W Parku Kopernika powstaje pomnik dla bohaterów "Solidarności"

Zenon Odya podczas wmurowywania kamienia węgielnego (fot. tcz.pl)
Tczew - W Parku Kopernika powstaje pomnik dla bohaterów "Solidarności"
W tczewskim Parku Kopernika wmurowano kamień węgielny pod budowę pomnika poświęconego bohaterom "Solidarności". Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, odsłonięcie obelisku nastąpi w Święto Niepodległości.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła się w ostatni poniedziałek (11.10). Wzięli w niej udział działacze "Solidarności", władze miasta i powiatu, a także przedstawiciele regionu gdańskiego NSZZ "Solidarność".

- O roli "Solidarności" w historii naszego państwa nikt nie dyskutuje. "Solidarność" dała początek wielkim przemianom w Polsce i Europie. - mówił starosta, Witold Sosnowski - Wtedy nikt nie wyobrażał sobie, że sytuacja zmieni się tak radykalnie. Wszyscy mieli nadzieję, ale rzeczywistość przerosła ją wielokrotnie. Budowa pomnika upamiętniającego wydarzenia sprzed 30 lat jest więc odpowiednim wyrazem podziękowań dla wszystkich działaczy "Solidarności" w Tczewie.

Prezydent Tczewa, Zenon Odya, podkreślał, że rocznicowe uroczystości "Solidarności" zbiegają się z tegorocznym jubileuszem grodu Sambora:

- Tczew świętuje 750-lecie nadania praw miejskich, ale również na ten rok przypada 30 rocznica powstania "Solidarności". W historii naszego miasta "Solidarność" zapisała się na dobre. Miała znaczący wkład, dzięki któremu możemy żyć w wolnym kraju. Dlatego inicjatywa wybudowania w tym miejscu pomnika jest jak najbardziej godna uwagi. Cieszę się, że ten pomysł tak szybko nabiera rumieńców i wkrótce stanie tu gotowy obelisk.

Na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego przybył również poseł Prawa i Sprawiedliwości, Kazimierz Smoliński:

- Ten mur, który tutaj stanie jako pomnik "Solidarności" będzie symbolem tych wszystkich cegiełek, które tczewianie wnieśli w obalenie komunizmu. - mówił.

Z kolei przewodniczący Rady Miejskiej, Włodzimierz Mroczkowski, podkreślał:

- Młodzi ludzie będą mogli przyjść w to miejsce i zastanowić się, ku jakim sprawom ten pomnik tutaj powstał. Bardzo ważną rzeczą w życiu wszystkich mieszkańców Tczewa jest to, że pamiętamy o tym, co w tej naszej małej ojczyźnie działo się 30 lat temu. Niech ten pomnik będzie symbolem przypominającym o tych ważnych wydarzeniach kolejnym pokoleniom.

Odsłonięcie pomnika wstępnie zaplanowano na 11 listopada:

- Pomnik powstanie dzięki składkom społeczeństwa i zaangażowaniu fundatorów. Przygotowaliśmy miejsce na ich nazwiska. Chcemy upamiętnić dzięki tej inicjatywie ten fenomen, jakim była "Solidarność". - wyjaśnia Marian Sarnowski ze stowarzyszenia "Zawsze Solidarni", które zainicjowało budowę pomnika.

Projekt pomnika, na który będą składać się dwie duże tablice zawierające m. in. ważne dla "Solidarności" daty, stworzył tczewski plastyk, Stefan Kukowski.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (19)
dodaj komentarz

 • +4

  _gość

  13.10.2010, 00:04

  Sosnowski

  i Solidarność ....??? CIEKAWE ??? ...w AK też był ,a może walczył w Powstaniu Listopadowym hmmm

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx6.xx4 
 • mieczyslaw

  13.10.2010, 01:21

  Pamięta jeszcze bitwę pod Cedynią.

