Starostwo chce oddać miastu drogi. Teraz wyglądają "jak po trzęsieniu ziemi"

Ul. Sobieskiego - jedna z najbardziej dziurowych w mieście - na razie należy do powiatu (fot. tcz.pl)
Tczew - Starostwo chce oddać miastu drogi. Teraz wyglądają "jak po trzęsieniu ziemi"
"Błagam miasto Tczew, uwolnijcie nas od waszych ulic" - mówił pół żartem, pół serio podczas ostatniej sesji Rady Miasta, goszczący w ratuszu starosta tczewski, Józef Puczyński. Włodarz powiatu podkreśla, że sytuacja budżetowa starostwa nie pozwala na kompleksowe remonty znajdujących się w fatalnym stanie ulic, ale deklaruje, że jeśli miasto zdecyduje się przejąć część powiatowych dróg leżących na terenie grodu Sambora, powiat dofinansuje połowę kosztów remontu.

Na terenie Tczewa powiat zarządza obecnie 23 kilometrami ulic - w całym powiecie pod zarządem starostwa znajdują się 222 kilometry dróg.

- Wszystkie sąsiednie miasta przejęły od powiatów ulice na terenie danej miejscowości. W Tczewie idzie to niemrawo. Zanim niektóre z dróg zostaną zrobione, minie całe pokolenie. Mamy 222 kilometry byle jakich dróg. Na dzień dzisiejszy te ulice na terenie miasta wyglądają jak po trzęsieniu ziemi w Japonii. Generalny remont to niesamowite koszta. Stać nas na łatanie dziur - to wszystko. - przyznaje otwarcie starosta tczewski, Józef Puczyński.

Dlatego starostwo zachęca tczewski magistrat do przejmowania ulic powiatowych leżących na terenie grodu Sambora, tym bardziej, że wiele z nich nie spełnia kryterium drogi powiatowej, tzn.
stanowiącej połączenie miast będących siedzibami powiatów z siedzibami gmin i siedzib gmin między sobą.

- Powiat ma fundusze, jakie ma, nie ma dochodów własnych i ma niewiele do sprzedania. W związku z tym tempo remontów będzie ślamazarne. - wyjaśnia Józef Puczyński - Dlatego deklaruję, że jeśli zdecydujecie się Państwo na przejęcie jakiejkolwiek naszej ulicy i jej remont, to 50 procent powiat dofinansuje.

Propozycja starosty została skierowana do miejskich rajców i władz miasta:

- Rada wie, że w ostatnim okresie przejęliśmy od powiatu aż 20 dróg. Chcę też zwrócić uwagę, że powiat ma budżet porównywalny z budżetem miasta, a zadłużenie chyba trzy razy mniejsze niż my. Co nie znaczy oczywiście, że nie wyrażamy woli współpracy. Jeżeli będą możliwości po stronie budżetu miasta i powiatu, będzie gwarancja realizacji kolejnych ulic. - odpowiada na propozycję starosty prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

Przykładem wspólnej realizacji ma być kompleksowy remont ulicy Jedności Narodu, którą zamierza przejąć Urząd Miejski. Z kolei w najbliższej przyszłości dzięki miejsko-powiatowemu porozumieniu ma odbyć się doraźny remont podziurawionej ulicy Głowackiego. Ze wstępnych szacunków starostwa wynika, że w tym roku na doraźne remonty powiatowych dróg będzie trzeba przeznaczyć około 2 mln zł. Do tej pory Urząd Miejski przejął już od starostwa ulice Dąbrowskiego, Grunwaldzką, Wł. Jagiełły, Kolejową, Konarskiego, Mieszka I, Pułaskiego, Rokicką, Zygmunta Starego oraz Żwirki, a także ulicę Piastowską, Pomorską, Pionierów, Robotniczą, Norwida, Bema, Broniewskiego, Spółdzielczą, Zamkową oraz al. Zwycięstwa.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (26)
dodaj komentarz

 • +6

  fela end felo_gość

  21.04.2011, 01:49

  wstyd i hanba dla miasta zeby takie miec drogi !

  i to w dodatku jednopasmowe a wiecie ze w USA sa drogi 16 pasmowe 8 na 8 i zadnej dziury ! wiec mozna a wy jednen pasek pozal sie boze i zalatac nie mozecie ,wstyd i hanba !

  Odpowiedz
  IP: 69.113.xx5.xx0 
 • +1

  echh_gość

  21.04.2011, 13:01

  No tak

  znowu grales w need for speeda

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx7 

  Z_gość

  21.04.2011, 22:39

  szybkoooo

  Przekazac j.narodu!!!!!!!

  Cytuj
  IP: 77.113.xx1.xx0 
 • -12

  tcz45

  21.04.2011, 05:11

  Jakość prac i asfaltu przyczyną dziur...

  problemem jest jakość asfaltu i wykonywanych prac na tejże ulicy. Mieszkam na niej i obserwuję coroczną walkę z dziurami . Ileż to już pieniędzy poszło tylko na tę ulicę.....I nikt nie ponosi odpowiedzialności za takie sprawy. Kto jest dostawcą tak słabej jakości nawierzchni czyli asfaltu....chyba ,że to jakiś układ , by zarabiać co roku na tych kraterach .... Innym problemem i utrudnieniem dla mieszkańców tej ulicy są rosnące akacje. Jestem za zielenią.Podobają mi się miasta mądrze zagospodarowane, zazielenione. Tych drzew nikt nie przycina systematycznie, a one bardzo zaciemniają okna obok stojących domów. Zgłaszałem prośbę o podcięcie ich kilkakrotnie, ale zawsze mi mówią, nie ma pieniędzy, powiedziano mi:przycinamy je raz na kilka lat. A akacja jest drzewem bardzo szybko puszczającym pędy. Chyba sam podetnę gałęzie przed swoją kamienicą....trzeba brać sprawy w swoje ręce.... a pod zdjęciem jest błąd ,,dziurowych'', może biurowych powinno być hehe

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  kapiszon_gość

  21.04.2011, 08:19

  @tcz45

  Nie musiszczasem isc na Rokitki worki fotografowac?

  Cytuj
  IP: 82.145.xx8.xx7 
  +8

  piernik_gość

  21.04.2011, 10:54

  tak długo, jak cena jest jedynym kryterium wygranej w tzw. przetargu publicznym, tak długo żadna inwestycja publiczna nie ma szansy na realizację w warunkach zbliżonych do europejskich. do tego dochodzi kiepski nadzór inwestycyjny i mamy to, co mamy.

  Cytuj
  IP: 83.11.xx1.xx7 
  +1

  turysta_gość

  21.04.2011, 21:08

  tu nie chodzi o przetargi, ani o projektantów, a o urzedników, którzy wyrażają zgody na zamianę materiałów, oczywiści korzysta na tym firma i urzędnik. Jakiś czas temu wyliczono, że taniej jest przebudować drogę niż ją łatać co roku bardzo drogo. Ale Polska to bogaty kraj, więc łatajmy dalej... dla przykładu frezowanie w-wy ściralnej i ułożenie nowej to jakieś 50zł/m2, a łatki to już nawet z 300zł/m2.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx6.xx5 
 • +13

  Tczewianin_gość

  21.04.2011, 07:20

  Prokuratura!!!

  P.Witkowska i P.Urban powinni odpowiadać w prokuraturze za niegospodarność i narażanie powiatu na ciągłe straty! Obym się pomylił, ale kiedyś ktoś urwie koło na tym szwajcarskim serze i będzie tragedia.

  Odpowiedz
  IP: 62.233.xx4.xx2 
 • +2

  Beka_gość

  22.04.2011, 10:47

  peowcy i pisowcy szczekaja

  Tczewianin pajacu dobrze wiesz ze za drogi w tczewie odpowiada poblocki, witkowska, struk i grabarczyk. Po co ludziom wode z mozgu robisz??? Jeszcze nie mozesz sie pogodzic z porazka ...

  Cytuj
  IP: 77.113.xx2.xx3 
 • +14

  .._gość

  21.04.2011, 07:53

  prośba starosty

  Trzeba zmiejszyć ilość pracowników w starostwie zmiejszyć sobie panie starosto i zastępcy wynagrodzenia i już w sposób globalny da się z tych oszczędności wykonać naprawę jednej ulicy.kto jest biedny musi oszczędzać w taki sposób by na wszystko po trochę starczyło.Taka rozbudowana administracja pochłania olbrzymie środki finansowe.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx4.xx3 
 • +7

  mieczyslaw

  21.04.2011, 08:15

  Starostwo i UM

  Kto jest biedny tego tym bardziej powinno być stać na remont jak największej liczby dziurawych dróg - gładkie, równe drogi są zdecydowanie tańsze w utrzymaniu niż ten ser szwajcarski, a efekt: nie ma kasy i nie ma dróg. I tak od ponad 20stu lat, a z roku na rok coraz gorzej i jeszcze żadna mądra głowa nie wpadła na to, że wyremontowanie oznacza oszczędności. A skoro co roku topimy grubą kasę w łatanie, którego zakres co roku trzeba zwiększać, to znaczy że są pieniądze i do tego "władza" nimi szasta.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +3

  Rogi

  21.04.2011, 20:57

  Dokładnie, nie stać nas na łatanie ulic, które pochłania i tak dużo kasy i czasu. Raz trzeba wydać więcej i potem konserwować, ale Ameryki chyba nie odkryłem... Jeśli jakaś łata wytrzyma kilka miesięcy to jest sukces. Gdzie to sens i logika?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +10

  PLO_gość

  21.04.2011, 08:56

  SOBIESKIEGO

  Śmiać mi się chciało jak jednego dnia załatano dziurę koło przejścia dla pieszycz przy skrżyzowaniu z ul. Wwojska Polskiego a następnego dnia dziura była jeszcze większa...mniej spostrzegawczy ludzie nawet tego nie zauważyli że dziura była załatana...całe 24 h :)

  Odpowiedz
  IP: 83.13.xx5.xx8 
 • _gość

  26.04.2011, 14:39

  To nie była dziura ... to był krater :) współczuję ludziom , którzy pewnego deszczowego dnia wpadali w nią jeden po drugim , bo po prostu jej nie było widać ... dobrze , że człowiek zna tą ulicę , a raczej te dziury na pamięć .

  Cytuj
  IP: 81.219.xx6.xx9 
 • +5

  klofff_gość

  21.04.2011, 12:15

  Zielone światlo dla cyklistów

  Proponuję zrobić ścieżkę rowerową na calej szerokości,a dla aut stworzyc podniebny szlak.A propo w USej demokracja trwa wieki,a w Polsce okupacja komunizm i co jeszcze przez 50 lat.Nie da się kraju odbudowac w tempie supermena.Pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 188.33.xx4.xx6 
 • +2

  harjokari_gość

  21.04.2011, 13:51

  Niedawno zapodali artykuł, że miasto i powiat będą zmieniać struktury. Szkoda, że tylko struktury. Mam wrażenie, że za drogi w mieście nie odpowiada zupełnie nikt. Sobieskiego jaka jest każdy widzi, ale do tego dochodzą Czatkowska, Jedności Narodu, Głowackiego, Gdańska, 30 Stycznia na spółę z Bałdowską. Ulicę Spółdzielczą rozebrano z wielkim hukiem w ub roku jakoś w listopadzie, położono chodnik. Od tamtej pory nie wydarzyło się na tej ulicy nic może poza pożarem pomieszczenia "ochrony" no i ktoś zdążył już rozebrać wspomniany chodnik a kostki brukowe znudzona młodzież wrzuciła do wykopu, który powstał w miejscu chodnika. Malinowska - w czerwcu będziemy hucznie świętować rozpoczęcie remontu, który miał trwać 6 miesięcy. Rozumiem, była wliczona przerwa zimowa. Wiosna nam nastała, a szykany dalej stoją na jezdni uniemożliwiając normalny przejazd samochodom. O wiadukcie WP nie wspomnę. Niedługo zostanie otwarty i bedzie łubudu, łądny wiadukt, łubudu. Bo ani z jednej ani drugiej strony nikt nie pomyślał o tym, aby nowe dywaniki asfaltowe połozyć.

  Odpowiedz
  IP: 195.117.xx9.xxx 
 • +2

  andi_gość

  21.04.2011, 17:50

  chore

  zobaczcie skrzyzowanie przy szelu tyle lat a nie ma kolein dziur poprostu prawie szkło a czemu bo robił to szel a kur.. nasze drogi dziury w asfalcie zalewaja konewkami madre co?/ to widziałem w zeszłym roku na trasie 1 na górkach

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx9 
 • +2

  q_gość

  21.04.2011, 21:57

  bo to byli ogrodnicy-amatorzy

  wsypali "ziarenka" tego starego asfaltu co się im wykruszył i podlewali, żeby szybciutko nowy i bardziej wytrzymały "wykiełkował" :P

  Cytuj
  IP: 83.20.xxx.xx1 
 • +1

  Mike_gość

  21.04.2011, 22:01

  Mnie nie obchodzi czy dana ulica należy do miasta czy powiatu, mnie nie obchodzą ich wyjaśnienia. Nie jestem po to żeby tego słuchać. Ma być wyremontowane i tyle bo po to są te struktury, po to zostali wybrani i za to im płacą. Remontów nie robią ze swoich prywatnych pieniędzy tylko z naszych podatków.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx4.xx2 
 • +2

  Miike_gość

  21.04.2011, 22:29

  Oszczędności

  Połączyć UM i Starostwo,bedą duże oszczędności i mniej urzędnikow.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx0.xx0 
 • _gość_gość

  21.04.2011, 22:42

  Dlaczego kraje które nie są zielonymi wyspami mają

  Dlaczego kraje które nie są zielonymi wyspami mają normalne drogi, a ich władze nie podniecają się wyimaginowanymi wskaźnikami tylko dbają o dobro obywateli?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xxx 
 • +4

  BPS_gość

  21.04.2011, 23:42

  P.Witkowska i P.Urban - osoby odpowiadające ze dziurę na dziurze, nie rozumiem czemu ich nikt nie ciągnie do opowiedzialności? Dlaczego media się nimi nie interesują? Tzn. interesują się tylko tak jak nie trzeba, P. Witkowską tylko w wywiadach o most w których zapewnia że wszystko jest OK a nie jest, P. Urban ma pracie na szkło ale tylko w przypadku szukania dziur w Urzędzie Miejskim i ujawnianiu "afer". Dlaczego Urban robi zamęt w Urzędzie Miejskim a nikt z Urzędu nie robi zamętu w Starostwie? Starostwo to samopas, śmiech na sali, wiem bo w nim pracowałem. Krótka charakterystyka Urbana - fizyk, naczelnik wydziału kominikacji, którego nigdy nie ma bo szuka dziur w Urzędzie Miejskim.

  Odpowiedz
  IP: 137.56.xx3.xx4 
 • Beka_gość

  22.04.2011, 10:51

  Juz cie wylali..

  Poblocki i witkowska odpowiadaja za dziury, a Bielawska nie

  Cytuj
  IP: 77.113.xx2.xx3 
  +2

  skpo_gość

  25.04.2011, 12:41

  brawo tylko media zrobia z nimi porzadek nikt inny

  Cytuj
  IP: 178.182.xxx.xx0 
 • +1

  andi_gość

  22.04.2011, 08:33

  chore

  takich dziur w tczewie nigdy nie było a poza tym co jest najbardziej chore i pie... to to iz łataja jedna dziure obok zostawia i jada dalej łatac tych urzedników od dróg bym normalnie wyj...z roboty

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx9 
 • +1

  andi_gość

  22.04.2011, 08:36

  pewnie ze połaczyc um i starostwo a tych nierobów na bruk i to najlepiej przed swietami BOZEGO NARODZENIA

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia