E-zwolnienia zastąpiły papierowe. Bilans pierwszych dni zmian

Lekarz (fot. tcz.pl)
Tczew - E-zwolnienia zastąpiły papierowe. Bilans pierwszych dni zmian
Niemal 11 tys. w weekend, blisko 151 tys. w poniedziałek i prawie 75 tys. do godziny 14 we wtorek - to bilans pierwszych dni obowiązywania elektronicznych zwolnień lekarskich. W szczytowym momencie do systemu wpływało ich nawet 19 na sekundę. W Pomorskiem jedynie w poniedziałek wystawiono prawie 9,5 tysiąca e-ZLA.

Od 1 grudnia papierowe zwolnienia lekarskie przeszły do historii. Zastąpiły je zwolnienia elektroniczne. W pierwszy weekend obowiązywania nowego prawa lekarze w całej Polsce wystawili 10,7 tys. e-ZLA. Natomiast w poniedziałek, 3 grudnia system informatyczny ZUS obsłużył już prawie 151 tys. e-ZLA., z czego ponad 9,4 tys. w woj. pomorskim (7 613 w Gdańsku i 1 803 w Słupsku). Oznacza to, że średnio wystawiono tyle samo zwolnień co przez dwa ostatnie poniedziałki listopada, kiedy to nastąpił sezonowy wzrost zachorowań. Wówczas jednak ok. 50-60 tys. zwolnień stanowiły zaświadczenia papierowe.

-
Wczoraj w całym kraju papierowych zaświadczeń było jedynie 161, z czego 19 w Pomorskiem. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie kontaktował się z lekarzami, którzy wystawili zwolnienie w nieprawidłowej, papierowej formie. Będziemy wyjaśniać, z jakiego powodu zwolnienie zostało wysłane właśnie w taki sposób. Doradcy ZUS ds. e-zwolnień pomogą lekarzowi przejść z formy papierowej na elektroniczną. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.


Pracownicy ZUS będą też w bieżącym kontakcie z pracodawcami, do których mogą wpłynąć pojedyncze papierowe zwolnienia, tak by każdy pracownik uprawniony do świadczenia chorobowego otrzymał je na czas.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +4

  Małgosia_gość

  05.12.2018, 08:38

  19 zwolnień lekarskich na 1 sekundę!? To jest dosłownie chory kraj!!!

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx6.xx0 
 • hazik_gość

  06.12.2018, 22:03

  a brednie mówiły

  Dokładnie 19 na sekundę,a tu miało być kontrola zwolnień i po to wprowadzili te elektroniczne bzdury,wyobrażasz sobie taką akcję sprawdzenia takich ilości zwolnień?

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA