny obowiązek angażować się w Jej sprawy. Komfortowo byłoby wycofać się. Przeciwnicy naszej Ojczyzny tego właśnie chcą - aby Polak siedział cicho, robił swoje, zarabiał swoje, robił karierę jako podróżnik, lub elektryk, lub ktokolwiek, ale żeby przy okazji siedział cicho! Nie chcę siedzieć cicho. I nie angażuję się po coś, ale z jakiegoś powodu. Powodem tym jest Ojczyzna. Gdybym angażował się dla osobistych korzyści, to rzeczywiście wrogowie byliby powodem do zmiany zachowania. Jednak w moich rachunkach wrogowie są... nagrodą. Taka wrogość oznacza, że robi się coś ważnego." Dziennik pokładowy, 26 stycznia ab, źródło: Wojciech Cejrowski

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx3 
 • +10

  Al_gość

  19.09.2011, 15:44

  Kto odpowiada za sprofanownie tej rocznicy.

  Który urzędnik to organizował, lub też jak chciał poseł Kulas mówiący ustami swojego nadwornego Stańczyka, czyli radnego Kucharskiego- kto uzgadniał te wystąpienia z Kulasem TO JEST KPINA Z POLEGŁYCH I ZABITYCH. Gdybym nie znał historii to z pewnością z tego co tam bełkotali poniektórzy tczewscy "dygnitarze" , czy też inni prelegenci nie dowiedziałbym się że 17 września to Rosjanie zdradziecko napadli na Polskę , która była w stanie wojny z Niemcami, wbijając nam nóż w plecy, na podstawie tajnego protokołu. I że winę za rozpętanie II wojny na równi ponosi Hitler i Stalin, Rosjanie i Niemcy. Wg, bełkotu napadli na nas sowieci i faszyści, którzy chyba spadli z kosmosu, a Rosja i Niemcy z którymi graniczyliśmy nam nie pomogły. Ani słowem nikt na ten temat nie mówił. CO to ma być, jesteśmy w Polsce wolnej, czy też zniewolonej. Prezydent miasta i organizatorzy zachowali się jakby żyli w niesuwerennym kraju, to skandal że na oficjalnych uroczystościach prawdę historyczną Prezydent Miasta Tczewa chowa pod dywan, i usiłuje zachować niezgodną z polską racją stanu poprawność polityczną. Widocznie PO i Kulas boi się jak ognia prawdy historycznej, oni w ogóle boją się prawdy. Ciekawe dlaczego..

  Odpowiedz
  IP: 46.134.xx1.xx5 
 • jóżek_gość

  19.09.2011, 19:00

  zzzz

  Tak. Ten drugi z lewej to Br.Komorowski......brrrrrr.......

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xxx 
 • -1

  franek_gość

  19.09.2011, 20:00

  historyczna prawda w poprzednich latach byla przedstawiana przez Kazimierza Ickiewicza

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx2.xx8 
 • +8

  obserwator_gość

  19.09.2011, 21:08

  Kazimierz Ickiewicz

  ... to ten promotor Jana Kulasa i innych byłych aparatczyków PZPR.

  Cytuj
  IP: 79.225.xx2.xxx 
 • +7

  Gość_gość

  19.09.2011, 20:37

  A tu takie kwiatki w rządzie Tuska:

  Okres stalinizmu dziś odżywa dzięki ministrowi Zdrojwskiemu z PO !!!!!! I to jak: Żeby odpowiedzieć, trzeba koniecznie zapoznać się z postacią Zygmunta Baumana, który w ubiegłym tygodniu na Kongresie Kultury wygłaszał wykład otwierający i w ogóle był tam przedstawiany jako coś w rodzaju demiurga, męża opatrznościowego. Otóż Zygmunt Bauman, dzisiaj socjolog, profesor, rektor, laureat medalu za zasługi dla kultury przyznanego mu przez ministra Zdrojewskiego, nie zawsze działał w kulturze. Jako młode chłopię rozpoczął bowiem służbę w wojskach KBW i gromił właśnie żołnierzy wyklętych, a potem został agentem Informacji Wojskowej. Co to była za organizacja, pewnie każdy wie, ale dla pewności podam tekst uchwały polskiego parlamentu dotyczącej właśnie tej instytucji. Uchwała z dnia 16 listopada 1994 roku: „Sejm Rzeczpospolitej Polskiej stwierdza, że struktury Urzędu Bezpieczeństwa, Informacji Wojskowej, prokuratury wojskowej i sądownictwa wojskowego, które w latach 1944-1956 były przeznaczone do zwalczania organizacji i osób działających na rzecz suwerenności i niepodległości Polski, są odpowiedzialne za cierpienia i śmierć wielu tysięcy obywateli Polski. Sejm potępia zbrodniczą działalność tych instytucji”. Zatem mamy do czynienia z członkiem zbrodniczej, antypolskiej organizacji zależnej od sowieckiego okupanta, którego obecny polski Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego(tak!) honoruje medalem za zasługi dla kultury. A chodzi o Zygmunta Baumana, agenta Informacji Wojskowej, która obok UB wyróżniła się najbardziej w mordowaniu ludzi podziemia niepodległościowego w Polsce lat 1944 -1957. Właśnie w czasie służby Zygmunta Baumana w wojskowej bezpiece został aresztowany i stracony generał Fieldorf. Szczególne rozumienie dziedzictwa narodowego przez obecny rząd Donalda Tuska

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xxx 
 • +8

  Aladyn_gość

  20.09.2011, 12:13

  A to dobre - działacza PO Kucharski się rozmnożył

  "Samorządowcy apelowali przedtem o porzucenie wszelkich politycznych akcentów w dniu uroczystości - politycznych wystąpień nie było,..." kto to pisał - jacy mityczni samorządowcy - to spełnienie żądań aparatczyka z Platformy Obywatelskiej Kucharskiego - który tego żądał, a prezydent Pobłocki po prostu spełniał żądania Kucharskiego. A gdzie jest reszta radnych - czy Pan Kucharski ma upoważnienie do wystąpienia w ich imieniu - z artykułu wynika że tak.

  Odpowiedz
  IP: 46.134.xx1.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia