Świadomość ekologiczna i respektowanie przepisów prawnych to kluczowe elementy, które pozwolą nam cieszyć się pięknem lasów przez wiele pokoleń. Policjanci i strażnicy leśni przypominają, że auta, motocykle i inne pojazdy silnikowe mogą poruszać się po drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz krajowych przecinających tereny leśne. Leśne dukty zastrzeżone są tylko dla użytkowników ekologicznych. Wyjątkiem są pojazdy straży leśnych, pracowników lasów i osób z zezwoleniami administratora.
Przepisy dotyczące wjazdu samochodem do lasu reguluje rozdział 5. Ustawy o lasach. Zgodnie z nim, poruszanie się pojazdem silnikowym dopuszczalne jest tylko drogami publicznymi. Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany czy znaki zakazujące poruszania się, gdyż zakaz wynika wprost z zapisów ustawy. Na drogę leśną wjechać możemy tylko wtedy, gdy jest ona wyraźnie oznaczona drogowskazami, dopuszczającymi ruch np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego. Zakaz ten nie dotyczy osób z niepełnosprawnością, które poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.
Do Policji wpływają zawiadomienia wraz ze zdjęciami dokumentującymi kierowców, którzy łamią te oczywiste zasady. Zawiadamiający to zazwyczaj osoby troszczące się o ekologię oraz dobrostan mieszkańców lasów. Do zatrzymania pojazdów silnikowych i nakładania mandatów, oprócz Policji, upoważnieni są również strażnicy leśni. W przypadku wykrycia takiego wykroczenia kierowcę można ukarać mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.
Przepisy dotyczące wjazdu samochodem do lasu reguluje rozdział 5. Ustawy o lasach. Zgodnie z nim, poruszanie się pojazdem silnikowym dopuszczalne jest tylko drogami publicznymi. Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany czy znaki zakazujące poruszania się, gdyż zakaz wynika wprost z zapisów ustawy. Na drogę leśną wjechać możemy tylko wtedy, gdy jest ona wyraźnie oznaczona drogowskazami, dopuszczającymi ruch np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego. Zakaz ten nie dotyczy osób z niepełnosprawnością, które poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.
Do Policji wpływają zawiadomienia wraz ze zdjęciami dokumentującymi kierowców, którzy łamią te oczywiste zasady. Zawiadamiający to zazwyczaj osoby troszczące się o ekologię oraz dobrostan mieszkańców lasów. Do zatrzymania pojazdów silnikowych i nakładania mandatów, oprócz Policji, upoważnieni są również strażnicy leśni. W przypadku wykrycia takiego wykroczenia kierowcę można ukarać mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.
Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności!
Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.










![Tczew - Tragedia na "91". Dwie osoby nie żyją [AKTUALIZACJA]](/_ramfs/foto-webp/81be33-640360.webp)

![Tczew - Wjechali samochodem na zamarznięte jezioro. Lód się załamał. Byli pijani [AKTUALIZACJA]](/_ramfs/foto-webp/a231aa-640360.webp)


















Komentarze (4)
dodaj komentarz
Gosc_gość
18.11.2024, 09:36
Taka pseudo-ekologia.
Wyżynamy lasy na potęge. Od 12 lat jeżdże quadami i to głównie po lasach. Wycinki prowadzone są wszędzie. Chyba nikt nie wątpi w to, że wyrżniemy wszystkie drzewa, spalimy każdą krople ropy naftowej. A ostatni zgasi światło.....
gość_gość
18.11.2024, 16:31
Że jeżdzisz quadem to ni widzisz zagrożenia? Ze płoszysz zwierzynę, rozjeżdzasz sciółkę, ryjesz drogi i robisz kupę hałasu. Widzisz tylko wycinany las o którym nie masz zielonego pojęcia, na czym polega gospodarka leśna. A to że masz gdzięś prawo? tego nie widzisz.
E _gość
18.11.2024, 18:45
Kto to jest użytkownik ekologiczny
Gosc_gość
18.11.2024, 21:21
Żal 4 litery sciska że ktoś ma quada za
80-100k a tobie zostaje passat w tedeiku za 20kola?? Zyjemy tu i teraz. Kazdy betonowy blok mieszkalny stoi na ziemina ktorej kiedys rosly lasy i biegala dzika zwierzyna... "Że jeżdzisz quadem to ni widzisz zagrożenia? Ze płoszysz zwierzynę, rozjeżdzasz sciółkę, ryjesz drogi i robisz kupę hałasu. Widzisz tylko wycinany las o którym nie masz zielonego pojęcia, na czym polega gospodarka leśna. A to że masz gdzięś prawo? tego nie widzisz."