List ws. mostu już na biurku premiera. Co w nim napisano?

Uda się uratować most? (fot. tcz.pl)
Tczew - List ws. mostu już na biurku premiera. Co w nim napisano?
Tczewski starosta złożył już na biurku prezesa kancelarii rady ministrów list w sprawie ratowania mostu przez Wisłę. Pod korespondencją podpisali się przedstawiciele samorządów z Tczewa, Malborka, Miłoradza, Lichnów i Nowego Dworu. Samorządowcy apelują o przejęciu niszczejącego obiektu w zarząd przez właściwą jednostkę administracji rządowej.

Starosta tczewski Józef Puczyński złożył list osobiście w kancelarii premiera 18 listopada br. Jest to apel do Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej - Donalda Tuska o przejęcie Mostu Tczewskiego w zarząd przez właściwą jednostkę administracji rządowej. Jego treść została uzgodniona podczas spotkania władz samorządowych zainteresowanych losem zabytkowego mostu, które odbyło się 7 listopada br.

- Czekamy teraz na odpowiedź - mówi Kamila Wiśniewska, rzecznik prasowa starostwa.

Władze starostwa nie ukrywają, że liczą na pomoc w swoich działaniach m. in. ze strony posła Sławomira Neumanna, senatora Andrzeja Grzyba oraz ministra transportu Sławomira Nowaka (wszyscy z PO) - każdy z panów deklarował wcześniej swoją pomoc. Dodajmy, że pismo zostało również przesłane m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Wojewody Pomorskiego.

Treść listu do premiera

Powiat Tczewski, jako jedyny w Polsce, jest właścicielem historycznego mostu drogowego przez Wisłę, którego najstarsze trzy przęsła wpisane zostały do rejestru zabytków. Ten 160 – letni obiekt o długości ponad jednego kilometra jest w katastrofalnym stanie technicznym. W związku z poważnymi uszkodzeniami chodników, jezdni oraz niektórych elementów konstrukcyjnych most został zamknięty dla ruchu. Szacowane przez specjalistów koszty przywrócenia obiektu do jego funkcjonalności przekraczają możliwości finansowe Powiatu Tczewskiego jak i sąsiednich samorządów żywotnie zainteresowanych funkcjonowaniem tej ważnej przeprawy przez Wisłę, skracającej tysiącom mieszkańców Pomorza codzienną drogę o blisko 20 kilometrów.

W związku z powyższym w imieniu społeczności i władz niżej podpisanych jednostek samorządu terytorialnego wnosimy o przejęcie Mostu Tczewskiego w zarząd przez właściwą jednostkę administracji rządowej

Uzasadnienie:

W dniu 18 października 2011 r. Most Tczewski został zamknięty dla ruchu. Bezpośrednim powodem podjęcia tej trudnej decyzji było zagrożenie bezpieczeństwa korzystających z niego pojazdów oraz osób, które wynikło ze zniszczenia kilku fragmentów nawierzchni jezdni na trzech historycznych przęsłach (4 - 6). Obawy obecnego zarządcy obiektu budzi również stan techniczny nawierzchni na przęśle 9 oraz przęsłach 2 i 3 tzw. "mostu wojskowego" ESTB biegnących nad korytem rzeki.

Podejmowane od ponad 13 lat działania władz Powiatu oraz naszych samorządowych partnerów różnych szczebli nie spowodowały przejęcia odpowiedzialności za los tego obiektu przez administrację rządową, która powinna być zarządcą obiektu inżynieryjnego o takim znaczeniu, służącego mieszkańcom znacznej części regionu pomorskiego. Pozostajemy nadal sami w rozwiązywaniu problemów związanych z utrzymaniem i remontem Mostu Tczewskiego.

Wspólnie z Politechniką Gdańską oraz Biurem Projektów Budownictwa Komunalnego w Gdańsku władze Powiatu przygotowały koncepcję przebudowy mostu (w załączniku). Istnieją uzasadnione obawy, iż "łatanie" kolejnych pojawiających się dziur na moście bez przeprowadzenia jego generalnego remontu czy przebudowy nie pozwoli na przywrócenie ruchu na dłuższy czas i może być traktowane przez wielu mieszkańców jako przejaw niegospodarności. Konieczne jest zatem poważne i kompleksowe podejście do remontu tego obiektu. Tak poważnemu zadaniu inwestycyjnemu samodzielnie samorząd powiatowy nie podoła ze względów ekonomicznych! Oszacowane przez Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska koszty wykonania projektu przebudowy tego historycznego obiektu wyniosłoby około 2,8 miliona złotych, natomiast realizacja zadania szacowana jest na ok. 103 miliony złotych. Taka kwota to praktycznie roczny budżet Powiatu Tczewskiego!

Każdego roku Powiat Tczewski przeprowadzał bieżące remonty i drobne prace naprawcze ww. obiektu, bowiem był on użytkowany i stanowił jeden z głównych ciągów komunikacyjnych pomiędzy powiatami: tczewskim i malborskim.

Władze Powiatu Tczewskiego podejmowały i nadal podejmują szereg działań w celu pozyskania zewnętrznych środków na przeprowadzenie niezbędnego remontu mostu. Jednak bez skutecznego rezultatu. Kierowane były również pisma do różnych resortów w tym m. in. Ministerstwa Infrastruktury, w którym prośba o pomoc i wsparcie finansowe na remont Mostu Tczewskiego motywowana była pozycją miasta Tczewa jako strategicznego węzła drogowego i kolejowego w Polsce. Postulowano także o zrozumienie wagi problemu, co przyczyniłoby się do uniknięcia katastrofy komunikacyjnej w Tczewie. Występowano również do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z prośbą o podjęcie działań zmierzających do egzekwowania opieki nad zabytkami, która zgodnie z Art. 18 ust.2 pkt. 6a ustawy o drogach publicznych (Dz.U. 2007/19/115) należy do jego obowiązków. Ze względu na brak konkretnych działań w tej sprawie, Powiat skierował pismo do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze skargą na bierność Generalnego Dyrektora, która również nie została uwzględniona.

Sam obiekt jest niezwykle efektowny. Prezentuje się szczególnie widowiskowo i okazale, przez co przyciąga wielu turystów. Niestety smuci fakt, że nie możemy liczyć na pomoc od jakiegokolwiek podmiotu krajowego lub zagranicznego. Zdajemy sobie sprawę, że Most Tczewski jako Międzynarodowy Zabytek Inżynierii Budowlanej zasługuje na dobrego gospodarza i na gruntowny remont. Jednakże lokalne samorządy nie są i nie będą w stanie temu zadaniu podołać z racji swoich budżetowych ograniczeń. Stąd też nasz szczególny i dramatyczny wniosek kierowany na ręce Pana Premiera

Licząc na zrozumienie naszej sytuacji przez Pana Premiera, prosimy o przejęcie Mostu w zarząd administracji rządowej, która ma możliwości sfinansowania remontu tego obiektu i uchronienia
go przez całkowitą degradacją.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (35)
dodaj komentarz

 • +10

  realista_gość

  24.11.2011, 00:09

  starego nie wyremontują, a nowego nie wybudują. Kogo po wyborach już to interesuje. Alternatywa jest więc w dobie kryzysu spadać nam przyjdzie.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx8 
 • +8

  Dar_gość

  24.11.2011, 10:18

  Zabrakło w tym piśmie załączenia m.in.: opinii np. właściwego Ministra, że ten most stanowi zabytek architektury i jakiej klasy jest to zabytek, opinii właściwego Ministra (stosownej instytucji) wskazującej znaczenie gospodarcze i strategiczne tego mostu, wzmianki wraz z dokumentem potwierdzającej, iż omawiany most jest wpisany na listę, na której wpisana jest Wieża Eiffla, dokumentu potwierdzającego, że model tego mostu znajduje się w Muzeum w Berlinie, zaangażowania w tą sprawę: Konsula Niemiec, może Ambasadora Niemiec, niemieckich mediów (wiem wiem, sprawa dotyczy mostu, który znajduje się w Polsce i nie wszystkim może się to spodobać, ale gra idzie o wysoką stawkę), polskich historyków (m.in. osób z tytułami naukowymi), architektów, Posłów na Sejm RP/Senatorów/Parlamentarzystów UE (szczególnie tych związanych z regionem), powołania się na fakt, iż sprawa została zgłoszona oficjalnie i podczas kampanii wyborczej Ministrowi Nowakowi (jeżeli nie uczyniono tego drogą oficjalną, to należy to przed wysłaniem tego pisma zrobić), poinformowaniu wraz z podaniem źródeł, że sprawą zainteresowały się media (w tej sprawie należy również inspirować media: artykułami, komunikatami, etc.) i jeżeli sprawą zainteresowałyby się media niemieckie, to również należałoby się na te źródła powołać. Oczywiście głos ludzi również by nie zaszkodził. W razie potrzeby sporządzenia takiego pisma, służę pomocą: darmann@wp.pl

  Cytuj
  IP: 79.188.xx3.xx4 
 • +11

  zaratustra83

  24.11.2011, 00:27

  kontynuować

  Oby deklaracje kolegów partyjnych Pana Premiera o wsparciu nie okazały się tylko czczą gadaniną. Ten list to krok w dobrą stronę, o jego przesłaniu do Premiera powinno się wspomnieć w mediach tak by nie zamieciono go pod dywan. Nikt nie ma już ochoty na słuchanie o "szukaniu rozwiązań" czy "planowaniu podjęcia działań" w sprawie naszego Mostu. Nie słuchajmy też argumentów że Państwo nie stać teraz na remont, bo "później" dla naszego staruszka już może nie nadejść. I jeżeli remont nie zacznie się szybko, to następne pokolenie będzie już tylko oglądać drogowy most na zdjęciach.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +6

  Ja_gość

  24.11.2011, 00:34

  Brawo

  Brawo !!! To się nazywa odpowiedzialność, moje gratulacje. Liczę na pozytywne załatwienie sprawy. Kulas nic nie zrobił w tej sprawie przez wiele lat i społeczność odwdzięczyła mu się na wyborach, to samo dotyczy Smolińskiego, Odyji i innych darmozjadów.

  Odpowiedz
  IP: 192.104.xx7.xx2 
 • +1

  Malowanka

  24.11.2011, 10:39

  Gadzam się NIC nie zrobili.

  Kulas, Odyja, Smoliński - i mają za swoje

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +2

  _gość

  24.11.2011, 14:27

  Klaskać to będziemy jak się uda

  Cytuj
  IP: 109.207.xx2.xx9 
 • +6

  krzychu_gość

  24.11.2011, 06:17

  most to nie dla premiera

  trzeba było napisać do niego przed wyborami to może by coś zdziałał ale teraz to bedzie tylko obiecywał i na tym się zakończy a ludzie zzamostu będą dalej jeździć do okoła ale premiera to nie bedzie interesowało bo już dostał stołek pod d..e i bedzie miał to gdzieś

  Odpowiedz
  IP: 89.108.xx5.xxx 
 • +6

  1448/2007 PE;KE CONSYLIUM UE:_gość

  24.11.2011, 06:32

  DLACZEGO ZAPOMINA STAROSTA O ZASADNEJ PETYCJI

  Ignorowanie czynoosci obywateli i wolantariatu to niestety brak etyki ,brudna moralna strona .Prezydent i Premier Rzeczypospolitej otrzymali jeszcze inne dokumenty -listy a o tych zapomiano?Zawstydzeni? Wiadomo most doczeka remotu-rewitalizacji a rola Starosty jest cienka zbiera trud innych.Ta propaganda to legitymacja bez ducha demokrcji i poszanowania.Cenzura i inwigilatorzy wynocha.

