Maj to w Kościele Katolickim czas organizacji uroczystości pierwszokomunijnych. W Tczewie po raz pierwszy w pełni w mszach św. uczestniczyły już dzieci z parafii Podwyższenia Krzyża Św., Maksymiliana Kolbego i NMP Matki Kościoła.
Pierwsza Komunia powinna być dla dziecka wielkim przeżyciem duchownym. Sakramentowi towarzyszy też mnóstwo świeckich przygotowań - oprócz uroczystości w kościele w zasadzie regułą stała się organizacja przyjęcia w restauracji. Czasem taka uroczystość niewiele różni się do wesela, zwyczajowo wyłączając spożywanie alkoholu. Przygotowania trwają wiele tygodni.
Część dzieci z Tczewa ma już tę ważną uroczystość za sobą. Pierwsze uroczystości odbywały się w ub. weekend - zarówno w sobotę, jak i niedzielę. Obecnie trwa tzw. "Biały Tydzień" - dzieci codziennie uczestniczą we Mszy św. w strojach komunijnych, pogłębiając wiarę i dziękując za sakrament.
Same uroczystości to także czas dylematów zaproszonych gości w kontekście prezentów. Moda zmienia się co roku - popularne były już smartwatche, tablety, laptopy, rowery, czy hulajnogi. Jak przy każdych uroczystościach popularna pozostaje tzw. koperta. Jak Waszym zdaniem stawki obowiązują w tym roku? Jakie prezenty są na topie? Podzielcie się swoją opinią.
Pierwsza Komunia powinna być dla dziecka wielkim przeżyciem duchownym. Sakramentowi towarzyszy też mnóstwo świeckich przygotowań - oprócz uroczystości w kościele w zasadzie regułą stała się organizacja przyjęcia w restauracji. Czasem taka uroczystość niewiele różni się do wesela, zwyczajowo wyłączając spożywanie alkoholu. Przygotowania trwają wiele tygodni.
Część dzieci z Tczewa ma już tę ważną uroczystość za sobą. Pierwsze uroczystości odbywały się w ub. weekend - zarówno w sobotę, jak i niedzielę. Obecnie trwa tzw. "Biały Tydzień" - dzieci codziennie uczestniczą we Mszy św. w strojach komunijnych, pogłębiając wiarę i dziękując za sakrament.
Same uroczystości to także czas dylematów zaproszonych gości w kontekście prezentów. Moda zmienia się co roku - popularne były już smartwatche, tablety, laptopy, rowery, czy hulajnogi. Jak przy każdych uroczystościach popularna pozostaje tzw. koperta. Jak Waszym zdaniem stawki obowiązują w tym roku? Jakie prezenty są na topie? Podzielcie się swoją opinią.
Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności!
Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.










![Tczew - Tragedia na "91". Dwie osoby nie żyją [AKTUALIZACJA]](_ramfs/foto-webp/81be33-640360.webp)

![Tczew - Wjechali samochodem na zamarznięte jezioro. Lód się załamał. Byli pijani [AKTUALIZACJA]](_ramfs/foto-webp/a231aa-640360.webp)

















Komentarze (14)
dodaj komentarz
Mocny fajrant _gość
14.05.2026, 09:35
Papierosy elektroniczne.
Kupiłem młodemu, bo teraz każdy przez to oddycha i nie chcę aby czuł się gorszy w klasie. A na domówce po kościele będą frytki, kiełbasa grillowa z promocji i Kuflowe Mocne.
ja_gość
14.05.2026, 10:22
xDDDDDD
''_gość
14.05.2026, 13:12
//
Z mercosura, z Brazylii już przypłynęły...
Bobik_gość_gość
14.05.2026, 11:03
Jak ja się cieszę, że nie mam dzieci ani nie jestem chrzestnym żadnego małego ćwoka i nie muszę uczestniczyć w tym narodowym festiwalu żenady.
żenada _gość
14.05.2026, 20:55
żenada
Żenada bo też kiedyś byłeś takim ćwokiem ciebie też ktoś stworzył samolubie.
qq_gość
14.05.2026, 11:19
u mnie na danie główne wjechały tradycyjne polskie kebaby z sosiwem do wyboru
Gość _gość_gość
14.05.2026, 11:28
Komunia
Najlepiej land rover albo quada aco tam!!!
Koxborowo_gość
14.05.2026, 22:12
z jakiej okazj wgl prezent?
JCL MFH _gość_gość
14.05.2026, 11:30
Prezent cantinoum
Cybernetyczny wibrator new world order
gosc_gość
14.05.2026, 14:04
zabobonyi gusla
no kilka lat i tak beda omijac kosciol z daleka no moze oprocz emerytow
JCL MFH_gość
14.05.2026, 20:18
państwo władza kościół wybacz
Północna Polska chce też oddychać. I zimna komónia żóbrówka, letnia panna powabna mmmm aksamit i jedwab plus kawa i browar na hydrau i mokra Brzoskwinka na me usta. ( Smokey after to dream ) ^^. http://www.youtube.com/watch?v=ak5ofAY9IhE&list=PLLwH75j_JSAfd7b5VygHuJgp_IonyXoE
_
X_gość
14.05.2026, 22:14
festiwal obłudy i żenady czas zacząć + pokazówka nowobogackich kto jakim autem przyjedzie. Ja j**i* jaka ta cała "impreza" jest cringowa
Kociewiak_gość
15.05.2026, 13:24
Przykre to że taka uroczystość-pierwsze wzięcie udziału w mszy w pełni, sakrament jest przyćmiewany ludzką głupotą materializmem, tak samo jak Boże Narodzenie ludzie bardziej skupiają się na prezentach i żarciu niż na tym że to po prostu "urodziny Jezusa" upamiętnienie wydarzenia.... Nie wspominając już o najważniejszym święcie, przypomnieniu wydarzenia bez którego chrześcijaństwo nie miało by jakiego kolwiek sensu - Wielkim Piątku!
qq_gość
17.05.2026, 06:21
a ja myślałem przez całe moje życie że urodziny Jezusa są w boże narodzenie. A I komunia święta to dopuszczenie nowego pokolenia do sakramentu?