Panie chętniej opiekują się bliskimi

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Tczewie (fot. tcz.pl)
Panie chętniej opiekują się bliskimi
We wrześniu oddziały ZUS w woj. pomorskim wypłaciły zasiłki opiekuńcze ponad 4,5 tys. osób, z czego 75 % stanowiły panie. W całym kraju panie stanowiły 68 % z ponad 75 tys. korzystających z zasiłków opiekuńczych.

Zasiłek opiekuńczy to świadczenie przysługujące tym, którzy muszą wziąć wolne od pracy z powodu konieczności zaopiekowania się chorym dzieckiem do ukończenia 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny (małżonkiem, rodzicem, rodzicem dziecka, ojczymem, macochą, teściami, dziadkami, wnukami lub rodzeństwem). Gdy ktoś z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, albo z powodu porodu lub choroby małżonka, czy rodzica, który stale opiekuje się dzieckiem do 8 lat musi przejąć nad nim opiekę również może skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Warunkiem przyznania zasiłku jest brak innego członka rodziny, który mógłby zapewnić opiekę, za wyjątkiem sytuacji, gdy trzeba zaopiekować się dzieckiem w wieku do 2 lat.

Z zasiłku opiekuńczego mogą korzystać osoby opłacające obowiązkowe bądź dobrowolne składki chorobowe w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Prawo to przysługuje na równi matce i ojcu, ale zasiłek dostanie tylko jeden z rodziców - ten, który złoży wniosek.

Aby uzyskać zasiłek niezbędnie dokumenty należy złożyć u płatnika składek (np. pracodawcy), gdy zatrudnia on powyżej 20 pracowników, albo w ZUS, gdy płatnik zatrudnia mniej niż 20 pracowników lub gdy jest się przedsiębiorąca, albo współpracuje się z taką osobą. Dokumenty najlepiej złożyć zaraz po ich zgromadzeniu. Podstawą przyznania zasiłku jest zwolnienie lekarskie „na opiekę”. Może to być papierowe zwolnienie ZUS ZLA albo wydruk zwolnienia elektronicznego e-ZLA. Składamy je u pracodawcy do 7 dni od jego wystawienia. Jeśli lekarz i płatnik składek mają profile na PUE ZUS — lekarz wystawi elektroniczne zwolnienie, które automatycznie trafi do ZUS i płatnika. Oprócz tego przygotować trzeba wniosek o zasiłek opiekuńczy ( druk ZUS Z-15), a gdy zasiłek będzie wypłacał ZUS, także zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3 (dla pracowników), ZUS Z-3b (dla prowadzących działalność, współpracujących z nimi i duchownych) lub ZUS Z-3a (dla pozostałych). W wypadku opieki nad dzieckiem do lat 8 np. z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola lub choroby małżonka potrzebne będzie stosowne oświadczenie lub zaświadczenie potwierdzające tę okoliczność.


- Czas oczekiwania na wypłatę wynosi do 30 dni kalendarzowych od złożenia wszystkich dokumentów. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jest on wyliczany na podstawie przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia pracownika wypłaconego w ostatnim roku. Dla ubezpieczanych nie będących pracownikami podstawą wymiaru jest przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Przychodem jest kwota od której opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składek
Zasiłek na opiekę nad chorymi dziećmi do lat 14 można pobierać przez maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym. Kiedy zwolnienie dotyczy starszego dziecka lub innego członka rodziny, to limit jest niższy i wynosi 14 dni w roku. Liczba dni zasiłku wykorzystanego przez całą rodzinę nie może przekroczyć 60 rocznie, bez względu na liczbę opiekunów i chorych członków rodziny. - informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • ŁUPASZKO_gość

    28.11.2016, 10:00

    "a'la long"

    ZUS już niedługo przestanie istnieć albo będzie sztucznie reanimowany.To jest temat !!!

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx0.xxx 
  • _gość

    28.11.2016, 13:33

    Beda podwyzki podatków - oc , akcyza na auta , prad i to pewnie nie koniec

    Cytuj
    IP: 83.23.xx3.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.