Ekspedycja Wisła - znani podróżnicy spotkali się z tczewianami

Kajakarze przybili do tczewskiej przystani w piątek (fot. tcz.pl)

odbyło się
25
09.2009
Piątek
Tczew - Ekspedycja Wisła - znani podróżnicy spotkali się z tczewianami
Grupa międzynarodowych podróżników dotarła do Tczewa. W grodzie Sambora pojawił się m.in. Marek Kamiński oraz Jaś Mela. Wizyta była częścią projektu - "Ekspedycja Wisła". Jej uczestnicy pod koniec sierpnia wyruszyli z Baraniej Góry, by miesiąc później dopłynąć do Gdańska. W 26 nadwiślańskich miastach spotykali się z młodzieżą i mówili m. in. o problemach ekologicznych Wisły oraz idei Solidarności.

Członkowie ekspedycji spotkali się w Tczewie z młodzieżą, harcerzami, niepełnosprawnymi oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych. Ekspedycja przybiła do tczewskiej przystani w ubiegły czwartek. Jeszcze na wodzie powitała ich grupa wioślarzy z Kolejowego Klubu Sportowego "Unia" oraz kajakarzy ZHP. Na lądzie na gości czekali samorządowcy oraz przedszkolaki z "dziewiątki", które tworzą drużynę strażacką. Jeszcze tego samego dnia podróżnicy spotkali się na przystani harcerskiej, zaś w piątek o swoich licznych przygodach opowiadali w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły. Marek Kamiński, który podczas swoich licznych wojaży dotarł m. in. na Spitsbergen, Grenlandię oraz na oba bieguny opowiedział nam o swoich wrażeniach z podróży na Wiśle:

- Trudno to uwierzyć, ale w środku Europy mamy dziką rzekę, która może zachwycić niejednego podróżnika. Cisza, spokój, liczne kolonie ptactwa oraz piękne dzikie plaże - ewenement na skalę światową - powiedział nam Marek Kamiński. - Macie tu w Tczewie jedną z najpiękniejszych przystani na całej Wiśle. Widać, że miasto wraca nad rzekę. Oby więcej takich inicjatyw.

[imgs]31446[podpis]Kajakarze przybili do tczewskiej przystani w piątek[/imgs]
Spotkanie w grodzie Sambora zorganizowało Europejskie Centrum Solidarności w porozumieniu z samorządem miejskim. Atrakcją była spotkania ze znanymi osobami - i żywa lekcja historii.

- Dlaczego część spotkań zaplanowaliśmy akurat w Tczewie? Mamy tutaj bardzo dobrych informatorów. - śmieje się Patrycja Medowska z Europejskiego Centrum Solidarności. - A tak naprawdę chcemy pokazać, że to miasto ma potencjał, że jest tutaj wielu ludzi, którzy chcą aktywnie pracować na rzecz swoich społeczności.

Uczestnicy wyprawy opuścili Tczew w sobotę. Wyruszyli do Gdańska, gdzie razem z Europejskim Centrum Solidarności zorganizowano warsztaty na temat wolności i demokracji oraz spotkanie z Lechem Wałęsą podczas Forum Młodych na Ołowiance.

O ekspedycji

EKSPEDYCJA WISŁA to kajakowa wyprawa Wisłą, najważniejszą z punktu widzenia geograficznego i historycznego rzeką Polski - od źródeł do ujścia. Międzynarodowa grupa, składająca się z młodzieży i znanych podróżników, 25 sierpnia wyruszyła z Baraniej Góry do Gdańska, gdzie dopłynęła 27 września. Najważniejszymi miejscami odwiedzanymi na trasie wyprawy były: Oświęcim, Tyniec, Kraków, Sandomierz, Kazimierz Dolny, Warszawa, Toruń, Tczew, Gdańsk i Sopot. Wyprawa zakończy się w Stoczni Gdańskiej i Centrum Solidarności. Stanowi to symboliczne zamknięcie wyprawy – od najsmutniejszych fragmentów polskiej historii do Gdańska - miejsca symbolizującego nadzieję, walkę o wolność, otwarcie na świat i na przyszłość.

Główne cele Ekspedycji Wisła to:

- przybliżyć wiedzę o europejskim dziedzictwie kulturowym wśród młodzieży,
- promować aktywność Polaków związaną z wodą, a w szczególności z Wisłą,
- uświadomić wszystkim problemy środowiska.
Drukuj
Prześlij dalej