Świadczeniobiorcy sami mogą tworzyć potwierdzenia

Laptop
Świadczeniobiorcy sami mogą tworzyć potwierdzenia
Pobierasz świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i potrzebujesz dokumentu z danymi z Twojego konta? Teraz możesz utworzyć go sam i przekazać do instytucji, która tego od Ciebie oczekuje.

Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS to narzędzie, które ułatwia dostęp do usług świadczonych przez ZUS któremu można załatwić większość spraw przez internet.

- Dotychczas tylko ubezpieczeni i płatnicy składek mogli samodzielnie generować elektroniczne potwierdzenia o danych zgromadzonych w ZUS na PUE. Teraz taką możliwość mają także świadczeniobiorcy. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.

Potwierdzenie danych świadczeniobiorcy to dokument elektroniczny podpisany za pomocą kwalifikowanej pieczęci elektronicznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to dowód, że dokument został utworzony w systemie informatycznym ZUS i nie wymaga on już podpisu pracownika. W taki sposób można na przykład utworzyć potwierdzenie informacji o przysługujących emeryturach, rentach i zasiłkach, czy wysokości świadczenia. Taki dokument można przekazać do instytucji, która tego oczekuje. Każde potwierdzenie zawiera dane, które pozwalają na jego jednoznaczną identyfikację: unikatowy numer (znak), datę utworzenia oraz identyfikator ubezpieczonego.


Dotychczas, jeżeli ubezpieczeni potrzebowali tego typu potwierdzenia z danymi z ZUS, żeby np. przedstawić je w urzędzie czy w banku, najpierw musieli złożyć wniosek. Teraz sami mogą utworzyć potrzebny dokument, który jest odpowiednio potwierdzony.

Na zmianach zyskali również ubezpieczeni, którzy mogą wygenerować potwierdzenie z informacją, że nie pobierają żadnego świadczenia.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.