Po gorącej dyskusji jest nowy tekst planu zagospodarowania przestrzennego

Przestrzeń miejska jest dobrem wspólnym, dlatego warto uczestniczyć aktywnie w przygotowywaniu dokumentów ją określających (fot. tcz.pl)
Tczew - Po gorącej dyskusji jest nowy tekst planu zagospodarowania przestrzennego
Radni przyjęli uchwałę zmieniającą tekst planu zagospodarowania przestrzennego. Nowy dokument zawiera kilka poprawek, których domagali się m. in. tczewscy przedsiębiorcy. Najważniejsza dotyczy parametrów zabudowy terenów przemysłowych - do 50 zwiększono procent zabudowy działki. Projekt nie wszystkim się jednak spodobał - sporo emocji wzbudziła m. in. konieczność zapewnienia miejsc parkingowych przez przedsiębiorców działających na terenie Starego Miasta.

Najważniejsza zmiana w tekście planu dotyczy parametrów zabudowy terenów przemysłowych. Stare zapisy planu mówiły, że procent zabudowy działki terenów przemysłowych wynosi od 30 do 35. Teraz tę liczbę zwiększono do 50 procent. Zmiana tekstu planu dotyczyła zapisanych w nim parametrów, czyli określonych zasad związanych z zabudową działki. Zapisy kształtują miejską przestrzeń, określają możliwości zabudowy działki, konkretną kubaturę. Wyznaczają również inwestorom konieczność zapewnienia miejsc postojowych na działce. Ustalają obowiązkową powierzchnię biologicznie czynną, wolną od zabudowy, by zapewnić możliwość odprowadzania wód opadowych do gruntu.

- Prawo budowlane obliguje każdego właściciela do zapewnienia miejsc parkingowych na własnej działce. Ustawodawca dał gminom możliwość określenia tych wskaźników. Chodzi o tzw. ochronę celu publicznego, czyli o to, aby ludzie nie parkowali na ulicy. Do tej pory wskaźniki określono jako maksymalne, więc inwestor mógł wcale nie przewidywać miejsc parkingowych. Nowe zapisy podwyższają pewne wymagania, ale dla Starego Miasta jest wymóg, ustalający do minimum wymagania miejsc parkingowych co do lokalizacji na własnej działce - reszta będzie mogła być projektowana na obszarach przyległych. Stare Miasto rządzi się też innymi prawami, określonymi przez konserwatora. Chodzi o to, by zmobilizować właścicieli, by miejsca parkingowe, również dla własnego dobra, zabezpieczyć. - wyjaśnia Danuta Morzuch-Bielawska, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego.

Z projektu uchwały wynika, że na 100 pracowników przypadać powinno minimum 20 miejsc postojowych. Podczas obrad radny Kazimierz Smoliński zwrócił uwagę na ten zapis planu:

- Jeżeli przy 100 zatrudnionych ma być minimum 20 miejsc, to czy przy 50 zatrudnionych będzie to 10 miejsc? A przy jednym zatrudnionym, ile - 0,2 miejsca? O tym nie ma w treści projektu mowy. - podkreślał, dodając - Jeżeli ktoś będzie chciał przekształcić pierwsze piętro jednej z kamienic w lokal usługowy, to zgodnie z treścią tej uchwały, będzie musiał zapewnić odpowiednią ilość miejsc postojowych. Przecież nie ma gdzie! Nikt nie będzie w stanie spełnić tych wymogów

Ostatecznie przy 6 głosach przeciwnych i 3 wstrzymujących radni przyjęli uchwałę:

- Tym, którzy w mojej opinii swoimi głosami przepchnęli "blokadę" Starego Miasta dziękuję za krótkowzroczność i za "dbanie" o nasze miasto. Według mnie to było błędne. - mówił w chwilę po głosowaniu radny Krzysztof Misiewicz, zaś jego klubowy kolega Zbigniew Urban dodał - Przyjmuję wyniki tego głosowania do wiadomości. Mam tylko nadzieję, że jak w sąsiedztwie cmentarza wybudują dużą całodobową stację paliw i sparaliżuje ona ruch komunikacyjny w obrębie skrzyżowania ul. Gdańskiej z ul. J. Narodu, to nie stanie się ona kolejnym negatywnym pomnikiem tej prezydentury.

Teraz uchwałę musi zbadać wojewoda, potem zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym i po miesiącu wchodzi w życie.

Oddzielną kwestię stanowią wnioski dotyczące zmiany przeznaczenia terenu - np. z działki pod budownictwo jednorodzinne na wielorodzinne, czy z zabudowy wielorodzinnej na zieleń publiczną. To wiąże się ze zmianą studium uwarunkowań i zagospodarowania miasta, której dokonuje się raz podczas kadencji. W Tczewie dokonano już analizy funkcjonowania studium.
Uchwałę również przyjmują radni, rozpoczynając procedurę podobna do zmiany planu. Studium można znaleźć na stronie gospodarka.tczew.pl. Przyjęte studium jest bardzo ważne, bowiem stanowi podstawę dla planów miejscowych.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (17)
dodaj komentarz

 • Memory

  12.11.2009, 07:43

  co się dzieje w Tczewie

  skoro radni PiS-u mają rację? tragedia - taki-jeden miałeś rację to jest kpina z rewitalizacji, kpina ze starego miasta. W dodatku kolejną porażką UM jest to, ze na miejscu zlikwidowanego sklepu z używaną odzieżą powstaje ... sklep z używaną odzieżą!

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  spacerowicz_gość

  12.11.2009, 08:21

  Te dwa nowe lumpeksiki obok TCKiS-u też są piękną wizytówką :-))))) Ludzie, zbudujcie szybko piętrowy płatny garaż na Wyszyńskiego (była taka propozycja: na miejscu szaletu), bo mieszkańcy Starówki nie mają gdzie stawiać aut. W czasie imprez na Bulwarze Zamkowa i Sambora się zatyka. Ktoś może zginąć!

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx9.xx1 
 • urbanizator IV koronny_gość

  12.11.2009, 09:25

  radni pisu maja rację? Niemożliwe !

  Ale tylko radni piu się wypowiadali słuszcznie czy nie, to inna sprawa. W telkabie widać było co maja do powiedzenia radni PO. Nic podobnie jak radni PNP siedzieli cicho tylko w swojej sprawie głos zabrali. Cienizna, może temat za trudny dla wykształciuchów ??

  Odpowiedz
  IP: 83.14.xx3.xx2 
 • takijeden

  12.11.2009, 10:32

  Śmierć Starego Miasta dzięki radnym PO i PNP !

  Części radnych miejskich nie spodobał się zapis określający minimalną liczbę miejsc parkingowych dla podmiotów mających swoje siedziby na Starym Mieście: restauracji, firm, urzędów itd. Z projektu uchwały wynika, że na 100 pracowników przypadać powinno minimum 20 miejsc postojowych. - Uważam, że ograniczenie to przyczyni się do „załamania się” starówki - stwierdził radny Misiewicz. - Tak zawyżone minimum odstraszy potencjalnych inwestorów, ludzi, którzy chcieliby na Starówce otworzyć restaurację, biuro itd. Nie możemy zmuszać ich do budowania tak ogromnej ilości miejsc parkingowych, na które nie ma przecież miejsca! Proszę mi wskazać choć jedno miasto, w którego planie zagospodarowania zawarte zostały podobne wymagania. Radni odnieśli się również do idei rewitalizacji starówki, która polegać ma m.in. na przyciąganiu nowych inwestorów: - Dla przykładu, jeżeli któryś z nich będzie chciał przekształcić pierwsze piętro jednej z kamienic w lokal usługowy, to zgodnie z treścią tej uchwały, będzie musiał zapewnić odpowiednią ilość miejsc postojowych. Przecież nie ma gdzie! Nikt nie będzie w stanie spełnić tych wymogów! I to wszystko dzięki głosom radnych z PO i PNP , teraz już wiem że Platforma przegra przyszłe wybory do rady miasta to samo stanie się z sejmem. A Przez ostatnie 5 lat byłem zagorzałym zwolennikiem PO ! Tylko radni PIS-u (niestety) zabierają głos w ważnych i bulwersujących sprawach. A hasło wyborcze PO brzmiało "By żyło się lepiej" - przedsiębiorcom na Starym Mieście w Tczewie państwo radni PO z Tczewa !

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • MIESZKANIEC_gość

  13.11.2009, 06:31

  Drogi kolego nie masz do końca racji z tym głosowaniem Radnych z PO . Radny Jezierski Tomasz z PO głosował tak jak koledzy z PiS czyli za poprawkami aby wykreślić zapis min. o ilości miejsc parkingowych przydadających na 100 pracowników na Starym Mieście . Jeżeli juz się wypowiadamy to róbmy to uczciwie .

  Cytuj
  IP: 84.38.xx0.xx7 
 • sds_gość

  12.11.2009, 10:35

  No bo jak tu podskoczyć prezydentowi - skoro to jego propozycję zmian do MPZP ! Myślałem że PO to partia liberalna , partia przedsiębiorczości i wygód gospodarczych . A radni PO czy PNP wraz z "ich" (już nie Moim) posłem to... ^^%^%#$@%$^%$&^$^#%@ !

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx7.xx0 
 • m_gość

  12.11.2009, 10:48

  a PZP nie określa tylko warunków dla nowych inwestycji? Z drugiej strony chyba nikt nie będzie wymagał aby zapewnić miejsce parkingowe tam gdzie nie ma fizycznej możliwości. Tym bardziej że nie na całe stare miasto można samochodem dojechać. Wydaje się się że chyba trzeba trochę zdrowego rozsądku w podejściu do sprawy i nie emocjonować się zdaniem wyrwanym z kontekstu.

  Odpowiedz
  IP: 83.14.xx3.xx2 
 • Do m_gość

  12.11.2009, 11:53

  Właśnie na tym polega paradoks że będzie się wymagać stworzenia takich miejsc parkingowych nawet w tejj części Starego Miasta. Jeśli nie wiecie jak iść do przodu i do tyłu naraz to jak to zrobić pokazały najwyższe władze, które z jednej strony chcą rewitalizacji a z drugiej podejmują takie decyzję, anty rewitalizacyjne właśnie. No chyba że niektórzy głosujący nie przeczytali tego nad czym zagłosowali, choć oczywiście nie posądzam Radnych o taką bezmyślność która przyniesie przecież wielkie szkody staremu miastu.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx9.xx1 
 • mieszkaniec POLA_gość

  12.11.2009, 15:23

  parking

  Jeżeli jest takie prawo ,to dlaczego nie ma parkingu przy nowo budowanym obiekcie 30-go Stycznia /Wincentego Pola??? Teraz już stanąć autem przy przychodni to cud,a jeszcze następny pawilon usługowy rośnie.Ludzie zostawiają nam samochody pod domami,czasem jest problem z wyjazdem z garażu.Ciekawy jestem kto się podpisze pod odbiorem tego budynku.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx1.xx1 
 • sychty_gość

  14.11.2009, 11:41

  zgadzam się z sąsiadem całkowicie!

  Zastanawiam się jak ktos pozwolił na powstanie budynku usługowego w miejscu gdzie nie ma miejsca na zrobienie parkingu. Działka z jednej strony przylega do budynku, z drugiej do ogródka, z trzeciej do przystanku autobusowego a w miejscu gdzie mógł powstać parking na kilka miejsc właściciel zrobił sobie 4 garaże. Oczywiście nie przejmuje się tym że przyszli klienci bedą zostawiali samochody przy przychodni i na chodniku blokując nam wyjazd z garażu. Pewnie chorzy mają zrobić sobie spacerek bo tak panu inwestorowi się podoba. Cały czas pisze się o starym mieście i suchostrzygach a problem ten dotyka także mniejsze osiedla. Za rok wybory - pokażmy obecnej władzy jak oceniamy ich rządy

  Cytuj
  IP: 83.25.xx9.xx5 
 • Monia_gość

  12.11.2009, 16:14

  Te miejsca parkingowe będą obowiązkowe do otrzymania pozwolenia na budowę...

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx7.xx0 
 • Do Pan mieszkańca Pola_gość

  12.11.2009, 16:29

  Tak restrykcyjne przepisy dotyczą w tej kwestii jeśli się nie mylę tylko Starego Miasta, dla pozostałych osiedli jest inny, mniejszy. A ta budowa była rozpoczęta jeszcze przed zmianą przepisów, więc jej nie dotyczy. Tak sądzę.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx9.xx1 
 • C>K>M_gość

  12.11.2009, 18:33

  Skąd mam wiedzieć ilu pracowników będę musiał zatrudnić? I czy jak zwolnię jakiś procent pracowników to miejsce parkingowe będę musiał zaorać i posadzić trawnik? Socjalizm jest to ustrój, który bohatersko zwalcza problemy...nieznane w żadnym innym ustroju.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx6 
 • Do CKM_gość

  12.11.2009, 21:26

  To o socjalizmie to jakiś cytat czy sam wymyśliłeś? Bo jeśli to cytat Twojego autorstwa to powinieneś przejść do historii. Genialne streszczenie socjalizmu w jednym zdaniu. Śmieszne i zarazem prawdziwe.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx9.xx1 
 • C>K>M_gość

  12.11.2009, 22:23

  Cytat jest autorstwa Stefana Kisielewskiego i już przeszedł do historii;)

  Cytuj
  IP: 84.38.xx5.xx6 
 • +1

  pierre.dzoncy

  12.11.2009, 22:26

  Są to słowa Stefana Kisielewskiego - a dokładniej brzmi to tak: "Socjalizm jest ustrojem, który bohatersko przezwycięża problemy nieznane w innych ustrojach." Dziwię się że tego wcześniej nie słyszałeś, bo to jeden z klasycznych tekstów, często cytowany przy poruszaniu absurdów socjalizmu.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • Do pierre.dzoncy_gość

  13.11.2009, 13:55

  a mnie dziwi że nie masz jeszcze play fresz

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx9.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.