Kiedy powstanie droga rowerowa na 30 Stycznia?

Rower, ścieżka rowerowa, znak
Tczew - Kiedy powstanie droga rowerowa na 30 Stycznia?
Powraca temat powstania w ciągu ulicy 30 Stycznia drogi rowerowej. Na lutowej sesji Rady Powiatu Alicja Gajewska wnioskowała o zabezpieczenie w budżecie powiatu środków na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia prac. Na kwietniowych obradach temat przypomniał Jan Kulas. Czy jest szansa, że droga rowerowa powstanie w tej kadencji?

Ulica 30 Stycznia jest jedną z dwóch ulic na terenie Tczewa, za których stan odpowiada Starostwo Powiatowe (druga to Jana z Kolna). W części przebiegającej przez Górki Przemysłowe po modernizacji wybudowano drogę rowerową. Ścieżki brakuje natomiast na miejskim odcinku - i rowerzyści korzystają z jezdni, bądź naginają przepisy, jadąc chodnikiem. Czy jest szansa na to, że powstanie bezpieczne połączenie rowerowe w ciągu tej ulicy? Pod koniec ub. roku pytała o Alicja Gajewska. Wtedy wydział Infrastruktury Drogowej w Starostwie Powiatowym w Tczewie, podkreślał, że wykonanie ścieżki rowerowej w ulicy 30 Stycznia w Tczewie wiąże się w pierwszym etapie z koniecznością wykonania dokumentacji projektowej. Dlatego na lutowej sesji Alicja Gajewska wnioskowała o zabezpieczenie w budżecie powiatu podczas korekty kwoty 50 tys. zł na ten cel.

- Mowa o odcinku od budynku parafii ewangelicko-augsburskiej do skrzyżowania z ulicą Głowackiego. Z badań ankietowych zlecony przez Urząd Miejski wynika, że rowerzyści wskazują, że ulica 30 Stycznia znajduje się na 8 miejscu pod względem natężenia ruchu rowerowego i 4 w kolejności potrzeby wykonania ścieżki rowerowej. - argumentowała radna.

Alicja Gajewska dodała, że przy ulicy leżą dwa duże zakłady, których wielu pracowników dojeżdża do pracy rowerami. Ponadto trasa jest ruchliwa, jeżdżą tędy autobusy i busy lokalnych przewoźników, co wpływa na mniejsze poczucie bezpieczeństwa rowerzystów. Z wnioskiem radnej na kwietniowej sesji zgodził się Jan Kulas:

- Wstępna decyzja starosty jest na tak - to bardzo cieszy. Ale jeszcze bardziej by ucieszyło, gdybyśmy dowiedzieli się, że tę ścieżkę rowerową uda się wybudować w 2020 roku. - mówił Jan Kulas, argumentując, że ulica 30 Stycznia jest jedną z najbardziej uczęszczanych dróg w Tczewie.

Mirosław Augustyn podkreślał, że władze chcą zbudować tę drogę w tej kadencji, choć przyznają, że zadanie ze względu na zasięg zadania i koszta - nie będzie to łatwe.

- Sama koncepcja będzie trochę powstawała. To będzie bardzo kosztowne zadanie - choćby ze względu na wiadukt - po którym będzie przebiegała ścieżka. Aby do tego przystąpić musimy najpierw przygotować ważne strategicznie dokumenty - m. in. strategię rozwoju do 2030 roku. - mówił starosta.

Mirosław Augustyn dodał, że starostwo musi poczekać m. in. na wytyczenie dokładnego przebiegu południowej obwodnicy Tczewa, co wiąże się z nową lokalizacją wiaduktu w ciągu 30 Stycznia. Władze powiatu nie chcą na razie podawać na razie dokładnej daty inwestycji szacowanej na kilkanaście mln zł.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

 • +17

  mieszkaniec_gość

  09.05.2019, 10:08

  koncepcje, plany, marzenia...

  koncepcje, plany, marzenia... część chodników w mieście nadaje się do wymiany, wiadukty się sypią (i nikt z tym kompletnie nic nie robi!), zero spójnego pomysłu na miasto, a radni chcą zaistnieć medialnie i biorą temat, które będą modne i chwytliwe... na Zatorze legalnie nie może wjechać nawet straż pożarna, o żaden wiadukt nie ma odpowiedniej nośności (takie są ustawione znaki!) i za takie pomysły nikt nie łapie, bo to ciężkie i mało chwytliwe... żenada...

  Odpowiedz
  IP: 155.133.xx6.xx5 
 • +10

  Elwis_gość_gość

  09.05.2019, 10:10

  Powtórka z rozrywki

  Proszę Cię-znowu?? Nie masz ciekawszych pomysłów na artykuł?? Czy to miasto nie potrafi niczym innym żyć niż ścieżkami rowerowymi? Oby wybudowali jak najpóźniej są inne ważniejsze realizacje!

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx4.xx1 
 • +4

  Maćko z Czefa_gość

  09.05.2019, 10:42

  Kilkanaście mln zł ? w dvpach się poprzewracało pedalarzom. Tylko miasto ładuje kasę z podatków na ich zachcianki.

  Odpowiedz
  IP: 213.174.xx0.xx8 
 • +2

  Czytelnik_gość

  09.05.2019, 15:01

  Czytaj ze zrozumieniem. Kilkanaście mln zl ma isc na obwodnicę Tczewa a nie na ścieżki rowerowej.

  Cytuj
  IP: 37.47.xx6.xx1 
 • -6

  E wy_gość

  09.05.2019, 11:20

  Zawrzyj pukiel 1 z drugim wszyscy kierowcy powinni płacić roczny podatek na ścieżki rowerowe minimum 5 tyś za zasmradzanie i wypadki samochodowe ,tego nie powstrzymanie trzeba budować jak najwięcej ścieżek rowerowych

  Odpowiedz
  IP: 178.232.xx5.xx2 
 • +3

  xxx_gość_gość

  09.05.2019, 12:58

  Głupota .....

  Takich bzdur to nie słyszałem, co wypisuje m.in ten internauta ...... przeprowadzka do Chin by pomogła ??? Tam jest mnóstwo rowerów !!! Daj ludziom odetchnąć ........ to co się wyrabia z tymi rowerami to jakiś absurd i mówię to jako pieszy !!!

  Cytuj
  IP: 178.235.xx1.xx9 
  +7

  kik_gość

  09.05.2019, 16:12

  Kierowcy już płacą w paliwie podatek drogowy. Straż pożarna, karetki i autobusy też mają rowerami jeździć? Idiotyzm

  Cytuj
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • +13

  gosc_gość_gość

  09.05.2019, 11:37

  Kto wie może lepiej niż jasnowidz

  Moim zdaniem priorytetem były by zrobić wiadukt na 1-maja jak i na mostowej gdyż te wiadukty mają już wiele lat za sobą i kwestia czasu kiedy zostaną zamknięte a patrząc teraz jak to ma władza w poważaniu oznacza to, że za jakiś czas wszyscy od torów do Wisły będą jeździć przez Malinowo a o to oznacza jeszcze większe korki niż są tam w godzinach szczytu a to oznacza głupie tłumaczenie władzy, że się tego tak szybko nie spodziewali, że duże wydatki mają. Po za tym nie budujcie ciągle ścieżek w mieście, połączcie inne miasta ścieżkami np. w stronę Gdańska gdzie ścieżki są już do Pszczółek poprowadzone.

  Odpowiedz
  IP: 5.172.xx7.xx4 
 • +2

  trakin_gość

  09.05.2019, 17:57

  NIC Z TEGO

  Jak gdzieś wpakuje swój wielebny nos Kulas, to wszystko wydaje się trywialne. Kulas jako najmądrzejszy Tczewianin powinien zajmować się poważnymi sprawami np. wybuchami wulkanów w Islandii, a nie kociewską stecką. Dżis lare wido.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx7 
 • +7

  Tczewiak _gość_gość

  10.05.2019, 07:16

  30- go stycznia

  Drodzy radni jak chcecie zrobić przy ulicy 30-go Stycznia scieżkę rowerową, kosztem czego, chodnika czy może terenu szpitala, cmentarza czy Etona. Jest tam ciasno, jeżdzą tiry i parkują przy cmentażu a dodatkowo autobusy. Może Pani Alicja zamiast martwić się o rowerzystów dojeżdzających do pracy do etonu załatwiła by im darmowe bilety na autobus to było by bardziej ekologiczne a nie budowanie bezsensownej ścieżki czy w tczewie muszą by ścścieżki. Postawcie patrol straży miejskiej przy scieżce przy ul.wojska polskiego a zobaczcie ile ludzi jeżdzi chodnikiem znajdującym się po drugiej stronie scieżki a ile chodnikiem, obstawiam że będzie po 50 % pod warunkiem że niewidzieć będziemy tych co wybierają ulicę a jaki był koszt budowy tej scieżki. Załatwcie mieszkańcą darmową komunikację a przestanie być problem ze scieżkami. Zejdzcie na zabudową Tczew to miasto z wąską zabudową, budowane są nowe osiedla tam budujcie scieżki teraz myśląc o rozwoju a nie wciskajcie te scieżki w wąskie szlaki komunikacyjne.

  Odpowiedz
  IP: 78.133.xx9.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA