Dawny poligon pod szkołę i tereny rekreacyjne?

Dawne tereny wojskowe mogą być świetnym miejscem wypoczynku - na zdj. ubiegłoroczne Mistrzostwa Kociewia MTB (fot. Bartosz Grzonka)
Tczew - Dawny poligon pod szkołę i tereny rekreacyjne?
Władze grodu Sambora chcą przejąć od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej część terenu po dawnym saperskim poligonie. Miałby zostać przeznaczony na cele społeczne - stworzenie terenu rekreacyjnego, a w przyszłości na budowę szkoły. Na razie magistrat zarządza działką, na której jeszcze do niedawna znajdowała się jednostka wojskowa.

Tczewscy urzędnicy z początkiem roku przejęli teren dawnej jednostki wojskowej, leżącej na atrakcyjnej działce w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91 i ulicy Wojska Polskiego, na zasadzie użyczenia - na razie urząd nie jest jeszcze właścicielem, ale ma nadzieję, że akt notarialny zostanie podpisany jeszcze w pierwszym półroczu. Teraz włodarze chcieliby pozyskać atrakcyjny teren usytuowany z drugiej strony drogi krajowej nr 91, na którym jeszcze do niedawno funkcjonował żołnierski poligon. Saperzy m. in. detonowali tam niewybuchy.

- Tereny miałaby zostać przeznaczone na cele społeczne - rekreację, czy budowę szkoły. Temat budowy placówki dla osiedla Bajkowego i Górek jest od wielu lat aktualny. Nie jest to sprawa do realizacji w tej kadencji ze względów finansowych, ale chodzi o to, by mieć rezerwę terenową. - tłumaczy prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.- Wysłaliśmy już w pismo w tej sprawie, nie precyzując jeszcze dokładnej powierzchni. Jest to jeszcze zbyt wczesny etap. Teraz czekamy na sfinalizowanie przekazania terenu po samej jednostce.

Terenem poligonu zarządza teraz Wojskowa Agencja Mieszkaniowa - przekazanie na cele społeczne mogłoby odbyć się bezkosztowo, ale na razie nie wiadomo, czy uda się przekonać do tego wojskowych urzędników. Przypomnijmy, że teren dawnej jednostki, który wojsko już użyczyło miastu, liczy około 20 hektarów i jest usytuowany w sąsiedztwie głównych szlaków komunikacyjnych przebiegających przez Tczew. Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie będzie dokładne przeznaczenie części działki. Dodajmy, że 16. Tczewski Batalion Saperów przeprowadził się do Niska na Podkarpaciu. Cała operacja miała miejsce w październiku ub. roku.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (23)
dodaj komentarz

 • -14

  ania_gość

  06.04.2012, 04:56

  wtf?

  na czym wg redakcji miałoby polegać "użyczenie" nieruchomości???? jak żyję nie słyszałam takiego określenia ws. do gruntów.....co innego dzierżawa albo bezpłatne użytkowanie.. redakcja się nie popisała // co do terenów wojskowych- dobry plan p. Pobłockiego- najpierw przejąć od Wojska teren na cele społeczne, a potem sprzedać deweloperowi :) kto mieszka na Górkach nie potrzebuje terenów rekreacyjnych, bo już je ma, lub dawno odwiedza teren poligonów :) a kolejna szkoła jest głupotą- dotychczas istniejące placówki szkolne są nierentowne i się je zamyka, a nie buduje nowe.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx5.xx1 
 • +9

  aniu_gość

  06.04.2012, 07:38

  jak się nie znasz, nie komentuj - "Podstawową różnicą pomiędzy umową najmu a umową użyczenia jest nieodpłatność tej ostatniej. Użyczenie uregulowane jest w art. 710-719 KC. Zgodnie z tymi przepisami, użyczenie jest umową, na podstawie której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu - przez czas oznaczony albo nie oznaczony - na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Użyczenie sprowadza się więc do przysporzenia korzyści biorącemu. Zgodnie z art. 713 KC, biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej, takie jak koszty konserwacji, bieżących remontów czy drobnych napraw i nie może żądać ich zwrotu od użyczającego"

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 
  -5

  ania_gość

  06.04.2012, 09:06

  @gość

  Panie prawniku jaśnie oświecony. jak Ty się nie znasz na prawie, tylko umiesz bezmyślnie cytować przepisy kodeksu- to już nie mój problem... ( co my mamy za prawników dzisiaj!) jak więc wytłumaczysz Art. 714.kc "Biorący do używania jest odpowiedzialny za przypadkową utratę lub uszkodzenie rzeczy",...jak wg ciebie można przypadkowo utracić nieruchomość ??? (sic!) nie wpadłeś na to że użyczenie jest stosowane do rzeczy RUCHOMYCH, a nie nieruchomości ?... obstawiam że jesteś jakimś świeżo wypieczonym studentem po pr. cywilnym. masakra...

