Masz pomysł jak ulepszyć transport publiczny? Zgłoś swoje uwagi do Planu Zrównoważonej Mobilności

(fot. mat. prasowe)
Masz pomysł jak ulepszyć transport publiczny? Zgłoś swoje uwagi do Planu Zrównoważonej Mobilności
Szybszy dojazd do stacji SKM i PKM, więcej połączeń autobusowych i węzłów przesiadkowych, lepsza koordynacja transportu zbiorowego, międzygminne trasy rowerowe - to rozwiązania, na które w metropolii czekamy od lat. Dzięki Planowi Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, który powstaje na zlecenie OMGGS, samorządy będą mogły ubiegać się o środki europejskie na usprawnienie transportu. Zapraszamy mieszkańców do zgłaszania propozycji do powstającego dokumentu.

Do sporządzenia dokumentu przystąpiły wszystkie gminy i powiaty Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS). Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, inaczej SUMP (z ang. Sustainable Urban Mobility Plan) ma zwiększyć swobodę przemieszczania się mieszkańców metropolii. Prace, na zlecenie stowarzyszenia metropolitalnego, wykonuje konsorcjum warszawskich i trójmiejskich firm: A2P2 Architecture & Planning, Zespół Doradców Gospodarczych TOR oraz Fundacja Rozwoju Inżynierii Lądowej.

- Wdrożenie planu ma sprawić, że dojazd pociągami i autobusami będzie sprawniejszy, szybszy i wygodniejszy, co jest kluczowym zadaniem metropolii z perspektywy mieszkańców - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS. - Już teraz, dzięki takim projektom jak PKM, coraz większa liczba mieszkańców metropolii regularnie wybiera pociąg jako szybszy sposób na dojazd do pracy czy szkoły. Krótsze czasy podróży, dzięki poprawie transportu zbiorowego, niosą oszczędności zarówno dla gmin, jak i mieszkańców.

Pomijając kwestie finansowe ważną korzyścią będzie upowszechnienie alternatywnych środków mobilności, które powinny przeważać nad indywidualnymi przejazdami samochodem.


- Zwiększenie liczby pasażerów transportu publicznego oznacza mniej aut na drogach i większą wygodę podróży - dodaje Michał Glaser. - Lepsza komunikacja to z kolei dla mieszkańców metropolii ułatwienie dostępu do oddalonych od miejsca zamieszkania szkół, placówek medycznych czy instytucji kultury.


Głównym celem w zrównoważonej mobilności jest zapewnienie możliwości wyboru środka transportu przy jednoczesnej redukcji emisji zanieczyszczeń. SUMP postrzega kolej, autobusy, tramwaje, samochody, pieszych i rowerzystów jako elementy jednego systemu, które powinny być spójne i wzajemnie się uzupełniać.

SUMP warunkiem ubiegania się o unijne dotacje

Plan zrównoważonej mobilności dla metropolii jest ambitnym przedsięwzięciem, realizowanym wspólnie przez 51 gmin i miast oraz 8 powiatów zrzeszonych w OMGGS. Wykonanie SUMP jest wymagane dla uzyskania środków UE na inwestycje transportowe w nowej perspektywie finansowej (2021-2027).

- Dla gmin metropolii oznacza to możliwość pozyskania środków między innymi na realizację własnych zadań związanych z tworzeniem spójnego systemu transportu zbiorowego - mówi Maciej Jendryczka, koordynator ds. transportu i mobilności OMGGS. - W praktyce są to środki na budowę i rozbudowę węzłów przesiadkowych, parkingów buforowych, nowych tras rowerowych, modernizację taboru i rozbudowę systemów informacji pasażerskiej.


Dodatkowo tworzenie planu to okazja do zacieśnienia współpracy przewoźników kolejowych, autobusowych i gmin w celu poprawy oferty transportowej dla mieszkańców.

SUMP kołem rozwojowym dla europejskich metropolii

OMGGS nie jest jedyną metropolią, która sporządza takie plany. Dokumenty te są powszechnie opracowywane i wdrażane przez europejskie metropolie. Praga, Budapeszt, Lyon czy Manchester, to tylko niektóre z miast, które sukcesywnie wprowadzają w życie zapisy swoich SUMP-ów.

- Wdrażanie planu mobilności jest wyzwaniem, wymaga długotrwałej współpracy i zaangażowania wszystkich członków Obszaru Metropolitalnego oraz zarządców transportu - dodaje Maciej Jendryczka. - Rozwiązanie obecnych problemów, takich jak brak wspólnego biletu, lepsza koordynacja transportu zbiorowego czy też potrzeba budowy kolejnych węzłów integracyjnych wymaga czasu. Przygotowywany dokument określi plan przedsięwzięć do 2040 roku. Jednocześnie będą w nim zawarte zobowiązania i działania, które gminy i organizatorzy mogą wdrażać już teraz.

SUMP dla metropolii. Czekamy na uwagi mieszkańców


Dotychczasowe prace nad SUMPem pokazują, że najistotniejszym zagadnieniem jest zbudowanie wspólnej wizji rozwoju transportu i mobilności w OMGGS w kierunku zintegrowanego zarządzania transportem. To efekt pierwszych warsztatów z cyklu #MobilnaMetropolia, w których uczestniczyli eksperci i przedstawiciele samorządów.

Na obecnym etapie prac zapraszamy również mieszkańców, do zgłaszania propozycji i wniosków do planu. Wnioski można zgłaszać na adres biura >>LINK lub pocztą elektroniczną: maciej.jendryczka@metropoliagdansk.pl w terminie do 12 grudnia. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ .

Prace nad dokumentem potrwają kolejne 10 miesięcy. Następnym etapem działań będzie opracowanie wstępnego projektu SUMPa. Szerokie konsultacje społeczne są planowane na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Podstawowe informacje o Planie Zrównoważonej Mobilności dostępne są na stronie: https://www.metropoliagdansk.pl/co-robimy/transport-i-mobilnosc/plan-zrownowazonej-mobilnosci/

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (15)
dodaj komentarz

  • TAK _gość

    17.11.2022, 10:40

    WSTAWIĆ KOKSOWNIKI

    DO AUTOBUSÓW ŻEBY BYŁO CIEPLUTKO.

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx2.xx7 
  • YETI_gość

    17.11.2022, 10:58

    Mam pomysł na ulepszenie transportu publicznego. Mój pomysł jest wykopać z urzędu Pobłockiego wraz z przyd**asem oficerem rowerowym. Wstrzymać marnowanie pieniędzy na rowerowe bzdury wiaty, stojaczki, lampeczki, drogi do nikąd przekręty typu MEVO i MEVO2. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na komunikację miejską w postaci drastycznego obniżenia ceny biletów. Czekam na plusy i minusy nad tym projektem. Niech wygra demokracja i wola większości.

    Odpowiedz
    IP: 107.181.xx7.xx6 
  • ORK_gość

    17.11.2022, 12:41

    wielka coraz większa wieś

    Pracownicy w spółki miejskie, szkoły, zakłady, stowarzyszenia, urzędy itd itp podlegające pod miasto. Kto im płaci? Wiesz jak łatwo dostać tam pracę? Ci co dostali to są wdzięczni i głosują jak trzeba. Jest ich wiecej niż tych którzy nie chodzą na wybory. Żeby Pobłocki przegrał na wybory muszą iść ci ludzie którzy od Pobłockiego są niezależni.

    Cytuj
    IP: 5.173.xx4.xx0 

    qq_gość

    17.11.2022, 13:45

    @ ORK. Dokładnie a nie tylko erdolenie w internetach jak to xle i niedobrze sie dzieje na wsi....rusz dupsko jeden z drugim i idź na te wybory. A nie tylko mocna gęba w necie a izda w świecie...

    Cytuj
    IP: 46.175.xx6.xx8 

    YETI_gość

    17.11.2022, 18:47

    Akurat ja wszystkich ostrzegałem przed pobłockim. Każdego namawiałem, by głosować przeciw niemu. Nawet mnie tu na forum od pisiorów wyzywali. Za to Neumann dał mu rekomendację: "Jak Pobłocki będzie członkiem Platformy i będzie naszym prezydentem, to będę się o niego bił, k..., do końca życia. Jak jest poza, mam go w dupie" Tak mafia z PO go wspiera puki jest prezydentem.

    Cytuj
    IP: 89.187.xx3.xx8 

    Przecież to PO_gość

    17.11.2022, 18:53

    Taśmy Pobłockiego mafia sypie Pobłockieg

    od 4:48 minuty http://www.youtube.com/watch?v=9OMvIGCfHcg

    Cytuj
    IP: 84.239.xx9.xx3 

    Korek od Butelki_gość

    17.11.2022, 19:05

    Spowiedź Neumanna

    Tematem ujawnionej rozmowy Sławomira Neumanna była m.in. sytuacja urzędującego prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego, którego działalnością interesowało się CBA. Chodziło o - jak podała TVP Info - sprzedaż gruntów w mieście (zdaniem stacji jest podejrzenie, że miasto straciło miliony złotych). Neumann przekonywał, że ewentualne kłopoty prezydentów PO z prawem nie będą problemem w kampanii, bo zarzuty prokuratorskie są zdaniem Neumanna z punktu widzenia wyborców anty-PiS korzystne. Telewizja przytoczyła nagranie. Lokalny polityk PO na nagraniu mówi: "Sławek, ale tam jest jeszcze sprawa w tle najgrubsza. Ta działka na Rokickiej. On sprzedał za bezcen... a potem zmienił plan zagospodarowania przestrzennego". Neumann odpowiada: "Więc będzie to miał w prokuraturze, będziesz miał akt oskarżenia przed wyborami".

    Cytuj
    IP: 154.28.xx8.xx9 
  • Hłe hłe_gość

    17.11.2022, 11:02

    To jest taki apel z cyklu "Ludzie zj**aliśmy komunikację miejską - wymyślcie coś, bo nie wiemy, co już robić"

    Odpowiedz
    IP: 92.38.xx8.xx0 
  • górol _gość

    17.11.2022, 11:16

    gondoli nam trzeba.

    Kolejka wysokogórska , takie gondole ponad dachami byłaby atrakcją na miarę wsi jaką jest czew pod batutą Rumcajsa.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx9.xx3 
  • ihbih_gość

    17.11.2022, 13:07

    Wprowadzić bilety miesięczne

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx2.xx7 
  • qq_gość

    17.11.2022, 14:17

    dokładnie...wszedzie w miastach są w różnych taryfach a tylko na wsi jakaś zdymana karta którą musze min za 100 w miesiącu załadować...w ciul opłacalne. I te dziadowskie odbijanie. Pytam sie po hu...k.

    Cytuj
    IP: 46.175.xx6.xx8 
  • Łupaszko_gość_gość

    17.11.2022, 14:52

    "a 'la long"

    Ja zawsze się zastanawiam skąd taki ruch jest na ulicach przecież na tym zadupiu nic nie ma .Doszedłem do jednego wniosku :tczewiaki badziewiaki wsiadają w swoje wypasione fury i jeżdżą do supermarketów -ci z suchostrzyg jadą na czyżykowo a ci z czyżykowa na suchostrzygi -taka metropolia się nam zrobiła :)

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx9.xx2 
  • qq_gość

    17.11.2022, 18:43

    Głowa boli? czy ebniety od urodzenia?

    Cytuj
    IP: 109.197.xx2.xx9 

    Łupaszko_gość_gość

    17.11.2022, 19:35

    "a 'la long"

    Ale że niby co ?

    Cytuj
    IP: 37.47.xx9.xx2 
  • Kierowca_gość_gość

    17.11.2022, 22:10

    Więcej pociągów do Trójmiasta

    Więcej połączeń Polregio z Tczewa do Trójmiasta i z powrotem. W godzinach szczytu. Niższa cena biletów. Więcej miejsc parkingowych pod dworcem kolejowym. Więcej autobusów miejskich i gminnych. Komunikacja autobusowa ułożona z uwzględnieniem połączeń kolejowych. Tylko tyle i aż tyle.

    Odpowiedz
    IP: 188.147.xx6.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.