Zamiast sadów będzie lotnisko?

Jeden z samolotów Aeroklubu Gdańskiego (fot. www.aeroklub.gda.pl)
Tczew - Zamiast sadów będzie lotnisko?
Lotnisko w Tczewie? Taki pomysł na ściągnięcie inwestorów mają władze grodu Sambora. Lotnisko dla małych samolotów miałoby powstać na terenie sadów bałdowskich. Na razie jest to bardzo wstępna koncepcja, ale pomysłem jest już zainteresowany Aeroklub Gdański. Najpierw jednak miasto będzie musiało pozyskać grunty od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a na razie nie wiadomo, czy ta zdecyduje się na nieodpłatne przekazanie, bo na kupno trudno będzie szukać środków w miejskiej kasie.

Tereny, na których obecnie znajdują się sady bałdowskie, Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa do 2015 roku będzie dzierżawić pod uprawy sadownicze. Miasto już prowadziło rozmowy z przedstawicielami agencji w tej sprawie, z których jednoznacznie wynika, że nie są już zainteresowani dalszą dzierżawą, dlatego włodarze grodu Sambora zastanawiają się, co mogłoby tam powstać po 2015 roku. Teren jest bardzo duży - to około 120 ha, czyli mniej więcej tyle, ile zajmują całe Suchostrzygi - część mogłaby zostać przeznaczona pod usługi, część pod budownictwo mieszkaniowe. Jednak miasto chce umieścić tam coś, co wyróżni nas na tle ościennych gmin i przyciągnie inwestorów - lotnisko dla małych samolotów. Rozmowy w sprawie jego powstania prowadzi już Sebastian Justyński, naczelnik Wydziału Gospodarki Mieniem Komunalnym oraz prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki:

- Chodzi o to, aby w tym obszarze umieścić nie tylko usługi zapewniające nowe miejsca pracy, ale także profil, który stanie się istotnym impulsem rozwojowym dla Tczewa. - wyjaśnia Mirosław Pobłocki - Pomysł lotniska wziął się stąd, że obserwacja rynku pokazuje, że coraz więcej biznesmenów i zarządzających firmami - i to wcale nie takimi dużymi - posiada swoje własne samoloty. Niestety, przejazd samochodem po kraju to nawet kilkanaście godzin - to dla takiego biznesmena zbyt długo. Dlatego coraz popularniejsze są małe samoloty dyspozycyjne, wykorzystujące niewielkie lokalne lotniska.

Na razie tego typu lądowisko dla małych samolotów znajduje się w Pruszczu Gd. Jednak działający tam Aeroklub Gdański musi najprawdopodobniej szukać dla siebie nowej lokalizacji, bo wojsko chce zamknąć dostęp do swojego terenu dla cywilów. Dlatego Tczew zgłosił już swoją propozycję przedstawicielom aeroklubu - ta wstępnie została dobrze przyjęta. Zanim jednak władze miasta i lotnicy zaczną myśleć o pierwszych lotach, trzeba będzie pozyskać ziemie, na których obecnie znajdują się Sady Bałdowskie.

- Na razie temat jest jeszcze bardzo świeży. Nie wiemy, czy przekazanie miałoby nastąpić nieodpłatnie, czy odpłatnie. Ważne jest to, że jest pomysł i wstępna jego akceptacja - teraz musi wystąpić z oficjalnym zapytaniem i czekać, jak agencja odniesie się do tego pomysłu. - dodaje prezydent.

Tczewskie lotnisko miałoby obsługiwać małe jednostki latające - np. samoloty typu Cessna, którym wystarczyłby trawiasty pas startowy o długości około 700 metrów. Miasto teraz chce podjąć oficjalne rozmowy z Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (39)
dodaj komentarz

 • +5

  Urbanista_gość

  30.06.2011, 06:48

  Tak jest!

  Lotnisko to najlepszy sposób na wykorzystanie tych terenów . Niech budownictwo mieszkalne buduje się w centrum i wypełnia luki w zabudowie - oby było więcej zabudowy typu kamienica nad Wisłą (i jeszcze żeby był handel/usługi na parterze od ulicy), a Tczew stanie się na prawdę żywym i ciekawym miejscem do życia.