  Cytuj
  IP: 83.11.xx0.xx0 
  +3

  ania_gość

  06.04.2012, 09:13

  @gość

  pozatym, proszę czytaj ze zrozumieniem i dokładnie opisałam dzierżawę i bezpłatne użytkowanie, a Ty z kolei wyskakujesz z najmem "Podstawową różnicą pomiędzy umową najmu a umową użyczenia jest ... " . Skąd wziął ci się w tej sprawie najem? Nie wiesz, że grunty się dzierżawi?? <facepalm>

  Cytuj
  IP: 83.11.xx0.xx0 
  +6

  _gość

  06.04.2012, 09:39

  aniu - jeśli się nie znasz, nie zgrywaj ekspertki, bo to smutne - szczególnie w wielki piątek. dla ciebie wzór umowy użyczenia nieruchomości - Umowa użyczenia nieruchomości polega na zezwoleniu przez Użyczającego na rzecz Biorącego do używania na bezpłatne korzystanie z określonej nieruchomości. Strony w umowie użyczenia nieruchomości powinny: 1. opisać jak najdokładniej nieruchomość będącą przedmiotem umowy (tak aby jej identyfikacja nie powodowała żadnych trudności) 2. ustalić sposób korzystania z nieruchomości przez Biorącego do używania (np. nieruchomość przeznaczona na cele mieszkaniowe) 3. określić na jaki okres umowa jest zawierana (oznaczony lub nieoznaczony) 4. ustalić dodatkowe koszty związane z nieruchomością i sposób ich rozliczeń w czasie trwania umowy (np. koszty eksploatacyjne nieruchomości). W sprawach nieuregulowanych w umowie najmu zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego (Dz. U. 1964, Nr 16, poz. 93), zwłaszcza przepisy dotyczące użyczenia (art. 710 - 719). Wesołych i zdrowych

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 
  -1

  ania_gość

  06.04.2012, 11:18

  @gość

  co ma do merytorycznej dyskusji wielki piątek?( nie rozumiem porównania i tłumaczenia się obrzędami religijnymi)./ nie odpowiedziałeś mi również na moje pytanie- jak wg ciebie można utracić grunt przy umowie użyczenia? ( co jak cały czas uważasz -jest możliwe)./nie wyjaśniłeś mi nawet czy rozumiesz różnicę między słowem ruchomość a nieruchomość ( wydaje mi się że nie widzisz jako prawnik różnicy)/ nie prosiłam również o wzór umowy- wg mnie strasznie słabej i znalezionej pewnie na poczekaniu w internecie. /Wg mnie jeśli tak strasznie zależy ci na temacie to pewnie sam opracowywałeś umowę dla UM w tej sprawie ( jeśli ona była tak samo rozwinięta jak twój wzór- to gratuluję) . ogólnie życzę wesołych świąt ( ekspertem nie muszę się nazywać, bo nim niestety jestem :)

  Cytuj
  IP: 83.11.xx0.xx0 
  -6

  ania_gość

  06.04.2012, 11:28

  @gość

  Panie Ekspercie- proszę również sobie troszeczkę poczytać na temat ( co chyba jest dozwolone w wielki piątek :) http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/489515,.html TEZA artykułu: Umowa nieodpłatnego obciążania nieruchomości należącej do gminnego zasobu nieruchomości użytkowaniem na rzecz samorządowej osoby prawnej jest nieważna (!). // poddaję lekturę pod rozwagę..

  Cytuj
  IP: 83.11.xx0.xx0 
  +9

  _gość

  06.04.2012, 11:46

  kończę dyskusję, bo argumenty trafiają w próżnię. wesołych i zdrowych!

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 
  -2

  ania_gość

  06.04.2012, 19:19

  @gość

  coż- szkoda że jako prawnik nie umiesz uzasadnić swojego stanowiska ( zauważ że nawet nie próbowałeś podawać żadnych argumentów), a jeden artykuł z gazety prawnej cię przerósł i się poddałeś... szkoda ..wyraźnie pisze w nim że takie umowy są nieważne.. /naprawdę myślałam że Tczew ma lepszych prawników..., ja sama praktykuję obecnie w Gdyni :) pozdr.

  Cytuj
  IP: 83.25.xx7.xx4 
 • +8

  _gość

  06.04.2012, 07:00

  A gdzie będzie ćwiczył 18 batalion. Rozpęta się następna afera ze utrudnia się życie wielbicielom taty redzyka

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx9.xx9 
 • +6

  Tczewianin_gość

  06.04.2012, 07:22

  Pomysł

  Dobnry pomysł, fajnie jakby Tczew miał swój zielony teren, gdzie można by miło spędzic dzień. Wybudować duży plac zabaw, miejsca na grilowanie, jakieś boisko do siatkówki plażowej , mini tor rowerowy czy kort i będzie fajnie.

  Odpowiedz
  IP: 62.233.xx4.xx2 
 • +3

  zxcbnm_gość

  06.04.2012, 09:15

  plac zabaw już jest, miejsce na grilla też, boisko jest, do siatkówki też, ... zapraszamy do zwiedzania Górek..

  Cytuj
  IP: 83.11.xx0.xx0 
 • +6

  _gość

  06.04.2012, 09:14

  A kiedy i gdzie powstanie w Tczewie Stadion wielofunkcyjny z tartanową bieżnią ???

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx1.xx1 
 • +5

  Piaskulowy_gość

  06.04.2012, 09:15

  Zły pomysł

  Kurde gdzie ja będę jeździł moim crosem:(

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx6.xx5 
 • +6

  henio_gość

  06.04.2012, 09:25

  sprzedadzą poligon

  W taki sam sposób jak działki na bajkowym - 10 rocznie, mimo że zapotrzebowanie jest znacznie większe, ale sprzedawanie po kilka daje lepszą cenę. Kiedyś to się nazywało spekulacja i było karalne. Minie 4-6 lat i na poligonie będziemy mieli galerie z prawdziwego zdarzenia - molocha handlowego. O celach społecznych już nikt nie będzie pamiętał...

  Odpowiedz
  IP: 83.7.xx8.xx6 
 • +2

  _gość

  06.04.2012, 09:45

  A może teren zalesić Tczewiacy to zwykli grańdziarze.Zaraz będą kradzieże a s zanowni posiadacze piesków dokończą dzieła.Przykładów można mnożyć.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx6.xx7 
 • +3

  Zmielony Dżony_gość

  06.04.2012, 10:55

  przyznam ze wreszcie jakis ciekawy pomysł w tym miescie...jest jedno małe ale...nie wierzę jakoś w ten cały plan...a jesli mógłbym sobie pozwolić na chwile marzeń widziałbym tam park z prawdziwego zdarzenia cos na kształt londyńskiego hyde parku...duze przestrzenie obsiane trawą, drzewa, scieżki rowerowe i do biegania, gdzieś głębiej miejsce dla pasjonatów ASG i paintballa których w naszym miescie jest coraz więcej, moze jakis park linowy aaaaaaaaaale sie rozmarzyłem - niestety na takie inwestycje potrzeba pieniedzy i to ogromnych...teraz pozostaje patrzec Pobłockiemu oraz naszej wspaniałej radzie miasta na ręce bo cos czuje za nagle plany w ostatnim momencie sie zmienią i teren zostanie sprzedany prywatnemu inwestorowi (za niewielkie pieniądze - reszta pójdzie pod stołem za pozytywne załatwienie transakcji) a ten natrzaska tam kolejnych badziewskich bloków

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx6.xx3 
 • +2

  _gość

  06.04.2012, 20:38

  do Ania gość

  oj Aniu Aniu znowu coś Cię tam gryzie jak nie cycate laski z teledysku ze Starogardu to użyczenie bezgtówkowe...........może brak Ci miłości......przytulić?

  Odpowiedz
  IP: 109.243.xx6.xx1 
 • -1

  ania_gość

  06.04.2012, 21:33

  buahaha... pewnie :) jeszcze trochę i będę sławna.,, chyba muszę zmienić nicka :) a tak w ogóle to widziałeś kolego użyczenie gotówkowe ?

  Cytuj
  IP: 83.25.xx7.xx4 
 • +2

  nieznajomy_gość

  06.04.2012, 20:59

  tereny

  najpierw wygnaliście nas z Tczewa , zabraliście tereny po jednostce a teraz chcecie zabrać tereny po poligonie . Jeszcze Wam mało. Wstyt!!!

  Odpowiedz
  IP: 62.148.xx5.xx8 
 • +3

  Propozycja_gość

  06.04.2012, 22:53

  Propozycja

  Część terenu przeznaczyć na zakład karny, a drugą na stadion lekkoatletyczny i halę lekkoatletyczną.

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx7.xx1 
 • +5

  Jurgen

  07.04.2012, 10:55

  Pomysł dobry - tereny rekreacyjne, to coś czego Tczew nie posiada .

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -1

  kolejny gość_gość

  18.04.2012, 19:45

  Popieram zmielonego dżonego:) tereny bardzo atrakcyjne na tego typu rozrywkę. Ktos powinien to przypilnować. Przynajmniej młodzież miałaby jakąs rozrywke a nie tylko pochlejparty w lesie :P A niedługo tereny zamienią się w jedno wielkie wysypisko

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx7.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia