Zabytkowa stacja pomp Nadzieja odnowiona po pożarze

Stacja pomp "Nadzieja" (fot. Wody Polskie)
Zabytkowa stacja pomp Nadzieja odnowiona po pożarze

zobacz galerię zdjęć: 1
W Rybakach zostały usunięte wszystkie skutki pożaru w stacji pomp "Nadzieja". Ogień w zabytkowym obiekcie pojawił się w maju br.

Śluza łączy polderowy system odwadniająco-nawadniający Doliny Walichnowskiej z wodami Wisły. Jest to wyjątkowo cenny w skali województwa pomorskiego zabytek techniki. Zabezpiecza Dolinę Walichnowską przed cofką wezbraniową wód Wisły. Powstała w 1857 r., a później została rozbudowana w 1884 r i 1914 r. Niestety w maju wybuchł tam pożar.

- Ze względu na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Doliny Walichnowskiej, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku podjął niezwłoczne działania w celu sunięcia skutków pożaru oraz zapewnienia tymczasowej osłony przeciwpowodziowej mieszkańców i ich mienia. Zaraz po rozpoczęciu prac remontowych sprowadzono zastępczy, spalinowy agregat pompowy. Zamówiono dodatkowe elementy konieczne do skutecznego pompowania, tj. rurociąg tłoczny dopasowany do otoczenia stacji pomp. Zastosowane środki spełniały wymogi zabezpieczenia Doliny Walichnowskiej na wypadek wystąpienia niekorzystnych warunków wodnych na Wiśle. Podczas prowadzonych prac nieprzerwanie zapewnione było bezpieczeństwo mieszkańców. - mówi Bogusław Pinkiewicz z Regionalnego Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.


Ze względu na zabytkowy charakter budynku, wszelkie roboty budowlane zostały przeprowadzone w uzgodnieniu ze służbami konserwatorskimi. Obiekt został sprawdzony i odebrany przez nadzór budowlany oraz dostawcę energii elektrycznej, który podłączył go ponownie do sieci elektrycznej. Obecnie jest już w pełni sprawny i przywrócony do stałej eksploatacji.


Od momentu wybuchu pożaru uprzątnięto teren pogorzeliska, dokonano zabezpieczenie awaryjnego pompowania - na czas wyłączenia z eksploatacji SP Nadzieja; zabezpieczenia budynku SP "Nadzieja" po pożarze; remontu instalacji elektrycznej oraz transformatorów oraz pokrywczych dachu, a także pomieszczeń wewnętrznych stacji pomp.

Łączna kwota wydatkowana na remont stacji pomp "Nadzieja" w Rybakach to 443 604,57 zł brutto.

W połowie XIX w. Nizina Walichnowska zyskała lepszą ochronę przeciwpowodziową w postaci nowych wałów (używanych do dziś). Uzupełnieniem konstrukcji ziemnych jest zespół hydrotechniczny składający się z trzech pompowni i śluzy (budowa 1888-1896).

Pompownia "Zgoda" odwadnia nizinę odprowadzając wodę do Jeziora Pelplińskiego, pompownie "Nadzieja" i Pokój" tłoczą wodę z jeziora do Wisły - gdy jej wysoki stan uniemożliwia odpływ grawitacyjny. Śluza pozwala na swobodny spływ wody z jeziora do Wisły, zamyka się zaś, gdy poziom rzeki nadmiernie rośnie.

Pompownie miały początkowo napęd parowy, dziś elektryczny. Cały system melioracji Niziny Walichnowskiej jest dziełem osadników menonickich żyjących tu od końca XVI w.


Archiwum:



Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • Stefek_gość

    04.11.2022, 11:59

    SUPER!

    Odpowiedz
    IP: 83.14.xx6.xx0 
  • Maciej Kumor_gość

    04.11.2022, 13:45

    Co za bzdury z tymi mennonitami

    Mennonitów na Nizinie Walichnowskiej (a nie Dolinie Walichnowskiej) było kilka rodzin. Cały system odwanianie tego obszaru rozpoczął się w czasach krzyżackich, gdy powstał pierwszy wał (dziś trudno go odnaleźć nie wiedząc czego szukać, prowadzi po nim między innymi droga z Walichnów do Gniewu). Największe zasługi w tym regionie mają niemieccy ewangelicy, w tym rodzina Dirksenów. Za ich czasów powstała Wspólnota Wałowa, pierwszy w Polsce Związek Wałowy, wzniesiono wały przeciwpowodziowe, które do dziś chronią ten obszar, ale także przepompownie w Rybakach i Międzyłężu. (Nadzieja", "Zgoda" i "Pokój". Swoją drogąich nazwy nawiązują do ówczesnych czasów - "Nadzieja" była po prostu nadzieją, że tereny te nie będą zalewane, zaś "Zgoda" i "Pokój" odnosiły się do ówczesnych relacji religijnych i społecznych). A mennonici to historia Żuław. Nie mieszajcie w historii. Szczególnie tej udokumentowanej. Warto poczytać, zanim pisze się bzdury. Wstyd.

    Odpowiedz
    IP: 31.0.xx4.xx2 
  • Xmen_gość

    05.11.2022, 12:07

    ..

    Ale profesjonalnie dach zrobiony , zna ktoś wykonawcę ?

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx6.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.