Przyszłych kierowców czeka rewolucja - policjanci opowiadają o zmianach

Kierowcy, którzy po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kategorii B, będą przez 2 lata podlegać szczególnemu nadzorowi (fot. tcz.pl)
Tczew - Przyszłych kierowców czeka rewolucja - policjanci opowiadają o zmianach
Jeszcze nie weszła w życie, a już narobiła zamieszania. Mowa o nowych przepisach ustawy o kierujących pojazdami, które zakładają m. in. duże zmiany w kategoryzacji praw jazdy oraz zasadach egzaminowania przyszłych kierowców. Przepisy miały zacząć obowiązywać od 11 lutego br, choć teraz wiele wskazuje na to, że może to nastąpić dopiero w przyszłym roku. Tczewscy policjanci już teraz wyjaśniają nam, na czym będą polegać najważniejsze zmiany.

Jakie zmiany czekają kierowców odnośnie ustawy o kierujących pojazdami? Jest ich wiele - wyliczymy te najważniejsze. Zamiast karty motorowerowej zostanie wprowadzona nowa kategoria prawa jazdy AM. Prawo jazdy tej kategorii będą zobowiązane posiadać osoby kierujące motorowerem i quadem. Wiek niezbędny do uzyskania tej kategorii prawa jazdy zostanie podniesiony z 13 do 14 lat.

- Aby uzyskać to prawo jazdy trzeba będzie ukończyć kurs w ośrodku szkolenia kierowców, a następnie zdać egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Karty motorowerowe, które zostały wydane przed dniem wejścia w życie nowych przepisów zachowają swoją ważność do czasu ukończenia przez ich posiadaczy 18 roku życia. Karta motorowerowa podlegać będzie wymianie, na koszt osoby uprawnionej, na prawo jazdy kategorii AM, o ile osoba ma ukończone 14 lat. Osoba, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznana zostanie za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie będzie się stosować obowiązku uzyskania dokumentu potwierdzającego to uprawnienie. - podinsp. Krzysztof Bielski, naczelnik wydziału drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tczewie.

Zmiany czekają również początkujących motocyklistów - zostanie wprowadzona nowa kategoria prawa jazdy A2, która będzie pośrednią kategorią między istniejącymi już kategoriami A1 i A. Prawo jazdy tej kategorii będzie uprawniało do prowadzenia motocykli o mocy nieprzekraczającej 35 kW.

- W związku z tym zmieni się ścieżka dostępu do prawa jazdy kat. A. Najpierw kierowca będzie musiał uzyskać prawo jazdy kat. A1 w wieku 16 lat lub A2 w wieku 18 lat, a następnie po 2 letnim okresie posiadania tych uprawnień będzie miał możliwość uzyskania prawa jazdy na większe motocykle. Osoby, które wcześniej nie posiadały prawa jazdy kat. A2, na motocykle szybkie i ciężkie wsiądą dopiero po ukończeniu 24 lat. - dodaje szef tczewskiej drogówki.

Według statystyk ponad dwie piąte wypadków powodują kierowcy w wieku 18-24 lata. Dlatego młodzi kierowcy, którzy po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kategorii B, będą przez dwa lata podlegać szczególnemu nadzorowi. Okres próbny dla nich będzie trwał 2 lata, począwszy od dnia, w którym został wydany dokument. W okresie próbnym młody kierowca ma obowiązek odbyć między 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu. Musi też przez pierwsze 8 miesięcy kierować wyłącznie pojazdem samochodowym z naklejoną z tyłu i z przodu okrągłą nalepką z zielonym symbolem liścia klonowego.

- W tym czasie zabrania mu się przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej. Ponadto nie wolno mu podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy oraz prowadzić działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B. Okres próbny zostanie przedłużony przez starostę o kolejne 2 lata, jeżeli w trakcie jego trwania kierowca popełni dwa wykroczenia stwierdzone mandatami karnymi lub prawomocnymi wyrokami sądów. Młodych kierowców czeka również skierowanie na badanie w zakresie psychologii transportu oraz kurs reedukacyjny, jeżeli w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. W przypadku popełnienia w okresie próbnym trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień. - wyjaśnia naczelnik Bielski.