  Odpowiedz
  IP: 65.95.xx0.xx9 
 • +7

  _gość

  30.06.2011, 07:31

  Oj Panie prezydencie coś chyba pan zjadł niestrawnego i ma Pan halucynacje. Miał to być teren rekreacyjny, miejsce na stadion LA, Aquapark i zabudowę jednorodzinną, a teraz panu się marzy lotnisko, a za chwilę pewnie kosmodrom.

  Odpowiedz
  IP: 195.205.xx3.xx6 
 • +27

  geo

  30.06.2011, 07:32

  I to jest dobra koncepcja :-)

  Miły będzie warkot czesi nad miastem :-). Jak już budować to pas startowy z czegoś konkretnego, beton/ asfalt a obok trawa. Jakiś mały pubik by można było wypić piwko i patrzeć na samoloty. Proponuję jako, że wakacje naszym władzom by pojechali np. do Niemiec i zobaczyli jak tam wyglądają małe lotniska.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +5

  Leoncjo

  30.06.2011, 21:00

  To jest bardzo dobra koncepcja:)

  Mielibyśmy aeroklub na miejscu. Byłoby coś atrakcyjnego w naszym mieście. Mam nadzieję, że to dojdzie do skutku. Jeśli prezydent to załatwi, będę skłonny wybaczyć mu porażkę z kartą miejską i być może oddam na niego głos.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +3

  mieczyslaw

  02.07.2011, 17:36

  Leon, co Ty wygadujesz?

  Mam nadzieję, że tylko próbujesz go w ten sposób zachęcić? Coś w rodzaju "kiełbasy" przedwyborczej? :) Pomysł na lotnisko ok, ale czy nie za blisko miasta?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 

  Leoncjo

  04.07.2011, 21:51

  Mietku, nie trolluj.:)

  Mieciu, toć w Pruszczu też masz praktycznie w mieście lotnisko. Czy za blisko? Śmigłowce wojskowe i tak i tak latają nad Tczewem, a robią więcej hałasu niż taka czesia. Oprócz tego szybowce - piękny widok. A co do głosu - wolałbym jakby kandydat zadeklarował zajęcie się mniejszą ilością spraw, ale doprowadził je do realizacji, niż naobiecywał nie wiadomo co, a potem nawet połowy nie zrealizował.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 

  Leoncjo

  04.07.2011, 21:54

  kiełbasa

  W sumie można to potraktować, jako zachętę. Jeśli prezydent doprowadzi do powstania tego lotniska u nas i jednocześnie nie spartoli czegoś innego - jak wyżej. ;)

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • -13

  No chyba ich całkiem pogrzało!_gość

  30.06.2011, 08:08

  To po to ludzie wyemigrowali z miasta do wsi Bałdowo, żeby teraz mieć uniedogodnienia związane z sąsiedztwem lotniska?! Jeśli tak, to proszę wypłacic odszkodowanie, bo przez taka inwestycję ich posesje stracą wiele na wartości! Niech się lepiej zajmą transportem rzecznym, a nie bujaniem w obłokach!

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx3.xx5 
 • +11

  (m)_gość

  30.06.2011, 08:20

  Jestem za !!!

  Jestem za !!! Lotnisko aeroklubowe w Tczewie. Kolejna wizytówka dla miasta. Czekam na dalsze wieści.

  Odpowiedz
  IP: 213.192.xx0.xx4 
 • +5

  znachor_gość

  30.06.2011, 12:19

  Oddział w Tczewie, ul. Bałdowska

  Najbliższe lądowisko: http://www.kocborowo.pl/historia.html Korespondencję kierować na UM Tczew

  Cytuj
  IP: 79.188.xx7.xx0 
 • +6

  lekarz podstawowej opieki _gość

  30.06.2011, 09:15

  badania okresowe

  zalecam przeprowadzenie badań okresowych i dłuższy wypoczynek. Na razie pobyt może odbywać się w ośrodku otwartym, ale przestrzegam: w razie ponownego nawrotu halucynacji należy rozważyć odosobnienie.