  Odpowiedz
  IP: 87.167.xx9.xx3 
 • +6

  STRONY_gość

  24.11.2011, 06:46

  MACHINA PROPADANDY BEZ ETYKI:MORALNEJ

  Most ozyska dawny blask i basta.Cienki te wypociny teraz hojraki bo Parlament Europejski,Komisja Europejska.Rada Europy inteligentnie pokzuju paluszek o olewaniu przez POLSKIE DZIEDZICTWA NARODOWEGO -EUROPEJKIEGO!!!!!!!!!!:

  Odpowiedz
  IP: 87.167.xx9.xx3 
 • mieszkaniec tcz...gość_gość

  24.11.2011, 06:52

  Teraz to prezes po ma na nas i na most wyj...ne trzeba było ten list wysłać w czasie kampani chociaż to i tak były by to obiecanki .Przecież jak Tusko-bus był w TCZEWIE to była mowa o tym że to PO wyremontuje albo przejmie nasz obiekt historyczny.I CO?KŁAMSTWO?Jak zawsze przed wybobami.

  Odpowiedz
  IP: 83.16.xx5.xx4 
 • +5

  OCENZUROWANE_gość

  24.11.2011, 07:02

  OJ BOLI PRAWDA I MEDILNE KOMUTERSTWO SZALEJE

  Kodeks ETYKI JAKI? PRAWDA BOLI REDAKTORUUUFFF.

  Odpowiedz
  IP: 87.167.xx9.xx3 
 • +2

  MODERATORA-REDAKTORA TCZ..RP_gość

  24.11.2011, 07:42

  KOMENTARZE DLA ZAUFANYCH I WYBRANYCH W SSELEKCJI

  Zabawa fajna z paskudami demokracji .

  Odpowiedz
  IP: 87.167.xx9.xx3 
 • +4

  tcz45

  24.11.2011, 07:58

  napisz list

  do kancelarii premiera , gdyby tak setki osób napisało na ten adres to może zwróci to uwagę na problem. kontakt@kprm.gov.pl

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -3

  tcz45

  24.11.2011, 08:08

  ja napisałem już

  a wy ?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -6

  Waligrucha_gość

  24.11.2011, 09:07

  I co pogroziłeś mu pa;uszkiem ? . Takich listów i liścików trafia do niego setki .Poza tym nic innego by nie mógł robić tylko zajmować ssie odpisywaniem. A ty koleś może byś pojechał do niego ? przecież jesteś bardzo "elokwentny" może byś coś wskórał, co?.

  Cytuj
  IP: 83.18.xx4.xx0 
 • -4

  x-man_gość

  24.11.2011, 08:25

  albo rzecznik prasowy albo rzeczniczka prasowa,

  albo rzecznik prasowy albo rzeczniczka prasowa, co to jest rzecznik prasowa??

  Odpowiedz
  IP: 195.117.xx9.xx1 
 • -2

  _gość

  24.11.2011, 08:42

  coś czego twoj rozum nie ogarnie - tak jak doktorki habilitowanej

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 
 • +6

  NIE PUBLIKUJE_gość

  24.11.2011, 08:40

  DO TCZ 45 NAPISALEM A REDAKCJA MA KOPIE I

  Pouczenie w tej sprwie otrzymali Prezydent Rzeczypospolitej Polski z urzedem i Premier RP od SPOLECZNEGO OPIEKUNA ZABYTKOW POWIATU TCZEWSKIEGO NR 1 Henryka DEMPS .

  Odpowiedz
  IP: 87.167.xx9.xx3 
 • -8

  hejaho

  24.11.2011, 08:46

  Panie - nie pogrążaj się Pan - już kiedyś tu publikowali na tym portalu te korespondecje łamaną polszczyzną pisane. gdzieś pan nie był, coś pan nie zrobił. tylko nic się w temacie nie dzieje

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -1

  stary tczewiak_gość

  24.11.2011, 08:46

  można się imiennie zwrócić do pana ministra Nowaka który w czasie pobytu w Tczewie obiecywał remont mostu jest nagranie więc niech się do tego odniesie ciekawe jak by się z tego wytłumaczył jak oni potrafią kłamać przed wyborami byle dostać się do koryta

  Odpowiedz
  IP: 31.61.xx4.xx4 
 • -3

  jimy_gość

  24.11.2011, 08:58

  papier wszystko przyjmie

  a tusk nie ma problemow tylko dac kase na stary most-trzeba miec elity z jajami a nie wiorkami to cos wymysla a nie tylko daj,daj daj,daj-wstyd kosciol ma kase,czempinski i ubecja ma kase,

