"Nie lekceważmy żadnych sygnałów - czad jest bardzo niebezpiecznym zabójcą"

Aby czuć się bezpiecznie, musimy pamiętać o właściwej eksploatacji urządzeń (fot. tcz.pl)
Tczew - "Nie lekceważmy żadnych sygnałów - czad jest bardzo niebezpiecznym zabójcą"
Sezon grzewczy trwa w najlepsze. W związku z tym strażacy często przyjmują zgłoszenia związane ze zwiększonym stężeniem tlenku węgla. Nie lekceważmy żadnych niebezpiecznych sygnałów - czad jest bowiem bardzo niebezpiecznym zabójcą - ostrzegają tczewscy strażacy.

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych. Funkcjonariusze przypominają, że szczególnie, gdy synoptycy zapowiadają nadchodzącą falę niskich temperatur, ważne jest, aby umiejętnie korzystać z pieców gazowych. Przy eksploatacji tego typu urządzeń szczególnie ważna jest właściwa wentylacja pomieszczeń

- Często przyjmujemy zgłoszenia o podejrzeniu wystąpieniu stężenia tlenku węgla. Żadne zgłoszenie nie jest przez nas lekceważone, jedziemy na miejsce i przy pomocy elektronicznego przyrządu pomiarowo - wykrywczego badamy, czy stężenie CO nie przekroczyło bezpiecznego poziomu. - informuje mł. kpt. Zbigniew Rzepka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie.

Strażacy apelują, by podczas sezonu grzewczego przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Strażacy przypominają, że przepisy zobowiązują nas do regularnego czyszczenia kominów - cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem), dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym, co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.

Co to jest tlenek węgla?

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

 • przeprowadzać kontrole techniczne,
 • stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu,
 • nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,
 • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji,
 • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki, często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe)


Więcej informacji na stronie internetowej www.straz.gov.pl oraz www.straz.tczew.pl
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

 • -2

  towarzysz

  04.02.2011, 00:13

  Kontrole

  Oczywiście czujności domownika i odpowiedniego eksploatowania przez człowieka nic nie jest w stanie zastąpić ale czy przypadkiem w okresie zimowym nie powinno się dokonywać kontroli w mieszkaniach na szeroką skale? Wydaje mi się,że pomimo tego iż wszyscy wiedzą jak groźny jest czad nie każdy zwraca na to specjalną uwagę lub po prostu nie wie,że coś jest nie tak(tego przecież nie czuć)dlatego pan z "czujką" regularnie przybywający skontrolować instalację byłby bardzo dobrym rozwiązaniem-wiem,że takowe kontrole się odbywają ale są nieregularne i rzadkie zaś czynsze są pobierane regularnie i dość wysokie więc może Ci z góry częściej będą okazywać "ludzką twarz"?:D.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • ja15_gość

  04.02.2011, 08:44

  czujka

  Może nie wszystkich stać ale na aukcjach internetowych i osatnio nawet w sklepie netto można było kupić czujkę wykrywającą CO2 kost około 70 zł. Ktos napisze że to dużo a ja pytam się na ile wycenia życie rodziny, własne lub sąsiadów?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx0 
 • -1

  Michu_gość

  04.02.2011, 19:59

  Po co komu czujka wykrywająca CO2? Wyłaby za każdym razem, jak odkręcisz korek od wody mineralnej. Proponuję powtórkę z chemii...

  Cytuj
  IP: 84.38.xx1.xx9 

  ja15_gość

  05.02.2011, 10:50

  do micha

  weź ty sie ogarnij czujka załącza się od wiekszego stężenia a gwarantuje że w mineralnej nie ma takowego którego by czujka wykryła

  Cytuj
  IP: 109.207.xx9.xx0 

  Michu_gość

  05.02.2011, 18:36

  Sam się ogarnij i nie pisz bzdur. CO2 to dwutlenek węgla, a CO to tlenek węgla, czyli popularnie-czad. Nie trzeba było w szkołę kamieniami rzucać...

  Cytuj
  IP: 84.38.xx1.xx9 

  ja15_gość

  05.02.2011, 22:05

  michu

  ohoho jaki z ciebie fachowiec w tej dziedzinie, może udzielisz mi korepetycji z chemii ?

  Cytuj
  IP: 109.207.xx9.xx0 

  Michu_gość

  06.02.2011, 11:27

  Bynajmniej. To są podstawowe wiadomości. Zeby brać korepetycje, to chociaż coś trzeba wiedzieć. Tobie proponuję naukę od początku. Potem zajmiemy się korepetycjami.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx1.xx9 

  ja15_gość

  06.02.2011, 12:34

  michu

  Naprawde, prawdziwy fachowiec.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx9.xx0 
 • blablabla_gość

  04.02.2011, 09:26

  Tylko czy

  jest jakis bezpieczny zabójca?

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx7 
 • Michu_gość

  04.02.2011, 10:18

  Tu nie chodzi o ludzką twarz. Przebywanie w pomieszczeniu z CO przez 10-15 min. może skończyć się tragicznie. Pomiar może być dokonany rano a wieczorem może być już za późno. Więc nie tędy droga. Kto będzie latał z czujnikiem po wszystkich mieszkaniach? A wystarczy przyłożyć kartkę i sprawdzić wentylację. To może zrobić nawet dziecko. I oczywiście pilnować czyszczenia kominów. To już zadanie lokatora. Zawsze też można kupić sobie czujkę za 150 zł. W porównaniu z życiem czy ciężkim zatruciem i leczeniem to nie jest duży koszt...

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx9 
 • -3

  towarzysz

  04.02.2011, 10:49

  Michu

  Ale np wodę i gaz im się chce przychodzić spisywać by móc wystawić rachunek więc może tak z 3 razy do roku przy okazji zabiorą ze sobą fachowca by sprawdził instalację? Co do kupna czujki to oczywiście przyznam ci ale weź pod uwagę,że niektórzy nie mają w miesiącu tych wolnych 150zł by taką czujkę kupić(oczywiście można odłożyć ale odkładać przez pół roku...). Zdrowie jest najważniejsze ale trudno wymagać od biednego,polskiego emeryta np by było go stać na dodatkowe środki zabezpieczenia.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • gość 155_gość

  06.02.2011, 23:03

  Zastanawia mnie ten ciąg w wentylacji? Jak dotknę kartką do kratki to jak ona przylgnie do tej kratki bo mam taki mocny ciąg kominowy to przecież całe ciepło mi z domu wyciągnie. U mnie w piwnicy gdzie mam piec mam 2 kratki i jest tam ciąg ale nie taki mocny czy to oznacza, że mam złą cyrkulację powietrza?

  Odpowiedz
  IP: 195.74.xx1.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia