"Ekonomik" świętował Dzień Patrona

Tczew - "Ekonomik" świętował Dzień Patrona

zobacz galerię zdjęć: 3
Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie świętował z okazji Dnia Patrona szkoły. "Ekonomikowi" patronuje ksiądz Janusz Stanisław Pasierb. Uroczystość obchodzono już po raz czternasty.

Organizatorzy uroczystości - cała społeczność szkolna - powtarzają za swoim patronem, że przejście od niedojrzałości do dojrzałości to przejście od postawy konsumpcyjnej do postawy twórczej, uświadomienie sobie, że muszę tworzyć siebie, wynaleźć swoje życie, stworzyć dom, tworzyć społeczeństwo, dać innym możliwość rozwoju i twórczości..., stąd też chętnie przygotowują się co rok do obchodów szkolnego święta. Już od pierwszych dni grudnia nauczyciele historii w klasach pierwszych prowadzili lekcje, na których przedstawili uczniom sylwetkę księdza Pasierba, skupiając się na jego biografii; księża katecheci i nauczyciele języka polskiego interpretowali z młodzieżą wybrane jego liryki. Najmłodsi uczniowie wraz z wychowawcami podążali śladami Patrona do Pelplina, gdzie zwiedzali Bazylikę Katedralną, Muzeum Diecezjalne oraz nawiedzali grób ks. Pasierba. Organizatorzy obchodów, pragnąc objąć nimi całą społeczność uczniowską, przygotowali dwa spotkania.

- Jest już tradycją naszego Zespołu Szkół Ekonomicznych, że czcimy pamięć księdza Pasierba między innymi w formie turnieju wiedzy o Patronie, który przebiega pod hasłem "Nasze spotkanie z Patronem". Stąd już czternasta edycja konkursu dla uczniów klas. Młodzież, która zaledwie przed czterema miesiącami rozpoczęła naukę w Ekonomiku i dopiero zaczęła poznawać dorobek naszego Patrona, stanęła w szranki w trzech konkurencjach. Pierwsze z zadań konkursowych polegało na przygotowaniu piosenki do tekstu ks. Pasierba. Od 1998 roku, kiedy to wybraliśmy ks. Pasierba na Patrona szkoły, nasi nauczyciele, przyjaciele i uczniowie komponują muzykę do jego wierszy - dwa lata temu wydaliśmy je na płycie "Nie czekaj na życie". Cieszymy się, że to nasze wydawnictwo żyje w nas - że kolejne roczniki młodzieży chcą śpiewać te utwory. Drugie zadanie konkursowe polegało na wykonaniu prezentacji multimedialnej pod hasłem "Śladami Patrona" - były to reportaże poszczególnych klas z ich wyjazdu do Pelplina. Ostatnią konkurencją była recytacja wiersza. Zmagania uczniów oceniało jury w składzie: wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie, Wioletta Głowińska, Karol Samp - nauczyciel fizyki i przedmiotów informatycznych, uczennica Martyna Zielińska - reprezentantka klasy II ekonomicznej b, która zwyciężyła w ubiegłorocznej edycji konkursu. Zwyciężyła klasa ekonomiczna a, drugie miejsce zajęła klasa hotelarska b, a trzecie - hotelarska a. Nad całością konkursu czuwali - Zofia Massowa, która uczy w naszej szkole języka polskiego i wiedzy o kulturze oraz ksiądz Karol Gierszewski, który prowadzi szkolny chór. Druga część obchodów naszego święta rozpoczęła się nieco później. W murach szkoły zagościli znamienici goście - między innymi dr inż. Józef Puczyński Starosta Tczewski, Mirosław Augustyn Przewodniczący Rady Miasta Tczewa - wylicza Jerzy Cisewski, dyrektor ZSE.

Podczas uroczystości dyrektor placówki przedstawił prezentację Pomorskiego Szlaku księdza Janusza Stanisława Pasierba, stworzoną na bazie wędrówek po Pomorzu. Myśl księdza Pasierba podkreślająca znaczenie naszych korzeni stała się inspiracją dla uczestników drugiej edycji szkolnego konkursu fotograficznego, który w tym roku przebiegał pod hasłem: "Moja Mała Ojczyzna". Jego pomysłodawczyni i organizatorka jest Agnieszka Bojko, nauczycielka języka polskiego - w konkursie pierwsze miejsce zajął Oskar Skrodzki z klasy I ea, drugie ex aequo - Angelika Hildebrandt z klasy I eb i Monika Jurczyk z klasy II ea, trzecie - Martyna Tomaszewska z klasy III HB. Gościom i społeczności szkoły zaprezentowany został również montaż poetycko-muzyczny zatytułowany: "Odsłonić twarz", przygotowany przez księdza Karola Gierszewskiego, Zofię Massowę i zaprzyjaźnioną ze szkołą Grażynę Bernat. Program "odśpiewał" szkolny chór.

Z okazji tegorocznego Dnia Patrona w murach szkoły zagościła też wystawa zatytułowana "Pasierbowa Europa Ducha", która została otwarta15 listopada 2004 r. z inicjatywy i według scenariusza Marii Wilczek, a zorganizowana przez Fundację im. ks. Janusza Stanisława Pasierba i Mazowieckie Centrum Kultury. Wystawa pomyślana została jako ekspozycja "wędrująca", która miałaby dotrzeć do różnych miast i miasteczek Polski. Została poświęcona postaci i dziełu ks. Janusza Stanisława. Składają się na nią zdjęcia, fragmenty wierszy oraz wspomnienia wybitnych osób, którym dane było spotkać na swej drodze Janusz Pasierba. Warszawa, Lublin, Toruń, Włocławek, Żabno, Pelplin - to tylko niektóre z miast, gdzie gościła na przestrzeni lat. Wystawa "Pasierbowa Europa Ducha" prezentuje księdza Pasierba jako jednego z najznakomitszych twórców kultury polskiej, wybitnego uczonego, historyka sztuki, poetę, ale nade wszystko człowieka - otwartego na innych ludzi, bliskiego człowiekowi. Prezentuje artystę, którego twórczość zawiera uniwersalne przesłanie. Pasierb mówi czytelnikowi o prostych ludzkich powinnościach, o miłości, cierpieniu, wierze i chrześcijańskiej nadziei. Zwraca uwagę na nieustającą konieczność dialogu pomiędzy religią a kulturą. Wreszcie uczy myślenia o Europie, jako kontynencie o wiekowych chrześcijańskich tradycjach, które definiował jako określoną wspólnotę duchową. Na zakończenie naszego uroczystego dnia goście wraz z dyrekcją szkoły, nauczycielami i uczniami zwiedzali wystawę, która została w godzinach popołudniowych udostępniona mieszkańcom.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

 • -7

  uczeń_gość

  23.01.2012, 14:38

  Słyszałem wiele opinii, że to najgorsza szkoła średnia w Tczewie

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx8 
 • -5

  _gość

  23.01.2012, 15:27

  pewnie jestes uczniem budo

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx1 
  +4

  viola_gość

  23.01.2012, 22:02

  Sama skonczyłam tą szkołę kilka lat temu i nikomu jej nie polecam. Nauczyciele mają gdzieś uczniów i ciagle są na chorobowym, a przedmiotów zawodowych(z kilkoma wyjątkami) uczą "specjaliści" po kursach

  Cytuj
  IP: 173.254.xx6.xx9 
 • -3

  nieznajoma :***_gość

  23.01.2012, 15:26

  własnie słyszałeś .... ta szkoła ma bardzo wysoki poziom .... i najwyzszy wspaźnik zadych matur a takze najwyzszy wskaźnik zdanych egzaminów zawodowych ,...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx4 
 • -2

  _gość

  23.01.2012, 15:42

  Czyli najwyższy czas by umyć uszy bo źle słyszałeś

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx8.xx8 
 • +4

  _gość

  23.01.2012, 15:55

  To prawda.

  Odpowiedz
  IP: 82.145.xx0.xx0 
 • -1

  EKONOM ! _gość

  23.01.2012, 16:56

  hahaah chyba Twoja leszczu .

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx4.xx9 
 • +1

  gość____gość

  23.01.2012, 17:22

  No to najwidoczniej źle słyszałeś .

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xxx.xx0 
 • +3

  anty, eko_gość

  23.01.2012, 19:49

  .....

  powiem tylko tyle że szkoła ekonomik nie miała wcale dobrego wskaźnika pod względem zdanych matur powiem wręcz że matury zwłaszcza z matematyki wypadły fatalnie, nauczyciele mają słoich pupili a ich tylko pucują a uczeń który się nie udziela nawety nie dostanie stypedium bo nie ma zachowania wzorowego gdyż nie ma jakiś tam źenujących 500 punktów z zachowania źal totalny i nie polecam

  Odpowiedz
  IP: 93.154.xx0.xx6 
 • +3

  donkichot_gość

  23.01.2012, 22:24

  Ekonom

  Ta szkoła propaguje podlizywanie się dyrekcji.Inicjatywy uczniów o innych poglądach niż szanownej rady nie są rozpatrywane.Liczy się to by dobrze wypaść przed "dostojnikami" rady miasta itp. Proponuje ten śmieszny chór szkolny rozwiązać a ks. niech zajmie się porządną katechezą. Pozdrawiam Absolwent ZSE

  Odpowiedz
  IP: 46.204.xx3.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.