Tcz.pl logo

Szukaj

Pomorze przyciąga cudzoziemców. Liczba ubezpieczonych wciąż rośnie

Praca, pracownik (fot. tcz.pl)
Pomorze przyciąga cudzoziemców. Liczba ubezpieczonych wciąż rośnie
Pomorze staje się miejscem, gdzie coraz więcej cudzoziemców decyduje się na życie i pracę. Na koniec ubiegłego roku do ubezpieczeń społecznych w pomorskich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszonych było ponad 84 tys. obcokrajowców. To wzrost o prawie 5 tys. w ciągu roku.

Blisko co drugi z obcokrajowców miał umowę o pracę i w porównaniu z końcem 2024 roku ich liczba wzrosła blisko 1,9 tys. Grupa cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą zbliżyła się do 8 tys. Oznacza to wzrost o blisko 1,4 tys. w ciągu 12 miesięcy. Wynika z tego, że obcokrajowcy bardzo chętnie prowadzą przedsiębiorstwa w naszym województwie. Pozostali cudzoziemcy w regionie zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.

Dominującą grupę wśród obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku stanowią niezmiennie obywatele Ukrainy. Na koniec grudnia 2025 r. było ich ponad 60 tys. Druga grupa to blisko 8,8 tys. Białorusinów. Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Gruzji (1667), Mołdawii (1100) i Kolumbii (1068). Kolejni miejsca zajmują obywatele Rosji (1018), Indii (880), Filipin (675), Bangladeszu (534) i Turkmenistanu (421).

Wzrost liczby ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców potwierdza dobrą sytuację gospodarczą Pomorza, które przyciąga coraz więcej osób w poszukiwaniu pracy i perspektyw rozwoju. Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie, zatrudnienia na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS.


Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską, a krajem macierzystym ubezpieczonego, zatrudniony przez polskiego pracodawcę obcokrajowiec podlega ubezpieczeniom społecznym w naszym kraju. Takie ubezpieczanie daje dostęp do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, co z kolei wpływa pozytywnie na stabilizację finansową i poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności! Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • +6

    bezsrejtu_gość

    10.02.2026, 15:41

    Pa pa podwyżki!

    Zakaz zatrudniania obcokrajowców na szeregowych stanowiskach w firmach z przeważającym kapitałem zagranicznym!!!

    Odpowiedz
    IP: 79.163.xx6.xx4  #
  • +5

    Xxx_gość

    10.02.2026, 16:28

    Niech uciekają do siebie, nie chcemy ich tu. Zarobki spadają i ilość ofert pracy również. Zapraszamy tylko ludzi z Unii Europejskiej reszta won!

    Odpowiedz
    IP: 88.156.xx0.xx0  #
  • Ahmar_gość

    11.02.2026, 18:03

    Kebab

    Z egiptu przyplywamy

    Odpowiedz
    IP: 88.156.xx9.xx1  #
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.