Działkowcy pomogą zagospodarować miejskie skwery. Tczew się zazieleni?

Działkowcy mają pomóc zagospodarować m. in. teren w okolicy alei Kociewskiej (fot. tcz.pl)
Tczew - Działkowcy pomogą zagospodarować miejskie skwery. Tczew się zazieleni?
Działkowcy otwierają się na mieszkańców grodu Sambora - na początek sprawią, że zaniedbane dotąd place na terenie Tczewa zazielenią się i pokryją kwiatami. Przedstawiciele ogródków porozumieli się ostatnio w tej sprawie z władzami miasta.

Na początek miasto wybrało wspólnie z działkowcami dwa miejsca, które zostaną zagospodarowane w najbliższym czasie. Na pierwszy ogień pójdą zaniedbane dotąd skwerki - między ul. Bałdowską i Nowowiejską oraz pomiędzy aleją Kociewską i ulicą Szewczyka Dratewki.

- Działkowcy mają przepiękne rośliny, potrafią je uprawiać, niesamowicie zaaranżować swoje ogródki działkowe - mówi zastępca prezydenta Tczewa, Adam Burczyk - Urządzą te tereny dla mieszkańców, oczywiście przy pomocy miasta, by ucieszyły nasze oczy.

Na dwóch wyznaczonych na początek terenach ma się wkrótce zazielenić. W akcji wezmą udział cztery ogrody działkowe, te które sąsiadują z terenami do zagospodarowania.

- Pomysł pojawił się podczas dożynek działkowiczów. Zwróciłem wtedy uwagę, że mamy do czynienia z fajnymi uroczystościami, ale zamkniętymi tylko w obrębie ogródków. A nasi działkowcy mają naprawdę czym się chwalić. Ta idea to przykładem tego, że działkowcy mogą wyjść z ogrodów do mieszkańców i pokazują, co można zdziałać. - podkreśla prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

Działkowcy mają nadzieję, że z czasem w akcję włączą się również przedstawiciele innych ogrodów działkowych - w sumie na terenie Tczewa jest ich 11. Inicjatywa cieszy mieszkańców grodu Sambora zrzeszonych w ramach akcji "Zieleń dla Tczewian" - na spotkaniach uczestników przedsięwzięcia, które regularnie odbywają się w tczewskim ratuszu, wielokrotnie postulowano, by "otworzyć" działki na użytek mieszkańców miasta. Więcej o akcji można przeczytać tutaj .
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (13)
dodaj komentarz

 • +8

  i po co?_gość

  13.04.2012, 08:23

  i tak rozkradną - tak jak te drzewka bonsai z prątnicy. żeby takie atrakcje robić, to trzeba najpierw patolę wysiedlić

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx2.xx4 
 • +4

  klofa_gość

  13.04.2012, 09:46

  Zieleń rządzi

  Wspólnymi siłami miasto odnawiamy.Skwery tczewskie i zielenie będą niczym starogardzkie knieje.Elewacje będą lśniły,a wandali co nabroili za uszy pogonimy.Młode uczy się pokolenie jak miasto żyje i pięknieje.

  Odpowiedz
  IP: 37.209.xx9.xx7 
 • +5

  OK_gość

  13.04.2012, 11:11

  bardzo fajna inicjatywa, tylko jest jedno ale. Myślę, że działkowcy "uszlachetnianie " miasta powinni zacząć od siebie. Popatrzcie na ogrodzenia działek, na pasy niby zieleni pomiedzy chodnikiem, a ogrodzeniem. Żenada, stare, skorodowane, brudne. Może warto się nad tym w pierwszej kolejności pochylić.

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx4.xx3 
 • -5

  tcz45

  13.04.2012, 12:17

  dobre, ale

  mam nadzieję,że ktoś ze zmysłem ogrodniczym będzie nadzorował to sadzenie, by nie było,,każdy sadzi gdzie popadnie,, ładnych roślin działkowicze mają wiele na zbyciu. To obniża koszty , a zarazem upiększy wiele miejsc. Może zrobić publiczną zbiórkę bylin-ciekawych roślin i przynieść na jakieś miejsce. A fachowcy posadzą, oby tylko potem ktoś w nocy nie zawinął do swego ogrodu... Ja chętnie dam jakąś bylinkę, krzak nawet kupię lub drzewko. Powieszę tabliczkę na drzewku ,,dar tcz45""a co niech rośnie wiele lat. coś pozostanie po mnie chociaż. kiedy i gdzie przynieść -proszę napisać...

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -8

  gość_gość

  13.04.2012, 12:46

  co za wiocha

  nie rozumiem czemu niby za zieleń dla Tczewa maja odpowiadać działkowcy ,zwykli mieszkańcy a nie samorząd tczewski.Po cholerę oni są?Gdzie jest plan i projekt opracowany przez fachowców?Nie ma firm?Zamiast rozdawać kościołom i innym tv trwam kasę ,kompromitować się fontanną zajmijcie się chociaż raz czymś pożytecznym.Miło,że ludzie się chcą włączyć,ale jesli tak to rozpiszcie konkurs i niech to ma ręce i nogi.

  Odpowiedz
  IP: 78.131.xx9.xx1 
 • +15

  mieczyslaw

  13.04.2012, 16:47

  To prawda, nie rozumiesz. Ale wcale nie przeszkadza Ci to w pisaniu głupot. Zachęcam do spaceru, zakasania rękawów, udzielenia się w jakiejś inicjatywie społecznej, a odbędzie się to z dużo większym pożytkiem (obopólnym) dla nas wszystkich, niż prezentowane przez Ciebie "sączenie jadu".

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +14

  sds_gość

  13.04.2012, 13:44

  Dlaczego jest brudno ? - proste !

  Działkowcy ... Jak to jest że wokół ogrodów działkowych na Targowej jest taki syf ! Cały nasyp kolejowy jest zasypany smieciami to samo ma się na Abisyni gdzie śmieci walają się na wale wiślanym. Już teraz wiem dlaczego : ponieważ nie ma ustawy nakazującej podpisywanie umów przez ogrody działkowe na wywóz śmieci ! SKANDAL mamy XXI wiek ! A wystarczy postawić kontener na smieci i wywozić go raz na tydzień . Panie Burczyk może Pan to przeczyta i coś z tym zrobi... Prosimy - mieszkańcy .

  Odpowiedz
  IP: 213.241.xx7.xx8 
 • +3

  Adam Woliński_gość

  14.04.2012, 12:25

  Chodnik na Targowej to masakra !

  dokładnie. Ostatnio jechałem z rodzinka na rowerach ulicą Targową i to co ujrzały moje oczy wywołało zażenowanie. Jak można wywalać własne smieci z przepięknego ogródka za płot wprost na nasyp kolejowy . Przecież taki jest obraz Tczewa dla wjeżdżających PKP z kierunku Bydgoszczy ! Czy faktycznie nie można zmusić zarzady ogrodów działkowych do wystawienia kontenerów na śmieci ? To jest temat dla pani Joli z tcz.pl...

  Cytuj
  IP: 81.219.xx6.xx4 
 • +3

  _gość

  13.04.2012, 20:19

  Zacznijmy od tego, że mieszkańcy w ogóle nie szanują zieleni. Po co im takie atrakcje fundować? Trawnik służy jako darmowa toaleta dla psów, po których właściciele nie raczą nawet posprzątać po swoich pupilach, oprócz tego pełno jest smieci, petów, nawet samochody wjedżają na trawniki. Co do roślin to zgadzam się z przedmówcami, zostaną przedzej czy póżniej ukradzione lub poniszczone przykład drzewka na starym mieście. Po co na siłę upiekszać skwery jak ludzie( oczywiście niektórzy) i tak tego nie docenią?

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx4.xx3 
 • -13

  gość_gość

  13.04.2012, 20:32

  mad voce mniauczysław

  po moim trupie będę społecznie harować za te lenie:)http://youtu.be/KiAj-DBRA0c

  Odpowiedz
  IP: 78.131.xx9.xx1 
 • +10

  demestotenes_gość

  14.04.2012, 09:20

  Lecz się ...

  Do lekarza psychiatry i to szybko...

  Cytuj
  IP: 62.148.xx4.xx8 
 • +5

  nina_gość

  13.04.2012, 20:40

  wspaniała inicjatywa

  Prof.A.Wodziczko pisał:"Zieleń w mieście to nie luksus,ani tylko ozdoba,ani też korzystny czynnik higieniczny,ale konieczność życiowa,jak słońce ,powietrze i woda,integralny składnik organizmu miejskiego,bez którego ludność wyrodnieje na ciele i duszy."Badania dowodzą,że deficyt zieleni w otoczeniu przekłada się na problemy zdrowotne,co przekłada sie na finanse opieki zdrowotnej.Do dorosłych najlepiej trafia się przez czynne angażowanie w działalność w przestrzeni publicznej dzieci i młodzież,które entuzjazmem mogą zarazić rodziców.

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx6.xx5 
 • +4

  Mik_gość

  13.04.2012, 23:08

  O roli zieleni w miejskiej architekturze

  Przyda się trochę zieleni. Te blokowiska trochę straszą.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx8.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia