Prezydent Gdańska przekonuje do metropolii. Prezydent Tczewa - "Jesteśmy za"

Paweł Adamowicz przekonywał radnych do swojego pomysłu (fot. tcz.pl)
Tczew - Prezydent Gdańska przekonuje do metropolii. Prezydent Tczewa - "Jesteśmy za"
Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, zachęcał w ostatnią środę (22.06) radnych miasta i powiatu do przystąpienia do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. Gminy zrzeszone w stowarzyszeniu prowadziłyby wspólną politykę regionalną, a władze tworu mają skupiać się m. in. nad ściągnięciem na Pomorze inwestorów. Argumenty włodarza Gdańska nie przekonały na razie wójta gminy Tczew, które nie mówi jednak "nie" tej inicjatywie. Z kolei prezydent Tczewa uważa, że udział w tym przedsięwzięciu może być dla grodu Sambora wielką szansą.

Z propozycją przystąpienia do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego zwrócił się do włodarzy naszego miasta już jakiś czas temu, prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Do udziału w tworzeniu podwalin metropolii zaproszono także gminę Tczew. Teraz prezydent stolicy województwa przyjechał do Tczewa, by przekonać tutejszych radnych do swojego pomysłu. Gość tłumaczył radnym, że stowarzyszenie ma zrzeszać gminy o wspólnych interesach, dążących do stworzenia wspólnej infrastruktury, czy systemów o zasięgu aglomeracyjnym. Udział w przedsięwzięciu, zdaniem pomysłodawcy, pozwoli uzyskać efekt synergii, a dodatkową wartością będzie to, że każda z gmin będzie miała dostęp do tzw. "know-how" - a bez tego, jak podkreślał Adamowicz - prężny rozwój w dzisiejszych czasach jest niemożliwy. Prezydent Gdańska przekonywał, że w stowarzyszeniu jest przewidziana ważna rola dla Tczewa, ale nie chciał narzucać władzom miasta dziedziny, w jakiej gród Sambora miałby się specjalizować.

- Naszym posunięciem chcemy nakłonić rząd do podjęcia prac nad ustawą metropolitalną. Szczecin, Poznań, Katowice, czy Wrocław mają już powołane podobne stowarzyszenia do naszego, dlatego musimy się spieszyć, by nie pozostać w tyle - mówił Paweł Adamowicz - Walczymy o nowych mieszkańców i inwestorów. "Przyciągać" to nasze zadanie. Musimy powiedzieć światu "tu jesteśmy". Gdańsk wnosi swój potencjał i markę. Przyszedł moment, by od gadania, przejść do działania.

Prezydent Adamowicz spotkał się już z przedstawicielami 47 gmin i powiatów, które zostały zaproszone do stowarzyszenia. Udziału w przedsięwzięciu odmówiły na razie władze Gdyni (prezydent Wojciech Szczurek zarzucił m. in., że projekt jest ogólnikowy i słaby), Rumi i Wejherowa. Po środkowym spotkaniu przekonany nie czuł się również wójt gminy Tczew, Roman Rezmerowski, który podkreślał jednak, że nie mówi "nie". Szansę w budowaniu metropolii widzi z kolei prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki:

- Zawsze byliśmy traktowani jako sypialnia Trójmiasta, a skutkiem transformacji w naszym mieście było wielkie bezrobocie. Ale teraz nie przypadkiem uważamy się za południowe wrota metropolii. Stąd wiele wyzwań inwestycyjnych - m. in. budowa węzła transportowego. Chcemy być liczącym się partnerem. Uważamy, że razem możemy więcej. Panie prezydencie - jesteśmy za - mówił Mirosław Pobłocki - Powinniśmy być z tymi silnymi, a nie pozostać na peronie i czekać aż pociąg odjedzie.


Paweł Adamowicz


Obecni na spotkaniu radni pytali m. in. o koszta związane z udziałem w stowarzyszeniu. Okazuje się, że według orientacyjnych obliczeń Tczew miałby zapłacić roczną składkę w postaci ok. 6 tys. złotych, gmina Tczew ok. 1,2 tys. zł, a Gdańsk 82 tys. zł - chodzi o to, by kwota nie stanowiła bariery dla małych gmin (orientacyjne stawki to 12 tys. zł dla powiatu grodzkiego, 3 tys. zł dla powiatu ziemskiego, 1,2 tys. zł. dla gminy wiejskiej i 6 tys. dla gminy miejskiej). Cały budżet wyniósłby około 270 tys. zł. Środki wpłacane do kasy stowarzyszenia mogą być jednak wyższe, jeśli gminy będą chciały wspólnie realizować jakieś przedsięwzięcie i zatrudnić np. sprawnego menedżera. Stowarzyszenie będzie miało osobowość prawną, będzie mogło zatem występować w konkursach na granty.

Na sali tczewskiego ratusza pojawił się również wicestarosta tczewski, Mariusz Wiórek, który pytał, dlaczego do udziału w stowarzyszeniu nie zaproszono powiatu tczewskiego:

- Można zadać też pytanie, dlaczego nie zaproszono Malborka, czy Starogardu, ale gdzieś te granice trzeba zatrzymać, by przynajmniej rozpocząć prace. Niemniej jednak nie mówimy nie pozostałym - dla nich mamy rolę tzw. członka wspierającego - tłumaczył wiceprezydent Gdańska, Wiesław Bielawski.

Do tej pory uchwałę dotyczącą przystąpienia do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego podjęła Rada Powiatu w Wejherowie. Gdańsk ma głosować uchwałę w tej sprawie 30 czerwca. Prezydent Tczewa przyznał, że projekt dla tutejszych radnych zostanie przygotowany najprawdopodobniej na sierpniową sesję (w lipcu rajcy mają wakacyjną przerwę). Prezydent Adamowicz ma nadzieję, że stowarzyszenie uda się zarejestrować we wrześniu.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (30)
dodaj komentarz

 • +4

  mieczyslaw

  24.06.2011, 05:53

  Prezydent Tczewa,

  Wyraźnie widać, że obecnej władzy brak pomysłów na rozwój Tczewa oraz odwieczny kompleks wobec trójmiasta. Warto najpierw się zastanowić jakie korzyści przyniesie Gdańskowi utworzenie metropolii i wtedy zracjonalizować swoją sytuację, zamiast popadać w zachwyt - to oczywiste, że działania Adamowicza nie są podyktowane chęcią poprawy sytuacji w Tczewie :) - a skoro sam Adamowicz się tu zjawił - ma w tym swój interes ;)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +8

  ja_gość

  24.06.2011, 08:06

  no pewnie, że adamowicz ma swój interes - choćby prestiż - tzn. podwaliny metropolii będą powstawały pod marką gdańska, a nie gdyni. moim zdaniem warto do tego przystąpić - koszta nie są wielkie, a w każdej chwili można odejść - korzyści mogą być realne - choćby wspólny marketing.

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 
  +6

  _gość

  24.06.2011, 08:06

  Kolejny pomysł na to by medialnie zaistnieć. Jak to ujął socjalista Eduard Bernstein: "Ruch jest wszystkim, cel jest niczym".

  Cytuj
  IP: 79.188.xx3.xx4 
  +1

  Vpanter

  24.06.2011, 11:01

  ~ mieczyslaw

  Powiedzmy sobie szczerze że takiemu miastu jak Tczew (obecny Tczew) nie wybierać bo mamy takie władze że sami jesteśmy w stanie tylko zrobić jedno - w gacie. Przyłączenie się do idei metropolii to moim skromnym zdaniem jest dobry pomysł,choć oczywiście to Gdańsk będzie zbijał śmietankę ale też możemy liczyć na jakieś inwestycje (czego teraz brakuje i nie mów że nie) a poza tym to też szansa na promocję miasta której aktualnie Tczew nie posiada - przynajmniej ja nic o tym nie wiem. Nie znam szczegółów i nawet mnie one zbytnio nie interesują ale pamiętaj że ZAWSZE coś takiego przynosi obopólne korzyści (jeśli oczywiście ktoś się wyrolować nie da).

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +6

  _gość

  24.06.2011, 15:19

  Z Budyniem nie ma co wchodzić w takie układy. Prezydent Szczurek już dawno go przejrzał. Pilnujcie Naszego Prezydenta, żeby znowuż jakiegoś głupstwa nie zrobił.

  Cytuj
  IP: 78.31.xx8.xx8 
  +3

  mieczyslaw

  24.06.2011, 16:34

  Vpanter

  Cytuję Cię: "Nie znam szczegółów i nawet mnie one zbytnio nie interesują ale pamiętaj że ZAWSZE coś takiego przynosi obopólne korzyści (jeśli oczywiście ktoś się wyrolować nie da). " - w jednym zdaniu zaprzeczyłeś sam sobie. A poza tym, jak coś Cię nie interesuje, to nie powinieneś zabierać głosu, tym bardziej twierdzić, że to coś może przynieść korzyści - w obecnym kształcie, to przyklaśnięcie Adamowiczowi i bycie tłem dla jego poczynań - nie widzę korzyści dla Tczewa. Spójrz na Gdynię - Szczurek ma głowę na karku i odzwierciedla się to w nastrojach panujących w tym mieście - a Adamowicz? Szkoda słów - podam Ci prosty przykład kompetencji obu Panów: remont ul. Spacerowej w Gdańsku - Gdyni odstąpiła od części swoich terenów, by Gdańsk mógł zrobić tam po dwa pasy w jednym kierunku - skończyło się tak, że jak oburzeni mieszkańcy Gdańska domagali się wyjaśnień, dlaczego droga nie jest remontowana jako szersza - Adamowicz i jego ekipa zrzucili winę na Szczurka - potem "znalazły się" odpowiednie dokumenty, a sprawa ucichła. A korki na Spacerowej do dziś są.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -1

  Vpanter

  24.06.2011, 17:57

  Vpanter ~ mieczyslaw

  Przecież to normalne chyba że przyłączając się do takiego projektu ma się jakieś oczekiwania,prawda? Heh a to porównanie,sytuacji w jakiej jest Szczurek a Pobłocki mnie kompletnie rozbawiło. Co mogą oba miasta,czy tyle samo? Pomyśl i nie bądź śmieszny. Gdynia to inne władze i inny budżet. Fakt,Pobłocki mógłby się bardziej wysilić ale z dnia na dzień się nic nie zmieni a ty tak sobie to pewnie wyobrażasz. Proponuję wystartować na prezydenta Tczewa w przyszłych wyborach i życzę zwycięstwa. Jestem ciekaw jak byś obie poradził. Heh i proszę daruj sobie teksty "nie powinieneś zabierać głosu" bo po to właśnie jest możliwość komentowania na tcz by KAŻDY mógł ten głos zabrać. Mamy odmienne zdania ale szanujmy się,co? Może jesteś bardziej obeznany w temacie ode mnie ale to nie znaczy że to ty musisz mieć racje.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +15

  _gość

  24.06.2011, 07:21

  W tej sytuacji najlepsze kroki podjął Prezydent Gdyni Pan Szczurek. Warto jej się przyjrzeć.

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx3.xx4 
 • +4

  świstak_gość

  24.06.2011, 07:29

  hmmm

  co gdańszczanie o Tczewie myślą widać na forum trójmiejskim: http://forum.trojmiasto.pl/TCZEW-PRZYJECHAL-NA-ZAKUPY-DO-GDANSKA-t171755,7,40335.html

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx4.xx7 
 • +7

  Tczewiak_gość

  24.06.2011, 11:13

  Piszcie komentarze do tego co buraki z gdańska piszą! Odpowiedzcie im!

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx2 
 • +9

  _gość

  24.06.2011, 07:34

  Interesujące jest, że Pan Pobłocki od zawsze mial wizję metropolii. Ciekawe dlaczego Adamowicz przyjeżdza do Tczewa i tak mu na nim zależy. Mamienie wspólnym występowaniem po granty z Unii to bajeczka większość i tak wchłonie Gdańsk. Nie mówi się nic w tym artykule o sceptycznej postawie wobec metropoli prezydenta Gdyni Szczurka. Samorządowcy różnią się od polityków tym, że cenią i dbają o konkrety, z których rozliczają nas (i słusznie) mieszkańcy. Pan Prezydent Paweł Adamowicz zaproponował pomorskim samorządom do zaakceptowania swój autorski projekt statutu stowarzyszenia pod nazwą Gdański Obszar Metropolitalny. Niestety, wbrew pozorom - nie jest to konkret. Projekt nie zawiera ani sprecyzowanych zadań, ani jakiegokolwiek nowego pomysłu na współpracę, ani też źródeł finansowania. Powstał bez wcześniejszych dyskusji z udziałem tych, którzy są dziś jego adresatami, a mają być przecież współodpowiedzialnymi - uczestnikami. Autor pominął w projekcie rolę Marszałka Województwa, tyle, że z tego błędu wycofał się już, jak wynika z informacji prasowych. Z dokładnej lektury projektu wynika, że jedynym konkretnym zadaniem stowarzyszenia ma być doprowadzenie do zmian w przepisach prawa, by stworzyły ustawowe ramy działania Metropolii.Dobrze - tylko, że funkcjonują już od dawna organizacje, które w imieniu samorządu zabiegają o przyjęcie ustaw metropolitalnych. Wystarczy wymienić Związek Miast Polskich czy kierowaną przez Prezydenta Adamowicza Unię Metropolii Polskich. Choć działają od lat, nie osiągnęły większych sukcesów w przekonywaniu posłów do tej idei. Krytycznie oceniamy więc propozycję powołania stowarzyszenia, które ani nie gwarantuje skuteczniejszego mechanizmu współdziałania, ani osiągnięcia celu w postaci ustawy. Szkoda czasu na gadanie Szkoda czasu na przekonywanie się wzajemne, jak ważną jest idea metropolizacji, do której wszyscy są przekonani. Nie sprowadzajmy rzeczywistego wyzwania, jakim jest wzmacnianie Metropolii do ogólnikowego gadania, a tworzenie kolejnych struktur organizacyjnych i urzędniczych stanowisk, niech nie zastępuje działania. Zajmijmy się konkretami, wypracowujmy w partnerskich relacjach pomysły na kolejne obszary realnego współdziałania. To one będą wzmacniały naszą Metropolię. Niech testem na wolę współpracy w ramach Metropolii będzie pełna integracja komunikacji miejskiej, zadeklarowana publicznie przez samorządy przed wielu laty. Rezygnacja z odrębnie działających w Gdańsku i Gdyni zarządów komunikacji miejskiej i zastąpienie ich przez wspólny Metropolitalny Zarząd Komunikacji byłaby realnym, milowym krokiem w pożądanym kierunku. Konieczne jest tu podporządkowanie partykularnego interesu miasta interesowi zbiorowemu Metropolii. Gdynia jest gotowa pójść na to choćby jutro. Czekamy na stanowisko Gdańska! Nie wszystko złoto, co się świeci Nie każdy projekt należy wspierać tylko dlatego, że ma nazwę metropolitalny. Zwłaszcza zaś - kiedy jest zły i słaby. Straciliśmy już przed kilku laty wiele czasu dyskutując o złym pomyśle Pawła Adamowicza, by Metropolia była jednym miastem z nazwą Gdańsk. Gdy wówczas tłumaczyliśmy absurdalność tego pomysłu, wiele osób uznało bezpodstawnie, że to nie krytyka złego projektu lecz negowanie idei metropolizacji. Dziś odnosimy podobne wrażenie. Brak akceptacji dla bardzo słabego, ostatniego pomysłu Pawła Adamowicza, w gronie jego politycznych przyjaciół wywołuje równie żywą reakcję. Na przekór racjonalnym argumentom. Więc jaką rolę dla Tczewa widzi w metropoli p. Adamowicz, a jaką p. Pobłocki ?

  Odpowiedz
  IP: 195.205.xx3.xx6 
 • +8

  iga_gość

  24.06.2011, 08:06

  Wyspa Spichrzów się odłącza od Gdańska- więc szukają nowych " partnerów"... jestem zdecydowanie przeciwna temu pomysłowi.. może na nim zyskać wyłącznie sam Gdańsk i Adamowicz

  Odpowiedz
  IP: 83.0.xx6.xx4 
 • _gość

  24.06.2011, 09:06

  Ja się zastanawiam dlaczego wszechwiedzący mieczysław jeszcze nie podjął działalności w samorządzie naszego miasta.... wszystko wie najlepiej.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx3 
 • +13

  Dar_gość

  24.06.2011, 09:15

  Prawdopodobnie dlatego, że ludzie i tak zagłosują na osoby typu najmłodszy Radny Bartłomiej Kulas.

  Cytuj
  IP: 79.188.xx3.xx4 
 • +7

  plusujemny_gość

  24.06.2011, 09:16

  A co teraz uniemożliwia ...

  ściąganie inwestorów?Czy Adamowicz chce powołać nowe rady nadzorcze,W KTÓRYCH "będzie zasiadał"(czytaj brał pieniądze).I CO od tego chodniki zrobią się proste,a ulice czyste?

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx0.xx0 
 • +1

  plusujemny_gość

  24.06.2011, 09:28

  "MIŚ" wiecznie żywy!

  "musimy powiedzieć światu "TU JESTEŚMY" i nie jest to nasze ostatnie słowo!MY TOMETROPOLIOM OTWIERAMY OCZY NIEDOWIARKOM!K...A z GDAŃSKIEM nie potrawią (patrz :WYSPA SPICHRZÓW)sobie poradzić,a metropolię chcą zakładać.

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx0.xx0 
 • +7

  GryFFF

  24.06.2011, 09:52

  Jak wszystkie pomysły tworzenia metropolii będą wyglądać jak nasza cudowna karta miejska to ja dziękuję. A znając działania naszych radnych za 20 lat na dworcu PKP obecnie w Tczewie będzie stał napis: Gdańsk - Tczewskie Łąki. Ale nie ma co się dziwić skoro rządzą nami barany. I taka to będzie metropolia.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +8

  _gość

  24.06.2011, 10:01

  Panowie Adamowicz i Pobłocki niczym bliźniacy. Z pozoru safandułowata uczciwość a w rzeczywistości cwaniactwo i niekompetencja.

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx3.xx4 
 • +4

  _gość

  24.06.2011, 15:17

  W dodatku jednojajowi.

  Cytuj
  IP: 78.31.xx8.xx8 
 • +5

  _gość

  24.06.2011, 11:01

  Ja jako Tczewiak jestem temu przeciwny, jeszcze się okaże, że będzie jak z UE

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx5.xx3 
 • +5

  st_gość

  24.06.2011, 11:51

  Co do idei "metropolii" - nie tylko Prezydent Gdyni nie chce tworzyć kolejnej instytucji, ale także Prezydent Wejherowa, Burmistrz Rumi itd. To kolejne stanowiska do obsadzenia i nie dające nic. Co niby ten związek miał tworzyć? Czy miasta z okolicy Warszawy i Poznania muszą tworzyć jakieś związki, czy stowarzyszenia? Nawet w Trójmieście nie ma wspólnego biletu, tylko trzeba kupować osobno (notabene Gdańsk nie chciał, by np bilet gdyński czy wejherowski można było skasować w tramwaju w Gdańsku, a np gdański czy wejherowski w gdyńskim trolejbusie). Jedynie co osiągnięto to bilet metropolitarny, z którego korzysta niewiele osób. Powinna być współpraca gmin między sobą, a nie tworzenie odgórnych związków, itd. Co niby ma zmienić kolejna instytucja od tworzenia projektów i planów?

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx3.xx4 
 • -3

  jan_gość

  24.06.2011, 14:53

  Zawsze Tczew może zostać poza bramą metropolii i być jak teraz wioską na zadupiu. wszyscy dokoła się z was śmieją. Teraz jeszcze śmieci będą do was wozić z całego województwa. Nic tylko nosić wysoko głowę.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx6 
 • +4

  st_gość

  24.06.2011, 21:29

  Co do wożenia śmieci...

  zapewne nie wiesz, że to jest właśnie idea metropolii, czyli wspólne działanie gmin w poszczególnych sektorach. Np Gdynia i okoliczne gminy tworzy związek "Dolina Redy i Chylonki", który m.in. zajmuje się gospodarką odpadami. Wszyscy dookoła się śmieją - na pewno jesteś z metropolii czyli z Pruszcza czy innego liczącego się miasta. Tak samo Gdańsk bez Gdyni i reszty miast i gmin w okolicy byłby 400-tysięcznym miastem pokroju Szczecina, z całym szacunkiem dla stolicy zachodniopomorskiego. Ale łatwo jest pisać, fajnie się myśli, że jak powstanie jakaś kolejna spółka/organizacja do obsadzenia to nagle w Tczewie powstaną drapacze chmur i w ogóle cud się stanie.

  Cytuj
  IP: 89.200.xx3.xx4 
 • +7

  Gość_gość

  24.06.2011, 18:38

  I wszystko jasne...

  "Prezydent Gdańska dodał jednak, że niewykluczone, iż w późniejszym etapie samorządy będą musiały uwzględnić środki na takie zadania, jak chociażby powołanie osób, które w imieniu grupy będą zabiegać o interesy." - wszystko w temacie. Chodzi o stołki dla kolegów i rodziny... jak zwykle...

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx5 
 • +3

  rB_gość

  24.06.2011, 20:56

  Zacznijmy od tego ze beda czescia metropolii, tczewianie beda placic wieksze podatki ;)

  Odpowiedz
  IP: 90.230.xx4.xx5 
 • +3

  st_gość

  24.06.2011, 23:08

  Przynależność do takiej organizacji nie oznacza, że miasto staje się częścią metropolii. Metropolie tworzą się samoistnie, a nie przez podpisanie jakiejś umowy. Podatki też zależą od władz konkretnej gminy, a nie od przynależności do jakiegoś związku.

  Cytuj
  IP: 89.200.xx3.xx4 
 • +1

  iga_gość

  26.06.2011, 15:35

  Prezydent Pobłocki powinien rozpisać referendum w tej sprawie, a Tczewiacy powinni zagłosować- za lub przeciw.. wówczas byłoby uczciwie... a nie za plecami, po cichu..

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx3.xxx 
 • _gość

  27.06.2011, 09:54

  Tak jak było z referendum do UE. Najpierw propaganda, pranie mózgów, a później kryzys.

  Cytuj
  IP: 79.188.xx3.xx4 
 • +2

  _gość

  26.06.2011, 20:40

  Nie zagłosuj na żadnego radnego, który poprze ten projekt.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx8 
 • _gość

  27.06.2011, 07:48

  Pamiętajmy, żkadencja prezydenta trwa 4 lata, a intratne stanowiska w strukturze metropolii to łakomy kąsek jak w wyborach się nie powiedzie.

  Odpowiedz
  IP: 195.205.xx3.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.