  Czyli jednak budują ten kompletnie niewydarzony pomnik? Nie jestem przeciwny postawieniu pomnika, ale ten projekt który zaprezentowano jakiś czas temu, wygląda gorzej niż źle.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -2

  ProxX

  13.10.2010, 06:30

  Masz gdzieś link? Przegapiłem kompletnie taką informację, a ciekaw jestem wyglądu.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -2

  mieczyslaw

  13.10.2010, 08:33

  proszę ProxX

  http://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wiadomosci&item=50fc5b82207d6839&title=30-lat-Solidar nosci-W-parku-stanie-obelisk-dla-zwiazkowcow

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • -1

  Spajko

  13.10.2010, 07:39

  Stawiamy pomniki, lubimy stawiać pomniki :)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • ```_gość

  13.10.2010, 08:19

  ```

  i koniecznie musi być rzeźba księcia vitolda sosny śmigłego :)))

  Odpowiedz
  IP: 81.190.xx9.xx6 
 • +2

  ..._gość

  13.10.2010, 08:34

  z tego co pamiętam z poprzedniego artykułu to pomnik jest strasznie brzydki...ale czego można się spodziewać po naczelnym tczewskim plastyku....właścicielu jedynej słusznej agencji reklamowej ....

  Odpowiedz
  IP: 81.219.xx8.xx5 
 • +1

  Casper

  13.10.2010, 10:42

  Po co kolejny pomnik? Czy już naprawdę żyje się nam tak dostatnio, że możemy stawiać pomniki, gdy przyjdzie nam na to ochota? Czy nie ma innych potrzeb w mieście? Trzeba się zająć sprawami teraźniejszymi, a nie wspominać, że kiedyś było coś takiego jak "Solidarność", po za tym to tylko nazwa, bo tej solidarności między ludźmi tak samo nie było 30lat temu jak i nie ma teraz. A młodzi ludzie widzą jaką nienawiść żywią do siebie starzy wyjadacze z tego ruchu. Młodych nie obchodzi co działo się 30, 40 lat temu, widzą jak Ci sami ludzie wyzywają się w tv i na chłopski rozum, dojdą do wniosków, że skoro są to Ci sami to "Solidarność" to nie było nic dobrego. A fakty też są takie, że te postulaty o które ludzie walczyli to ściema i nie udało się osiągnąć nic. I jeszcze taka ciekawostka z przed paru lat dla tych, którzy wierzą w "Solidarność" i jej legendarnego przywódcę: http://www.youtube.com/watch?v=4WkCPcF7_o4

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • bojan97_gość

  13.10.2010, 22:46

  Masz rację Casperku

  Młodych rzeczywiście nie obchodzi co działo się 30-40 lat temu.Nie obchodzi ich też co dzieje się dziś.(są oczywiście wyjątki). Nie możesz stawiać znaku równości między ludźmi,których pozabijano dlatego,że protestowali przeciwko podziałom na tych lepszych,przy korycie i tych gorszych,zwykłych roboli-a tymi,którzy wleźli jak świnie do chlewa,między protestujących,i mając zapewnienie władzy o swoim bezpieczeństwie udawali odważnych. Ten pomnik nie jest stawiany ku chwale bolków, olków i pałkarzy spod znaku ZOMO, tylko takim jak ten chłopak ze Szczerbięcina któremu obito nerki przy Kasprowicza,tak,że zmarł biedak po kilku miesiącach. Ten "brzydki" (jak czytam w komentarzach)mur,ma kłuć w oczy zbrodniarzy z tamtych lat,którzy wtedy ale i teraz żyją sobie tu jak w przysłowiowej Ameryce. Więc nie krytykuj tych pokrzywdzonych przez siepaczy ludzi, bo ten kawałek ściany ,zbudowanej za ich pieniądze,należy im się bardziej niż wysokie emerytury ich oprawcom. Ale żeby to zrozumieć trzeba samemu doświadczyć bólu od uderzenia metrową pałą.Trzeba odsiedzieć swoje w więzieniu i poznać na własnej skórze co to jest "ścieżka zdrowia".Młodych dlatego "to nie obchodzi",bo nie znają tego wszystkiego dzięki tym starym.Odczepcie się zatem od pomnika-jedynej zapłaty za poświęcenia tych ,dzisiaj niestety już starych,ludzi. I oby was nie spotkało coś jeszcze gorszego.

  Cytuj
  IP: 83.11.xx9.xx4 
 • +6

  willy_gość

  13.10.2010, 12:16