Osoby, które za wykroczenia drogowe zbiorą 24 punkty karne zostaną skierowane na kurs reedukacyjny, a nie jak to jest obecnie na ponowny egzamin. Za to w przypadku ponownego przekroczenia liczby 24 punktów w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny starosta wyda decyzje administracyjną o cofnięciu uprawnień. W takim przypadku, jak też w przypadku cofnięcia uprawnień osobie, która w okresie próbnym popełniła trzy wykroczenia albo jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, osoba będzie mogła uzyskać utracone prawo jazdy po ponownym spełnieniu wszystkich wymagań stawianych osobom po raz pierwszy ubiegającym się o uprawnienie do kierowania pojazdem.

Nowe przepisy umożliwią również przeprowadzenie wykładów z części teoretycznej w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i internetu pod nadzorem ośrodka szkolenia kierowców.

- Jest to novum, ponieważ do tej pory nauka teorii odbywała się wyłączenie w ośrodkach szkolenia. Obecnie kurs trwa, co najmniej 20 godzin kończy się egzaminem państwowym. Kursant ma 25 minut, by odpowiedzieć na 18 pytań testowych, może również wrócić do tego, które sprawia mu najwięcej trudności. By pozytywnie zaliczyć test, można popełnić maksymalnie dwa błędy. Nowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy będzie zdecydowanie trudniejszy niż obecnie. Z egzaminu znikną testy wielokrotnego wyboru. Prawidłowa będzie tylko jedna odpowiedź, a pytania będą umożliwiały udzielenie odpowiedzi tak albo nie. W myśl nowych przepisów kandydat na kierowcę będzie miał na odpowiedź jedynie kilkadziesiąt sekund, czyli musi jej udzielić w czasie rzeczywistym. Kursant nie będzie mógł wrócić do wcześniejszych pytań, w celu poprawienia błędów. Ma to na celu sprawdzenie faktycznej i realnej umiejętności rozwiązywania problemów, które występują na drodze. W tym celu, egzamin będzie zawierał symulacje zdarzeń drogowych, mogących pojawić się podczas normalnego, rzeczywistego kierowania pojazdem po mieście lub w terenie niezabudowanym. Mimo tych zmian, egzamin ma być dla zdającego bardziej zrozumiały. - mówi Krzysztof Bielski.

Karty rowerowe będą wydawane tak jak dotychczas przez dyrektorów szkół, a także dodatkowo przez dyrektorów wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego i szefów ośrodków szkolenia kierowców prowadzących zajęcia z dziećmi, przy czym karta rowerowa będzie nadal wydawana nieodpłatnie. Szkoły będą mogły zawierać porozumienia z wojewódzkimi ośrodkami ruchu drogowego lub ośrodkami szkolenia kierowców, posiadającymi poświadczenie o spełnianiu dodatkowych wymagań, o bezpłatnym uczestnictwie dzieci w zajęciach organizowanych przez te ośrodki. Koszty organizacji tych zajęć ponoszone będą przez te ośrodki, w przypadku wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego z wypracowanego przez te ośrodki zysku, który zgodnie z przepisami ustawy - Prawo o ruchu drogowym ma być przeznaczany na brd, a w przypadku pozostałych ośrodków na zasadzie porozumień, co stanowić będzie dodatkową promocję i reklamę dla tych ośrodków.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (24)
dodaj komentarz

 • -8

  _gość

  12.01.2012, 02:19

  a 1994 jest zaj**iste i bd miało po staremu :)

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx4.xx0 
 • +8

  nick_gość

  12.01.2012, 02:59

  Oczywiście, niech młodzi jeżdżą wolniej poza terenem zabudowanym, na pewno to ułatwi wszystkim ruch.. Wszyscy zaczną wyprzedzać na drogach i będzie więcej wypadków. Bardzo mądre posunięcie.

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx3.xx2 
 • Gość_gość

  12.01.2012, 07:23

  Wydaje mi się, że

  "na motocykle szybkie i ciężkie wsiądą dopiero po ukończeniu 24 lat" jest sprzeczne z art. 11 Kodeksu Cywilnego. Ale kto by się tam pierdołami przejmował...

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx5 
 • K_gość

  12.01.2012, 08:26

  Uwierz mi ze masa specjalistow szatkowala ta nowa ustawe i na pewno nie dopusciliby do takiego zaniedbania :)

  Cytuj
  IP: 178.235.xx0.xx5 
  +1

  Gość_gość

  12.01.2012, 08:52

  ...

  , że przez jakiś przecinek zamiast średnika lub podobna bzdurę wszystko jest legalne, ale raczej nie jest zgodne z "co autor miał na myśli" pisząc art. 11 KC. Inna sprawa: skąd ta pewność? Nie pierwszy i nie drugi raz miłościwie nam panujący już wyprodukowali prawniczy bubel sprzeczny z wszystkim włącznie z samym sobą. Skąd pewność, że znowu tego nie zrobili? Ufaj ślepo władzy, a powszechny dobrobyt będzie udziałem wszystkich obywateli - a nie czekaj. Nie ten ustrój...

  Cytuj
  IP: 158.116.xx2.xxx 
 • +3

  tcz45

  12.01.2012, 08:12

  tolerancja dla pijaków

  a kierowcy jadący pijący dalej będą tolerowani. Dlaczego władze Polski nie potrafią poradzić sobie z takim ważnym problem, dlaczego nie wprowadzono bardzo surowych kar za takie przestępstwa, dlaczego nie zabiera się prawa jazdy na zawsze , a potem gdyby taki bandyta ponownie jechał na gazie nie ukarać go karą finansową np ....100 tys ..niech płaci dureń.....przez całe życie....ale władza jest zepsuta, ludzie tam zasiadający to ....no wiecie jacy.....pogański kraj ,pogańskie ustawy, pogańskie postawy....

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +5

  Gość`_gość

  12.01.2012, 08:58

  "Świetny" pomysł

  Zaostrzenie kar dla pianych kierowców nie przyniosło efektów, to ... zaostrzmy jeszcze bardziej. Dobry plan. Trochę z takim myśleniem przypominasz gościa próbującego przebić głową mur, gdy obok są drzwi. Twoja głowa - twój problem. Rozwiązanie jest proste i już się sprawdza w coraz większej liczbie miejsc na świecie (ale w TV o tym się nie mówi, więc masz prawo nie wiedzieć): ODPOWIEDZIALNOŚĆ! Z grubsza nikogo nie interesuje ile masz promili we krwi, ale jak spowodujesz wypadek to odpowiadasz za usiłowanie zabójstwa, a gdy są ofiary to za morderstwo. I po problemie. Tylko czym by się zajmowali specjaliści od bezpieczeństwa drogowego i kampanii społecznych. Nie można dopuścić do takiego wzrostu bezrobocia!

  Cytuj
  IP: 158.116.xx2.xxx 

  Ramzes_gość

  12.01.2012, 12:10

  Dla tego że same władze prowadzą po pijaku i powodują wypadki, które są umarzane po za tym jet to dla nich trochę na rękę po prostu jest nas za dużo trzeba by niektórzy pozabijali innych lub siebie

  Cytuj
  IP: 83.18.xx4.xx0 

  mrówka_gość

  12.01.2012, 12:25

  no przecież na siebie nie będą bata robić..

  i tyle na ten temat..

  Cytuj
  IP: 87.205.xx1.xx2 
  -1

  _gość

  12.01.2012, 12:55

  Do Świetny pomysł Gość

  A czym jest proponowana przez Ciebie odpowiedzialność polegająca na: "a jak spowodujesz wypadek to odpowiadasz za usiłowanie zabójstwa" jak nie zaostrzeniem kary? Delikatnie mówiąc: sam sobie zaprzeczasz próbując ośmieszyć innego rozmówcę. Moim zdaniem, clou sprawy nie stanowią nietrzeźwi kierowcy, ale stan polskich dróg. A kierowcy pijani są przede wszystkim takim odwracaczem uwagi od istoty problemu.

  Cytuj
  IP: 79.188.xx3.xx4 
  +1

  Gość_gość

  12.01.2012, 15:41

  To przeczytaj jeszcze raz

  a potem znowu i znowu i znowu. To zrozumiesz czym moje rozwiązanie różni się od tego z pierwszego postu. Mała podpowiedź: jedno uznaje ludzi za bezwolne zwierzęta wymagające mocniejszego płotu, a druga za rozumne istoty zdolne do ponoszenia odpowiedzialności swoich czynów...

