Tcz.pl logo

Szukaj

Na osiedlu Staszica powstanie elektrownia gazowa?

(fot. mat. prasowe)
Na osiedlu Staszica powstanie elektrownia gazowa?
Czy w Tczewie powstanie elektrownia gazowa? Na majowej sesji Rady Miasta będzie procedowana uchwała w tej sprawie. Obiekt miałby powstać w sąsiedztwie ulicy Malinowskiej, w okolicy azylu dla zwierząt.

Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie w trybie bezprzetargowym umowy dzierżawy nieruchomości, stanowiącej własność Gminy Miejskiej Tczew, z przeznaczeniem na prowadzenie elektrowni gazowej znalazła się w porządku majowej sesji.

Wyraża się zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy na okres 29 lat nieruchomości, stanowiącej własność Gminy Miejskiej Tczew, oznaczonej jako działka nr 1/4, położonej w Tczewie w obrębie 2, w części o powierzchni 3,0020 ha, z przeznaczeniem na wybudowanie i eksploatowanie elektrowni gazowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą i opcjonalnie innej infrastruktury energetycznej. - zapisano w treści uchwały.

W uzasadnieniu dokumentu zapisano, że inwestor zainteresowany wybudowaniem oraz eksploatowaniem elektrowni gazowej i opcjonalnie innej infrastruktury energetycznej (np. magazyny energii) złożył do ratusza pisemny wniosek o zawarcie umowy dzierżawy.

Długoletni okres obowiązywania umowy wynika z konieczności przygotowania inwestycji, polegającego m.in. na pracach projektowych, uzgodnieniach, badaniach i pomiarach, procedurach administracyjnych, następnie wiąże się z realizacją tego przedsięwzięcia, związaną z robotami budowlanymi oraz finalnie z eksploatacją i utrzymaniem instalacji. Teren objęty dzierżawą znajduje się na obrzeżu miasta, w granicach obowiązywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dla obszaru przemysłowo - usługowego w rejonie ulicy Malinowskiej w Tczewie, zatwierdzonego uchwałą nr II/9/2024 Rady Miejskiej w Tczewie z dnia 29 maja 2024 r. (Dz. Urz. Woj. Pom. poz. 2996 z dnia 26.06.2024 r.). Zgodnie z rysunkiem MPZP stanowiącym załącznik do tej uchwały, obszar dzierżawy zlokalizowany jest w wyznaczonym terenie o symbolu 1U-P - teren usług lub produkcji. Odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata, zgodnie z art. 37 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, wymaga zgody Rady Miejskiej. Mając na uwadze powyższe, podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione. - czytamy w projekcie.

Podczas obrad komisji merytorycznych padła informacja, że z tytułu działalności do miejskiej kasy mogłoby trafić rocznie około 3 mln zł. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rada na majowej sesji.

Ze wstępnych deklaracji wynika, że obiekt mógłby powstać około 2030 roku.

Więcej o inwestycji wkrótce w naszym dziale telewizja internetowa.

Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności! Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (15)
dodaj komentarz

  • +9

    Czy to obiekt_gość

    25.05.2026, 09:14

    Wchodzący

    W skład klastra energetycznego o którym bredzil specjalista od zarządzania ze zwiku?

    Odpowiedz
    IP: 37.248.xx9.xx0  #
  • +29

    Kajetan_gość

    25.05.2026, 09:41

    Taka sugestia: może wziąć przykład z Krakowian i przeprowadzić referendum lokalne nt. odwołania prezydenta miasta i rady miejskiej? Co o tym sądzicie, zacni Tczewianie?

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx2.xx3  #
  • +3

    Tak jest_gość

    25.05.2026, 11:20

    Referendum to jedyna droga

    Aby miasto miało jeszcze jakąś szansę. Bez tego szansę mają Asia, Maciej, Arek itd. Pewien ktoś sprzeniewierzyl sie totalnie wyborczym obietnicom. Gdzie jest ta transparentnosc i przejrzystość? W zwik? To jest chyba najlepszy przykład jak można upaść.

    Cytuj
    IP: 37.248.xx9.xx0  #
    -5

    Gosc_gość

    25.05.2026, 11:30

    Do Kajetana

    To poco go wybierales madralo!

    Cytuj
    IP: 217.230.xx5.xx8  #
    +5

    Kajetan_gość

    25.05.2026, 12:13

    Rzeczywiście głosowałem na niego, ale zmądrzałem i myślę, że warto zareagować. Mądrzej jest przyznać się do błędu niźli w nim tkwić i nie reagować na zmiany, które nas dotykają.

    Cytuj
    IP: 83.8.xx2.xx3  #
    +3

    Paweł_gość

    25.05.2026, 14:28

    Radni miejscy zrobią wszystko aby do takiego referendum nie doszło.

    Cytuj
    IP: 31.175.xx4.xxx  #
    +4

    Zacznij _gość

    25.05.2026, 19:59

    Zbierać podpisy

    A dołączymy.

    Cytuj
    IP: 5.173.xx2.xx0  #
    -3

    wit_gość

    25.05.2026, 21:00

    ale takie referendum było dwa lata temu , wszystko idzie w dobrym kierunku ! tylko dawne resortowe dzieci muszą chwilkę poczekać potem będą dumne z miasta .

    Cytuj
    IP: 89.151.xx1.xx0  #
  • +5

    cóż_gość

    25.05.2026, 10:03

    Te 3mln złotych będą z kieszeni mieszkańców. Jak zwykle korporacje podatków nie płacą i nie zasilają budżetu miasta, ale mieszkańców można wycisnąć jak cytrynę. Jesli Tczew chce byc atrakcyjny dla nowych mieszkańców i przestać się wyludniać to może pora na konkurencyjne koszty życia dla ludzi

    Odpowiedz
    IP: 80.52.xx3.xx6  #
  • +7

    b_gość_gość

    25.05.2026, 10:33

    Nie wiedziałem że działki na Malinowie to osiedle Zatorze ,albo znowu nasze orły cos namieszały ,albo ja jestem nie poinformowany ,ale raczej obstawiam naszych redaktorków .Po zdjęciu widać że to ulica Malinowska przed działkami .

    Odpowiedz
    IP: 93.192.xx2.xx3  #
  • -3

    xxx_gość

    25.05.2026, 14:17

    A CO Z BIDULEM DLA ZWIERZĄT?

    Odpowiedz
    IP: 62.233.xx9.xx0  #
  • +3

    Sławek_Vetrex_gość

    25.05.2026, 22:47

    Staszica

    Ten teren nie należy do osiedla staszica :)

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx5.xx5  #
  • -3

    M.m miszkaniec_gość_gość

    26.05.2026, 04:49

    Elektrownia

    Dzień dobry ja też głosowałem na naszego prezydenta Tczewa, i go nie bronie pytaniem co zrobił poprzednik? A tak wogule to trzeba zlikwidować transport miejskiej darmowy!!!! To nas pochłania dziękuję za uwagę ????????????????????

    Odpowiedz
    IP: 37.31.xx9.xx5  #
  • Zosia_gość_gość

    26.05.2026, 11:14

    C.D.

    Dokładnie- za darmo menelstwo jeździ jak swoim, smród na cały autobus i zanieczyszczone siedzenia po nich. Weź usiądź po takim...

    Cytuj
    IP: 37.47.xx1.xxx  #
  • agata_gość

    30.05.2026, 13:46

    Proszę zapoznać się z jakimi zagrożeniami będziemy mieli do czynienia Jakie skutki uboczne niesie za sobą budowa elektrowni gazowej w takim mi

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx9.xx8  #
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.