Mosty z Polski na urodzinach naszego Mostu Tczewskiego!

(fot. LOT Kociewie)
Tczew - Mosty z Polski na urodzinach naszego Mostu Tczewskiego!
12 października w Tczewie szykują się wyjątkowe urodziny. 160 lat obchodzić będzie wyjątkowy Jubilat - Most Tczewski przez Wisłę. Dokładnie w tym dniu w roku 1857 nastąpiło uroczyste otwarcie mostu, którego konstruktorem był Carl Lentz. Innowacyjny, jak na tamte czasy, obiekt wzbudzał wiele emocji i był wzorem dla europejskich konstruktorów. Do dziś przez wielu jest uważany za perełkę inżynieryjną porównywalną ze słynną, paryską Wieżą Eiffla.

Jedną z atrakcji będzie to jedyna okazja, aby wejść na ten od lat zamknięty obiekt.

- Mimo faktu, że most jest zamknięty do ruchu pieszego i kołowego, zdecydowaliśmy się w tym wyjątkowym dniu udostępnić obiekt do odwiedzin - mówi Magdalena Olszewska, Kierownik Biura Prezydialnego Starostwa Powiatowego w Tczewie. - Przy zachowaniu maksymalnej ostrożności ze strony zwiedzających, a także wszelkich możliwych zabezpieczeń z naszej strony będzie to możliwe w najbliższy czwartek, 12 października, od godz. 11.00 do 17.00.


Jak urodziny to i goście... Zaproszeni są wszyscy mieszkańcy, ale i turyści. Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE zadbała też o... dodatkowych, wyjątkowych gości.

- Zaprosiliśmy różne mosty z całej Polski na urodziny naszego Mostu - mówi Piotr Kończewski z Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE. - Oczywiście będą one tu w symboliczny sposób, w postaci fotogramów z wizerunkami mostów udostępnionych specjalnie na tę okazję przez różne instytucje: miasta, powiaty, a także Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Są to obiekty z różnych części kraju - mosty znane i te mniej popularne, konstrukcje z dużych miast, nad dużymi rzekami i niewielkie przeprawy z mało znanych rzek.

Przygotowana została wystawa "Mosty z POLSKI" zawierająca ponad dwadzieścia plansz z wydrukami fotografii 34 mostów z całej Polski.
- Zainteresowanie wystawą i chęć przesłania fotografii obiektów mostowych przerosła nieco nasze oczekiwania - podkreśla Julita Dembek z LOT KOCIEWIE. - Wiele instytucji poza mostami przysyłało po prostu życzenia naszemu Jubilatowi, nierzadko były to życzenia od właśnie tamtych... mostów. Tym samym nasza akcja promocyjna trafiła w sedno - wiele osób dowiedziało się o naszym moście, o tym, że obchodzi taki zacny jubileusz.

Wystawa będzie możliwa do obejrzenia w dniu 12 października w godz. 11.00-17.00 przy moście na ul. Jana z Kolna. Organizatorzy zapowiadają jednak, że fotografie mostów pokazywać będą jeszcze później w innych miejscach.

- Być może w kolejnych latach poprosimy pozostałe mosty w kraju, a może z Europy czy świata - dodaje Piotr Kończewski. - Jest tyle wspaniałych budowli...

Więcej szczegółów szukać należy na profilach facebookowych Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE (fb.com/lot.kociewie) i Powiatu Tczewskiego (fb.com/powiattczewski).

Sonda - odpowiedz na pytanie

Czy jesteś za likwidacją przedmiotu religii w szkołach publicznych?

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • -1

  ku...rw...a_gość

  11.10.2017, 18:18

  a dla czemu mosta zamknięta wciąż być? dlaczego pieniądzów nie być? remonta chcieć, my!

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx7.xx4 
 • +4

  sds_gość

  11.10.2017, 18:30

  Może rząd przekaże całą kwotę na remont

  Może rząd Beaty Szydło w prezencie przekaże na most 120 mln.zł? ( a nie "dziadowanie" po 25 mln.zł co 5 lat!). I skończy wreszcie się ten remont! To jest most i potrzebuje szybkiego udostępnienia dla ruchu!!!

  Odpowiedz
  IP: 193.200.xx1.xx9 
 • +2

  MAX_gość

  11.10.2017, 21:37

  Rząd Szydło obiecywał 500+ i zmniejszenie wieku emerytalnego. Nigdy nie słyszałem żeby w programie obiecywali naprawę mostu Lisewskiego.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx4.xx2 
 • +2

  Alfred_gość

  11.10.2017, 19:17

  Tczewiak

  Beata Szydło jak inni politycy siedzący w sejmie mają w dupie połowę rzeczy ważne ze oni maja dobrze a reszta z czasem może przyjdzie,może kolejne obietnice będą przed kolejnymi wyborami.Polska polityką można żygac,dziwie się Polakom ze wspólnie nie zastrajkuja wkońcu nas jest więcej jak ich powinismy na ulicę wyjść jak się robiło to kiedyś.Jedym dadzą drugim zabiorą,dla czego oni nie mają 2 tysiące brutto na rękę? Dla czego ich się nie zwalnia?Sama korupcja w naszym rządzie wiec niech każdy kradnie ile może bo nigdy nie będzie dobrze w polsce.Dla czego oni nie mają problemu z NFZ tylko mają przywileje jak ich najbliższą rodzina fuuuj zygam nimi.

  Odpowiedz
  IP: 188.66.xx9.xx0 
 • +1

  cyber_gość

  11.10.2017, 21:27

  do ???????a

  ej ty ??????? paszoł von iz naszewo portalu - paruski trolu !!! my wsjo znajem szto ty chociesz sdiełat!

  Cytuj
  IP: 178.235.xx0.xx5 
 • Pomorze_gość

  12.10.2017, 09:00

  Most

  Ale mi atrakcją otworzą most na parę godzin

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx0 
 • Gość w Tczewie_gość

  12.10.2017, 17:45

  trochę tu hamstwo

  Ale hamstwo w tym Tczewie. Miał być most otwarty do 17.00 a na 2 minuty przed tym czasem odmówiono mi wejścia na most. Tak tu się traktuje "gości". Do organizatorów: to wsadźcie sobie ten most w .... i niech wam wyjdzie drugą stroną. I oby go rdza zeżarła zanim ten remont skończycie nieudacznicy.

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx4.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.