  Cytuj
  IP: 158.116.xx2.xxx 
 • +2

  Gość_gość

  12.01.2012, 09:20

  Głupia logika biurokratów

  "Według statystyk ponad dwie piąte wypadków powodują kierowcy w wieku 18-24 lata. Dlatego młodzi kierowcy, którzy po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kategorii B, będą przez dwa lata podlegać szczególnemu nadzorowi". Według statystyk dwie piąte gwałtów popełniają członkowie rodziny ofiary. Zgodnie z tym urzędniczym debilizmem, należałoby zabronić rodzinie jakichkolwiek kontaktów. To jest właśnie to niebezpieczeństwo urzędniczego debilizmu. Na pozór wszystko wygląda na mądre i przemyślane rozwiązanie problemu, ale jak się bliżej przyjrzeć to wychodzi jak idiotyzm pomysłu...

  Odpowiedz
  IP: 158.116.xx2.xxx 
 • +1

  tcz45

  12.01.2012, 11:06

  Polacy nie korzystają doświadczeń innych

  gdyby tak było, bylibyśmy krajem rozwiniętym gospodarczo, a tak nie jest ...a czy wprowadzą takie prawo raczej nie, ponieważ wielu możnych poszło by siedzieć.. raczej będzie coraz gorzej...co widać ......

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  Ramzes_gość

  12.01.2012, 12:25

  TCZ 45. A Czego się spodziewałeś ? Będzie jeszcze gorzej gdyż tak ma być .Ludzie u władzy nie robią czego.co by wcześniej na dole nie czynił Jak widzisz ryba w tym wypadku jest zepsuta z każdej strony ! Nie licz na to ze może kiedyś wzrośnie świadomość ludzi gdyż od wieków wciąż jest taka sama .!! . zepsucie i niemoralność i tak zwany dobrobyt okradał i okrada ludzi z możności spojrzenia na życie inaczej daleko poza materializm .Bo życie to coś więcej niż pokarm i łachy na grzbiecie czy dach nad głową , Lecz tego ludzie nie chcą widzieć . Liczy się tu i teraz Więc nie będzie lepiej bo człowiek z gruntu jest zły jego serce przewrotne, kłamliwe, nie stałe, egoistyczne , oszukańcze , BANDYCKIE !MORDERCZE, Nienawidzący wszystkiego co dobre !!!!!!!!. Tak więc nie będzie lepiej lecz tylko gorzej.!!!!!!!!!!!!

  Cytuj
  IP: 83.18.xx4.xx0 
 • +1

  rafi_gość

  12.01.2012, 11:36

  prawko

  po co budowac nowe autostrady lepiej uprzykrzyc ludzia życie wprowadzajac to nowe przepisy,ktore ograniczaja jakosc zycia. no i te ceny na pewno wzrosnie cena kursów i egzaminów! i jeszcze cena paliw jeszcze troche trzeba bedzie furmanke i konia sibie kupic

  Odpowiedz
  IP: 81.219.xx6.xx5 
 • +1

  naszczescie prawko mam za soba_gość

  12.01.2012, 13:05

  uff dobrze ze juz mam prawko bo to co oni wprowadzaja to jest smiechu warte niemaja na czym zarabiac bo dzieki temu ze bedzie tylko kilkasekund na odpowiedz i nie bedzie mozna sie cofnąc to raczej tylko skutkuje do tego by znow podejsc do okienka i wydac kolejną stówke.;) Człowiek stara sie jak moze a oni tylko utrudniaja zycie. Czemu oni tylko patrza na młodych kierowców w wieku od18 do 24 lat a co z tymi starszymi ludzmi co niemaja prawa jazdy a jeżdza.? A takze z tymi co jezdza po alkocholu.? Na tych to niema rady.!? Pewnie bo jak tu co niektórzy pisza ci najwyzsi pija, spowoduja wypadek i umazaja to.! a jak by to normalny człowiek zrobil to wielkie hallo robia i oczywiscie nowe prawa wprowadzaja.! pożadne kary wprowadzic a nie zmieniac sposób zdawania egzaminu i wprowadzac jakies dwuletnie bóg wie co .! i tak to nic nieda znaczy da kolejne pieniadze do państwa.! pozdrawiam. Zreszta to co my tu piszemy i tak niema znaczenia bo i tak to wprowadza.he

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx8.xx5 
 • +3

  Kmieciak

  12.01.2012, 13:23

  Śmiechu warte!

  Przecież te przepisy to jakaś kpina! 100 km/h na autostradzie? Bywało, że z taką prędkością jeździłem do Gdańska eLką na jazdy dawną jedynką... Od razu widać, że reforma nastawiona na trzepanie kapusty, zwłaszcza jeśli chodzi o kat. A. Znając życie większość motocyklistów będzie do 24 roku życia jeździć bez prawka, bo po co zdawać aż 3 egzaminy, skoro koszt mandatów za brak prawka będzie niższy lub porównywalny. Mam nadzieję, że zdam na motor jeszcze w tym roku i będę mógł z wielką ulgą odlać się na te przepisy ciepłym moczem.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  Malowanka

  12.01.2012, 14:20

  Zdawanie na prawo jazdy bez stresu

  Popularnym kierunkiem wyjazdów po prawo jazdy staje się Ukraina. Taka wyprawa trwa od trzech do pięciu dni, kosztuje 1900-2200 zł. Cena zawiera przejazdy, noclegi, badania i wydanie prawa jazdy. Na Ukrainie kurs nie jest obowiązkowy. Przy pierwszym podejściu zdaje 99 proc. kandydatów.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • mropenvitamine_gość

  12.01.2012, 16:48

  Prawo jazdy zrobione na Ukrainie jest "bezpieczne" pod warunkiem, gdy osoba ukonczyla kurs prawa jazdy w Polsce. Inaczej ciezko bedzie wytlumaczyc sie w prokuraturze, jak to mozliwe ze osoba przebywala na Ukrainie kilka godzin, w tym czasie zdala zdala egzamin, nie majac pojecia o jezdzie. Wowczas proponuja przyznanie sie do winy w zamian za zlagodzenie kary. I tu tez jest taki chwyt sledczych, poniewaz na Ukrainie nie trzeba ukonczyc kursu by moc przystapic do egzaminu. Licza na przestraszonych, ze zmiekna i sie przyznaja. A jak masz skonczony kurs w Polsce to Urzad Marszalkowski wymienia prawko na polskie bez problemu, kosztuje to 75 zlotych. Urzedy przygraniczne np. Nowy Sącz wykazuja jeszcze jakas czujnosc wobec wymieniajacych. Natomiast w np. Gdansku leci to z automatu.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx1.xx4 
 • -2

  gośśśććććććć000111_gość

  12.01.2012, 18:26

  robią to chyba żeby gineły dzieći ...

  kto to wymyślił to brawa dla tej osoby za głupi pomysł..... ale jak jej dziecko by jechało Quadę i by zgineło to by odrazu zmienili ustawe a jak ginom inne dzieći to bu mieli to gdzieś...

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx0.xx2 
 • +1

  jack_gość

  12.01.2012, 19:52

  ....

  fotoradary są ustawione na -10 km / h wiec generalnie można 10 km/h wiecej jechać ;)

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx1.xx9 
 • max_gość

  12.01.2012, 20:26

  xxx

  Wprowadza sie nowe przepisy utrudniajac zycie , ale to przez idiotow szalejacych na drogach ,ktos napisał ze za małe sa kary dla pijakow , ale mozna dochodzic odszkodowan w procesach cywilnych Lepszym rozwiazaniem byłoby wprowadzic obowiazkowe badania psychatryczne dla kandydatow na kierowcow ,takie jak dla osob ubiegajacych sie o pozwolenie na bron Wielu nigdy nie powinno usiasc za kierownica Rzad utrudnia dostep do broni w obawie ze ktos w sposob nieodpowiedzialny jej uzyje ,ale dajac psychopatom samochod to sie nie boją

  Odpowiedz
  IP: 89.229.xx1.xx7 
 • +2

  Tomek_gość

  12.01.2012, 22:04

  Bez sensu, czemu 18 latkowie mogą jeździć skuterem bez prawa jazdy? Jak kończą 18 lat to spada na nich cała wiedza o ruchu drogowym?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx9 
 • lol_gość

  14.01.2012, 15:42

  sens

  BANDYTY ZOBACZYMY

  Odpowiedz
  IP: 178.183.xx1.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.