Czerwony w eWUŚ to nie problem

eWUŚ (fot. tcz.pl)
Czerwony w eWUŚ to nie problem
Dzięki nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych osoby, które nie były zgłoszone do ubezpieczenia, a spełniały przesłanki do bycia ubezpieczonym nie będą musiały zwracać kosztów leczenia. Warunek to wsteczne zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego.

- Zazwyczaj „świecący się na czerwono” eWUŚ dotyczył dzieci niezgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny, które po ukończeniu 18. roku życia straciły prawo do świadczeń, jeśli rodzice nie zgłosili ich do ubezpieczenia zdrowotnego. Problemy mieli także studenci, którzy podejmując pracę uzyskiwali tytuł do ubezpieczenia, ale nie wiedzieli, że po rozwiązaniu umowy muszą ponownie zostać zgłoszeni do ubezpieczenia jako członkowie rodziny. Z powodu tego niedopatrzenia byli traktowani jako osoby, które nie mają prawa do świadczeń, w tym bezpłatnej opieki medycznej. - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.

Osoby, które znalazły się w takiej sytuacji powinny złożyć pisemne oświadczenie o prawie do świadczeń lub przedstawić dokument potwierdzający takie prawo w momencie skorzystania z publicznej opieki zdrowotnej. Należy pamiętać, aby dokonać wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego 30 dni od dnia skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej lub od poinformowania przez NFZ o wszczęciu postępowania administracyjnego w zakresie obowiązku poniesienia kosztów świadczeń zdrowotnych.

Aby zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, płatnik składek powinien wypełnić i przekazać do ZUS dokument ZUS ZCNA, czyli Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego.

Z abolicji można skorzystać tylko do 11 kwietnia, a dotyczy ona osób, które w latach 2013-2016 skorzystały ze świadczeń zdrowotnych, a nie były w tym czasie ubezpieczone.

Drukuj
Prześlij dalej