  haha

  miałem tą przyjemność przechodzić tamtędy w chwili tej pseudo uroczystości... godz. ok 14 ta... poniedziałek... ludzi obecnych tylu ile widać na zdjęciu- nie było tam nikogo zainteresowanego prócz samych nierobów.... dopalacze, pomniki, krzyż w warszawie... tym się zajmują ci oszuści, a prace przy wiadukcie idą jak krew z nosa.... pogłębianiem rzek, melioracją, budową wałów, remontami dróg nikt się nie zajmuje....co tam- w przyszłym roku także uratuje nas słynny "rękaw"... KREW ZALEWA!!!!

  Odpowiedz
  IP: 83.16.xx5.xx8 
 • +3

  Maxx

  13.10.2010, 14:15

  Czepiacie się pomnika

  Przecież ten pomnik doskonale symbolizuje narastający podział w polskim społeczeństwie. Ilustruje podział Polaków na Polaków prawych których symbolizują daty sprzed powstania "Solidarności" i na Polaków lewych symbolizowanych rokiem 1980 w którym to roku wiadomo kto grał pierwsze skrzypce zdaniem lewych podręczników historii, zdaniem mocarstwowych historyków i zdaniem Komitetu Noblowskiego :P.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  _gość

  13.10.2010, 15:49

  xxx

  To są ci co załatwili bezrobocie i stołki dla siebie.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx9.xx9 
 • +2

  spacerowicz_gość

  13.10.2010, 17:56

  Orzeł, krzyż, mur... Bożżżż... to się nazywa estetyka brzydoty czy jakoś tak... A potrzebne to nam jak powietrze, jak woda... Bojownicy o wolność do niestawiania pomników, gdy głodują polskie dzieci, gdy w szkołach kapie im na głowy... polegli wobec zakutych w "patriotyzm" głów samorząd-ców.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx0 
 • +2

  Bobo_gość

  13.10.2010, 18:19

  Pomniki

  Już Gałczyński pisał: "Bo żywy student, to jest kłopot dziki. A my, Polacy, my lubim pomniki." W Tczewie też lubimy pomniki. Może jednak znajdziemy dla nich jakąś nowocześniejszą formę, niech to będzie skatepark, plac zabaw czy coś w tym stylu, gdzie dzieci i młodzież będą się solidarnie bawiły a nie jakieś bliżej nieokreślone i nikomu nieprzydatne kupy złomu, kamieni czy czegoś tam. Kolejna nietrafiona inwestycja po zegarze słonecznym w parku.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx0 
 • +1

  darek_gość

  13.10.2010, 21:06

  po co

  nie rozumiem dlaczego był tam Pułkownik Mroczkowski. Solidarność dla niego to słowo wrogobrzmiące

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx6 
 • +2

  loffix_gość

  13.10.2010, 21:18

  ciekawość

  Solidarność to chyba jedyny na świecie związek zawodowy, który udając walkę o prawa pracowników w rzeczywistości wywalczył likwidację jakichkolwiek praw. Co ci "bohaterowie" wywalczyli dla zwykłych ludzi pytajmy kasjerki z hipermarketów, osoby zatrudniane na umowy śmieciowe, bezrobotnych, emerytów i rencistów. Zachęcam też do zapoznania się ze słynnymi 21 postulatami solidarności i sprawdzenia samemu ile z nich "bohaterowie" spełnili gdy doszli do władzy.

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx9.xx6 
 • -2

  bojan97_gość

  13.10.2010, 23:55

  Co ci "bohaterowie" wywalczyli dla zwykłych ludzi

  Chociażby to,że możesz pisać takie dyrdymały.Spróbował byś 25 lat temu...

  Cytuj
  IP: 83.11.xx9.xx4 
 • +2

  mropenvitamine nielog_gość

  13.10.2010, 22:51

  Jakby byl potrzebny styropian do budowy tego pomnika solidarnosci to z meter moge kupic. Prawdziwi bohaterowie nie potrzebuja pomnikow, sa w sercach zwyklych ludzi.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx2 
 • +1

  tata_gość

  13.10.2010, 23:37

  plac zabawa dla dzieci

  Pomnik? Świetnie. Zagospodarujecie też skrawek dla dzieci. Chociaż mały plac zabaw. W alternatywie Kanonka lub Bulwar. Daleko.

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx3.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.