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx7.xx0 
 • były pracownik_gość

  30.06.2011, 09:30

  a mnie to cieszy.......

  cokolwiek tam powstanie będzie lepsze od sadów.....współczuję tym co tam pracują ,bez poszanowania czasu pracy i odpowiedniego za nie wynagrodzenia...chciwość brzydka rzecz.......teraz pracuję w jednym z zakładów w strefie ekonomicznej.....mogę robić nadgodziny....ale nie muszę tyrać od 4 rano i zostawać do 18 tej....i robić 6-7 dni w tygodniu za psie pieniądze... Więc dla mnie może być tam lotnisko ,boisko,cokolwiek........najlepiej niech to zaorają...brawo Panie prezydencie

  Odpowiedz
  IP: 109.243.xx7.xx1 
 • +10

  st_gość

  30.06.2011, 10:41

  Władze miasta nie potrafią zając się porządnie podstawowymi sprawami, a zabierają się za wizje lotniska... ehh... Najpierw porządna komunikacja miejska (naziemna), a potem plany lotniska w Tczewie

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx3.xx4 
 • +1

  _gość

  30.06.2011, 10:54

  debilny pomysł

  ale na co innego stać naszych 'kierowników'?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx9 
 • +1

  gość_gość

  30.06.2011, 11:50

  Kolejny idiotyczny pomysł naszej nieudolnej tczewskiej władzy. Obok powstaje piękne osiedle domków jednorodzinnych, to oczywiście trzeba ludziom zrobic pod górkę. Może na dachu Urzędu Miasta zrobić małe lotnisko?

  Odpowiedz
  IP: 193.46.xx6.xx3 
 • +8

  mropenvitamine_gość

  30.06.2011, 12:01

  Czy w Tczewie jest chociaz jeden prywatny samolot? Jak czest beda ladowac biznesmeni w Tczewie? Projekt calkowicie nieprzyadatny a zajmie kilkanascie ha. Lepszym rozwiazaniem bylby aquapark.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx2 
 • Leoncjo

  30.06.2011, 20:53

  Czytałeś artykuł? Chodzi o samolot dyspozycyjny, czyli taki do wynajęcia. Co oczywiście nie wyklucza obsługi prywatnych samolotów.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 

  piernik_gość

  01.07.2011, 11:46

  rozumiem, że znasz założenia ekonomiczne i stacjonowanie 1 (jednego) samolotu na potrzeby "biznesmenów" uzasadniają wydatek kilku-kilkunastu milinów złotych? oczywiście samolot będzie "miejski" (tak, jak "miejski" będzie prom na Wiśle). i loty tym jednym "miejskim" samolotem pokryją koszty budowy i utrzymania lotniska. czy naprawdę tak wiele trzeba, żeby dojść do wniosku, że to kompletny bezsens?

  Cytuj
  IP: 83.11.xx9.xx3 
 • -4

  ochrona środowiska_gość

  30.06.2011, 12:04

  wy chyba nie wiecie jakie negatywne skutki będą dla ludzi i na środowisko przez takie lotnisko. Ja jestem na NIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx4.xx2 
 • +7

  _gość

  30.06.2011, 12:48

  O remoncie boiska do lekkiejatletyki rozmawiałem z wieloma radnymi poprzedniej i obecnej kadencji, trenerzy, którzy oddają młodzieży dużo serca rozkładają tylko ręce. Radni głosili tezę, że nie warto nic robić na Bałdowskiej, bo nie ma miejsc parkingowych dla biorących udział w zawodach. Przed wyborami głosili, że w planie jest wybudowanie takiego boiska właśnie na terenie sadów po sprzedaży terenów boiska na ul. Bałdowskiej pod zabudowę jednorodzinną. Dzisiaj jesteśmy miastem, które jako jedyne z pośród miast liczących się woj. pom., które nie ma porządnego obiektu wielofunkcyjnego, ale za to jesteśmy jedynym miastem, które chce od zera budować lotnisko. Wiele w Polsce mówi się o budowie małych lotnisk. Powstają one jednak z reguły na terenach, które już pełniły rolę lotnisk zapasowych, aeroklubów, wojskowych, itp. Dodatkowo powstają one w bliskiej odległości dużych miast. Może Pan prezydent chce konkurować z Gdańskiem, a może z Gdynią, bo tam również ma powstać lotnisko cywilne. Przypominam Panu Panie prezydencie, że z Rębiechowa do Tczewa samochodem jedzie się teraz spokojnie około 1 godziny, a po remoncie dojazdu do autostrady, ul. Słowackiego i Obwodnicy Gdańska to chyba wystarczy 30 min. Myślę, że nie jest to duża strata czasu nawet dla bardzo zabieganego biznesmena. Ciekawy jestem, kto wpadł na równie idiotyczny pomysł. Pewnie przemęczenie albo …………………..

