Highlander Challenge - rywalizowali niczym Szkoci

Highlander Challenge - rywalizowali niczym Szkoci. Majewski pobił rekord świata (fot. tcz.pl)

odbyło się
19
09.2009
Sobota
Tczew - Highlander Challenge - rywalizowali niczym Szkoci
W ostatnią sobotę (19.09) publiczność zgromadzona na tczewskim bulwarze przyglądała się niezwykłej rywalizacji. Pchnięcie i rzut kamieniem czy wyciskanie belki - to tylko niektóre z konkurencji, które odbyły się w ramach imprezy Highlander Challenge - pierwszego tego typu przedsięwzięcia w Polsce. Gośćmi imprezy byli mistrzowie i wicemistrzowie olimpijscy - Tomasz Majewski ustalił nowy rekord świata w pchnięciu... kamieniem.

Podobne widowiskowe zawody od setek lat odbywają się w Szkocji - tczewska rywalizacja była pierwszą imprezą organizowaną w Polsce za zgodą światowej organizacji Highlander Challenge i jej szefa Edmundsa Douglasa. Na bulwarze pojawili się nie tylko siłacze, ale i olimpijczycy - m. in. Tomasz Majewski (pchnięcie kulą) i dyskobol Piotr Małachowski. Na największy aplauz mogli liczyć jednak tczewianie - bracia - Łukasz i Sebastian Wenta.

- Ta impreza początkowo miała odbyć się 3 maja - w jej organizacji pomagała mi moja kuzynka, Kamila Skolimowska. Niestety, w tym roku Kamila odeszła, ale chciałbym, żeby na jej cześć te zawody nosiły właśnie jej imię - powiedział nam organizator imprezy, Łukasz Wenta.


Podczas imprezy wszyscy uczestnicy imprezy podkreślali, że podobne przedsięwzięcia są świetną okazją do promowania wszelkiego rodzaju aktywności:

- Warto ruszyć się z fotela i zacząć się ruszać - przekonywał nas Tomasz Majewski - Zawodowy sport wymaga wielu wyrzeczeń, ale też daje olbrzymią satysfakcję. O aktywności powinni jednak myśleć wszyscy - szczególnie ci, którzy od dawna nie dbali o swoją kondycję.


Zawodnicy zmierzyli się w takich konkurencjach jak pchnięcie kamieniem, rzutach ciężarkiem na odległość oraz wysokość, rzucie młotem, wyciskaniu belki i rzucie belką szkocką (drewnianą). Podczas imprezy Tomaszowi Majewskiemu udało się nawet poprawić rekord świata w pchnięciu kamieniem - olimpijczyk ustalił nowy wynik na 19,87 metra. Podczas sobotnich zawodów Marcin Aleksander Czarnecki, znany w Europie kowal, wykuł główne trofeum - miecz, nagrodę dla zwycięzcy. Po zakończeniu sportowej rywalizacji tczewianie mieli możliwość skorzystania z atrakcji przygotowanych na ustawionej nad Wisłą scenie muzycznej.

Organizatorem imprezy był trzykrotny Mistrz Świata Highlander Challenge - tczewianin Sebastian Wenta, a współorganizatorami Urząd Miasta Tczewa, Urząd Gminy oraz Starostwo w Tczewie.

Drukuj
Prześlij dalej