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx8.xx1 
 • +5

  TAKIM JESTS.BRAWO:_gość

  24.11.2011, 09:13

  DO HEJAHO Z NIEUKAMI I TCZORZAMI SZKODA DASKUTOWAC

  Panu Henrykowi DEMPS NIE DORASTASZ DO... SKOCZ NA ..........pisz co chcesz jak szczurki uciekajace z pokladu .fuj fuj !!!! BASTA!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 87.167.xx9.xx3 
 • -4

  ka_gość

  24.11.2011, 09:37

  Do krytykantów

  Bardzo dobre pismo. Nawet jeżeli pozostanie bez odpowiedzi, to widać zaangażowanie władz lokalnych. Może trzeba jeszcz 5 lub 10 takich pism, może ptrzebna jest mała katastrofa, ale w końcu może dać to pozytywny efekt. Siedzenie i narzekanie nie da nic.

  Odpowiedz
  IP: 79.189.xx0.xx0 
 • -11

  Malowanka

  24.11.2011, 10:03

  Gratulacje dla władz naszego miasta

  Widać władze walczą...miasto się zmienia..i szacunek im za to...No to zobaczymy czy Tusk weźmie się w koncu do pracy. Czy list w ogóle przeczyta ???

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -9

  Malowanka

  24.11.2011, 10:08

  Proponuję skopiować ten list

  i wysyłać tysiące E-maili to czasami daje efekt.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -2

  ._gość

  24.11.2011, 10:26

  KOMENTARZE NIEKTÓRE

  Mam wrażenie że pisali te komentarze ludzie z odziału psychiatrycznego którym udostępniono internet-forma,treść tekstów niemożliwa do zrozumienia o co chodzi tym pacjentom ?

  Odpowiedz
  IP: 77.115.xx1.xx2 
 • -5

  _gość

  24.11.2011, 14:38

  zapewne o nic drogi pacjęcie

  Cytuj
  IP: 83.18.xx4.xx0 
 • +6

  DO hejaho i podobnych_gość

  24.11.2011, 10:41

  PYSKOWANIE WRE GRZECZNA W KULTURZE -UWAGA

  Jak pijesz smarujesz osobe xY to napisz konkretnie dane osobowe z adresem i koniecznie swoje dane.Mniej odrobine cywilnej odwagi .Takich uz.zarejestrowany zaufanych to znamy na kopy BiernychWiernychMiernych zgryzot .Dajemy nawet szanse Panu/Pani/dzidziusiom do ewentualnego osobistego spotkania ,ocenimy wszystko merytorycznie,formalnie.Czujesz obraze biegiem z doniesieniem do policji,prokuratora,temidy i po problemie.Do boju lub do pokoju ,spokoju, rozwagi. MOST OZYSKA DAWNY BLASK BEZ RZECZYWISTEJ WOLI STAROSTWA TO JEST PEWNE ZAPISANE I TO JEST WYWALCZONE PRZEZ ;SPOLECZNEGO OPIEKUNA ZABYTKOW POWIATU TCZEWSKIEGO Nr.1 Pana Henryka DEMPS + PARTNERZY. No to do ataku bombardujcie sami siebie !!!!!!!!!! ´Do zobaczenia na MOSTOWEJ DRODZE ALBO W PIERDLU?

  Odpowiedz
  IP: 87.167.xx9.xx3 
 • gość_gość

  24.11.2011, 13:41

  sprytne

  przejęcie w zarząd bardzo ciekawa propozycja.Zapewne większość internautów powinna przeczytać co oznacza ten zwrot.Ja tam proponuję iść dalej i przejąc w zarząd powiat.Niech sobie nie myślą,że sprawa wiaduktu już jest zapomniana.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx1 
 • +6

  TYCH PUZLI TEKST MONTUJE_gość

  24.11.2011, 14:26

  KTO NIE KUMA TO NIECH DO ENCYKLOPEDI POPATRZY I Z

  Oj ile to wody z nurtem rzeki ucieknie zanim pozim rozumawania interpretacji ulegnie poprawie , acha niepatrz na grzechy patrz na wiare i miej nadzieje na lepsze fuzle.toczka~

  Odpowiedz
  IP: 87.167.xx9.xx3 
 • -5

  Malowanka

  24.11.2011, 14:46

  Jak sie zawali

  to przyjedzie TVN-ek ze szczekającymi dziennikarkami + " latający Bezczelny24 "

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -7

  Pio14

  24.11.2011, 14:47

  Zal

  Malbork, Miłoradz, Lichnów i Nowy Dwór oni się podpisali. Po co ? Nie mieli pieniędzy na remont ale na przejęcie mostu przez państwo. Malbork taki nieby biedny a na remonty w mieście mają pieniądze !

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • kajot551_gość

  24.11.2011, 15:23

  Most

  Przez lata nie bylo remontow ,nie chodzi o kapitalnych lecz zwyklych ,które by potrafiły utrzymac most w takim stanie by wiezyczki sie nie rozsypywaly,przejazdnosc w sposob bezpieczny,stala kontrola,konserwacja i remonty biezace to dziś stan mostu byłby o "niebo" lepszy.W przypadku ogromnego bezrobocia w Tczewie to zatrudnienie dwóch czy trzech budowlancow ktorzy na bieżąco mogli prowadzic prace bylo czymś naturalnym ,ale nie dla URZEDASOW -BEZMOZGOWCOW ,ktorym przepis,kompetencje,a szczegolnie myślenie bardzo przeszkadza od lat co innego uklad towarzyski gdzie kogo ustawic na stanowisku,skąd łapówkę,co doprowadzić do ruiny ,by KOLESIOM sprzedać za GROSZE.OBIECANKI POlityków PO i ich realizacja przedwyborczej "kiełbasy jest znana aż do "BULU".Sprzedać most to tak ,ale naprawiać kiedy WARSZAWIE jest on niepotrzebny-tylko NAIWNI I INFALTYWNI moga w to uwierzyć jak w ZIELONA WYSPE,IRLANDIE,BY ZYLO SIE LEPIEJ,PANSTWO MILOSCI,chyba TECZOWEGO PALIGLUPA przy PREZYDENCIE POprawnej ORTOGRAFII.Pieknych snów miłych marzeń .

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx4 
 • +2

  tczewianin_gość

  24.11.2011, 20:07

  obiecanki cacanki

  Brak słów ... Grabarczyk jak był w Tczewie też obiecał, że zainteresuje się mostem i co>>>> poszło w niepamięć..... powodzenia Panie Starosto... No, ale może się uda... jak wojsko udało się wygnać w miasta to i może kasa na remont się znajdzie...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx1.xx5 
 • +6

  PRYWATA NIE GEST KOZAKIEWICZA_gość

  25.11.2011, 08:56

  OBELGI PE KE UE AKTYWNYCH ZAINTERESOWANYCH

  Niestety smutny fakt ze z kraju i zagraniczne oferty pomocy Pan Starosta i Wicestarosta szczegolnie ma w du++e. Brudne stwierdzenie ...." niestety smuci fakt ,ze nie mozemy liczyc na pomoc od jakieokolwiek podmiotu krajowego lub zagranicznego " Wyrwane kontesty mostowe to jest nie do zaakceptowania narzekanie na wasne niechlustwo i obelgi wielu jednastek,podmitu,zasobu ludzkiego.Panie wicesatrosto niech Pan brudy myje w swojej umywalce z dobrym mydelkiem lizusowaniu oszustwom stop !!! Prowokacja do odwetu i puczu przeciw leniwym ,igranie z ogniem chcecie to zrobimy do zastnowienia taka prawdziwa inteligentna insynuacja.GRANICE TOLERANCJI PRZEKROCZONE !!!!!!!!!!!!!!!Komentarz nie zawiera wulgaryzmu adekwatny do informacji.

  Odpowiedz
  IP: 87.167.xx8.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.