  Odpowiedz
  IP: 195.205.xx3.xx6 
 • +1

  _gość

  30.06.2011, 16:24

  Dwóch Panów mieszka na Czyżykowie to niech im poburczy.

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx5.xx7 
 • GryFFF

  30.06.2011, 17:17

  Coraz ciekawiej się robi. Ale według mnie jest tylko jeden w miarę logiczny powód dla którego miałoby tam powstać lotnisko. A nie stadion LA, czy inne propozycje internautów. Nasze kochane władze doszły do wniosku, że mostu tczewskiego przez Wisłę nie da się już uratować i tych 103mln wspomnianych w jednym z poprzednich artykułów nigdy nie uzbierają. Więc tańsze będzie lotnisko, w razie ewentualnego zawalenia się budowli, którą wszyscy w UM tak się chwalą i jest na każdym plakacie i korków na moście knybawskim w stronę Malborka będziemy latać samolotami. A co, widać Tczew stać na takie luksusy.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  szklaners_gość

  30.06.2011, 17:33

  pogieło

  niech radni sobie w ogródku pierd.....ą lotnisko a nie w moim gdzie ja będe browarka spijał na łonie natury wrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr idiot

  Odpowiedz
  IP: 46.112.xx0.xx4 
 • +1

  iga_gość

  30.06.2011, 18:54

  jestem za.....a nawet przeciw :) - ja mówił polski "wieszcz" narodowy

  Odpowiedz
  IP: 83.7.xx7.xx1 
 • +1

  _gość

  30.06.2011, 19:09

  utopia

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx9 
 • +2

  mała_gość

  30.06.2011, 19:44

  Nie potrafią zadbać o drogi!!!!, a będą umieli

  o lotnisko??? Śmieszni. Mają bujną fantazję. Niech się zajmą tym co ważne, a nie marnotrawieniem pieniędzy podatników.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx7 
 • +2

  st_gość

  30.06.2011, 20:01

  Co do Aquaparku w tym miejscu - lepiej gdzieś w centrum, np rozbudować basen na Wojska Polskiego do Aquaparku, chyba, że władze Tczewa takie bogate i chcą utrzymywać dwa tego typu obiekty... A tu można by przynajmniej zbudować małą obwodnicę w osi Czyżykowo-Górki, która łączyłaby się z DK91 oczywiście przy poszerzeniu 91-ki do czteropasmowej..., a ten teren przeznaczyć pod budowę nowych osiedli, zamiast zagęszczać i tak gęste Suchostrzygi, oczywiście znajac życie powstanie tam kolejny market, bo władze Tczewa wiedzą co jest najbardziej potrzebne mieszkańcom...

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx3.xx4 
 • +4

  ja15_gość

  30.06.2011, 20:53

  lotnisko

  Nie macie zielonego pojecia co to znaczy mieszkać w sąsiedztwie lotniska. Powinno byc daleko w polu a nie przyklejone do miasta.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx0 
 • -3

  4kx_gość

  30.06.2011, 22:25

  git

  wszystkie fajne miasta maja lotniska, ja chce lotnisko! W koncu wpadli na jakis ciekawy pomysl...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx6 
 • +2

  lth_gość

  01.07.2011, 08:10

  Lotnisko super, tylko po co? Wizytówka miasta? Nic to nie zmieni, a biznesmeni posiadający samoloty do Tczewa i tak przylatywać nie będą, bo i czego mieli by tuj szukać? Lotniska są upierdliwe, o czym dobrze wiedzą ludzie mieszkający w ich pobliżu. Nikomu tego nie życzę. Niektórzy z klaszczących z radości na ten pomysł nie wiedzą nawet, jaki hałas wytwarza lecąca na niskim pułapie cessna 152 albo 172, a to są właśnie jedne z najpopularniejszych prywatnych samolotów. Lotnisko aeroklubu mamy w pruszczu - jeśli ktoś chce popatrzeć na samoloty albo sobie polatać - nie jest to przecież daleko.

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xxx.xxx 
 • pomysłodawca_gość

  01.07.2011, 10:09

  Może hydroplanem na Wiśle?

  Na ch.. budować lotnisko? Niech lądują na pastwisku pod wałem, tylko krowy trza przepędzić. Właściwie same spieprzą, jak samolot nadleci. Ino, coby się bydło nie potopiło!

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx7.xx0 
 • +1

  Babcia Stefa_gość

  01.07.2011, 18:46

  tak! tak! lotnisko!

  koniecznie z wielkim zegarem, słonecznym rzecz jasna, żeby samoloty punktualnie latały! :)))) Ech... pora umierać......

  Odpowiedz
  IP: 178.182.xx4.xx1 
 • +1

  Gość_gość

  01.07.2011, 20:41

  Mała poprawka

  Ktoś ma przestarzałe informacje bo Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa nie ma już od 2003 roku !!!! Obecnie od prawie 10 lat nazywa się Agencja Nieruchomości Rolnych.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx3 
 • plusujemny_gość

  02.07.2011, 11:57

  I to jest bardzo dobra koncepcja!

  A czy będzie tam taras widokowy,żebym mógł mamie samolot pokazać?Na protesty mieszkańców Górek spowodowane budową bloków hipokryci z ratusza odpowiadali,że w mieście brak terenów pod budownictwo!A tu proszę ,nieomal w centrum miasta lotnisko! czego się spodziewać po tych geniuszach. A jezdnie dziura na dziurze,a stare miasto "ruina". Ale zrobi się tańczącą fontannę i bedzie "git"

  Odpowiedz
  IP: 83.7.xx1.xx9 
 • damian_gość

  02.07.2011, 12:48

  Bardzo dobry pomysł

  Sam mam w planach zakup awionetki. Uważam że to jest bardzo dobry pomysł. Tak samo, mogliby zrobić coś dla miłośników modelarstwa - sam mam kilka latających modeli samolotów, a na Szpęgawie powoli pogarszają się warunki. Tak więc drogie miasto, do boju i robić to!!!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx9 
 • mieszkanka bałdowa_gość

  05.07.2011, 11:54

  droga między bałdowem a tczewem

  może trzeba się zastanowić co zrobić dla polepszenia łączności między miastem a wsia bałdowo. Już cas aby włodarze Miasta i Wsi połączyli wysiłek w sprawie budowy chodnika lub drogi dla rowerów, nie mąwiąc już o oświetleniu tego odcinka drogi, gdzie codziennie rano w bardzo niebezpiecznych warunkach przemieszczają się ludzie do pracy do pobliskich zakładów.

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx3.xx4 
 • max_gość

  05.07.2011, 22:58

  pomysł

  to bardzo dobry pomysł , to lotnisko.Mam zamiar kupić Cessnę a że mieszkam na Czyzykowie to bez problemu dojeżdzam do lotniska w Bałdowie , a pracuję na Starym Mieście to będę lądował na placu przy moście. Bajka , dzięki Panie Prezydencie !!!!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx6 
 • -2

  Malowanka

  18.11.2011, 23:53

  A tam gdzie to kretowisko

  bedzie stał mój bank...

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -2

  Malowanka

  19.11.2011, 00:01

  Lotnisko ?

  To może od razu lotniskowiec !!! Jest Wisła most sie rozbierze i tak nie potrzebny lotniskowiec przepłynie...Albo nie...MAM POMYSŁ !! Baza łodzi podwodnych !!! Na poczatek Żółta łódź podwodna i Czerwony październik.....albo weźmy całą forsę i zaszyjmy do materaca u babci...

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.