Szykuje się jazzowa jesień w grodzie Sambora

Off Jazz Festival (fot. mat. CKiS)

odbyło się
21
10.2010
Czwartek
Tczew - Szykuje się jazzowa jesień w grodzie Sambora
Centrum Kultury i Sztuki już teraz zaprasza na szczególną atrakcję dla miłośników jazzu. W dniach 21-23 października odbędzie się kolejna, już czwarta edycja Off Jazz Festivalu. W tym roku zaplanowano wiele atrakcji - na tczewskiej scenie wystąpi m. in. Gaba Kulka, Władysław Komendarek, czy zespół Snowman.

Tczewski festiwal stanowić ma off-jazzową propozycję, łączącą jazz z innymi gatunkami muzycznymi (m.in. muzyką elektroniczną, etniczną, rockową) oraz z różnymi dziedzinami sztuki (tym razem sztuka wizualna i audiowizualna). W tym roku na festiwalu usłyszymy Gabrielę Kulkę oraz Konrada Kucza w projekcie KUCZ/KULKA, Władysława "Gudonisa" Komendarka (z legendarnej grupy "Exodus"), zespół Snowman, Wojtka Staroniewicza ze swoim projektem, w którym wystąpią m.in. Lary Okey Ugwu oraz Przemek Dyakowski.

Program

21. października, czwartek

godz.19:00 sala CKIS

Pokaz filmu niemego z 1922 r. "Nosferatu-symfonia grozy" (reż. F.W. Murnau) z muzyką na żywo zespołu Snowman + koncert - http://www.myspace.com/snowmanpoland

22. października, piątek

godz.20:00 sala CKIS

WOJCIECH STARONIEWICZ A'FREAK-AN PROJECT

Wojciech Staroniewicz (saksofon tenorowy); Przemek Dyakowski (saksofon tenorowy); Darek Herbasz (saksofon barytonowy); Irek Wojtczak (saksofon tenorowy, sopranowy); Dominik Bukowski (marimba, wibrafon); Janusz Mackiewicz (gitara basowa); Adam Czerwiński (perkusja); Larry Okey Ugwu (instrumenty perkusyjne)
Wizualizacje: Rafał Chomik i Adam Przybysz
Wystawa prac Agnieszki Ledóchowskiej "African Project" ( foyer CKiS)
po koncercie JAM SESSION (Piwnica Milenium)
http://www.allegro.art.pl/african/
http://www.allegro.art.pl/african/

23. października, Sobota

godz.20:00 sala CKIS

KUCZ / KULKA

Gabriela Kulka - vocal
Konrad Kucz - elektronika
Robert Rasz - perkusja
Wojtek Traczyk - bas
www.myspace.com/kuczkulka

oraz

WŁADYSŁAW "GUDONIS" KOMENDAREK (Exodus)
+ LASER SHOW oraz wizualizacje
www.komendarek.art.pl
www.myspace.com/komendarek

Bilety do nabycia w CKiS:

czwartek- 10 PLN
piątek- 10 PLN
sobota - 20 PLN
Karnet na 3 dni festiwalowe - 35 PLN
Organizator: Centrum Kultury i Sztuki ul. Wyszyńskiego 10 Tczew

Projekt Kucz/Kulka

Kucz i Kulka nie pozwalają się nudzić. Potrafią sprawić, że poczujecie się jak w Motown w latach 60, by za moment dać się ponieść klimatowi ze starego filmu. Namalują senny dźwiękowy pejzaż, by chwilę później utopić go w cyrkowo-waitsowskim szaleństwie. Muzyka odważna, nie bojąca się czerpać z wielu sprawdzonych źródeł, a jednocześnie pełna rzadko na naszym gruncie spotykanej oryginalności. Nie ma tu miejsca dla tępego podążania za modą, efektownych pseudoartystycznych tricków, silenia się na cokolwiek. Kucz i Kulka nie zagrają tak, jakbyście chcieli - przeciwnie, wciągną was w wir własnych poszukiwań. Ta podróż odbędzie się na ich warunkach. I to bodaj jest największym atutem ich wspólnego albumu "Sleepwalk".

Gaba Kulka często jest nazywana rewelacją alternatywnego popu. Konrad Kucz z kolei jest weteranem brzmień elektronicznych i ambientowych, któremu udało się brylować także na scenie klubowej (Futro). Wreszcie producent - Bogdan Kondracki, to jeden z najważniejszych rozgrywających na łonie rodzimej muzyki rozrywkowej.

Gaba Kulka i Konrad Kucz - Kucz/Kulka "Got a Song" (oficjalny teledysk)


Co mogło powstać w efekcie spotkania trzech utalentowanych, ale i odległych od siebie muzycznie osobowości? Album, który ma szansę pogodzić tych, którzy w muzyce szukają przyjemności i tych spragnionych prawdziwej sztuki. Sleepwalk to przepiękne, oparte na starych brzmieniach, muzyczne pejzaże to ozdabiane, to dekonstruowane przez niewiarygodny głos Gaby Kulki. To muzyka snująca się między wodewilem i ambientem, a najlepszymi nawiązaniami do brzmień zachodnich - współczesnych (Cocorosie), czy klasycznych (Cocteau Twins).

Władysław "Gudonis" Komendarek

Instrumentalista i kompozytor muzyki elektronicznej. W latach 1973-1983 członek legendarnej grupy EXODUS. Ma za sobą koncerty na festiwalach rockowych (Jarocin), elektronicznych
(KLEM Nijmegen-Holandia, Drezno-Niemcy, Linz-Austria) jak i jazzowych (Jazz Jamboree). Jest stale aktywny muzycznie, tworzy m. in. ilustracje muzyczne do filmów i przedstawień teatralnych. Koncertuje w kraju i za granica, zaskakując swych słuchaczy wciąż nowymi, świeżymi pomysłami. Jego występ to 2-godzinny koncert połączony z wizualizacjami i pokazem laserowym. Na dzień dzisiejszy obraca w stylach: rock progresywny; metal; post rock; etno; industrial; ambient; techno; drum and bass; trans;elektro; hardcore; acid jazz; rytmen blus; break beats; hard trance; psy trance; hard trance; garage;hip hop; abstract; reggae; elektronic nois; jazz; oldscholl. Kilka z tych stylów będzie można usłyszeć podczas sobotniego koncertu na Off Jazz Festivalu.

Ten "człowiek-orkiestra" koncertuje w kraju i za granicą, wciąż zaskakując swych słuchaczy nowymi, świeżymi pomysłami.

Wojciech Staroniewicz A'FREAK-AN PROJECT

"A'freak- Projekt" to połączenie żywej muzyki, wystawy prac Agnieszki Ledóchowskiej (wystawa będzie trwała podczas trzech dni festiwalowych) oraz projekcji multimedialnej - wizualizacje Rafała Chomika i Adama Przybysza. Do wspólnego grania utworów zawierających się stylistycznie w szeroko pojętym idiomie muzyki jazzowej i etnicznej, Wojciech Staroniewicz
zaprosił muzyków ze środowiska trójmiejskiego: Janusza Mackiewicza (gitara basowa), Adama Czerwińskiego (perkusja), Dominika Bukowskiego (wibrafon, marimba), Larego Okey’a Ugwu (afrykańskie instrumenty perkusyjne) oraz saksofonistów: Przemka Dyakowskiego (saksofon tenorowy); Darka Herbasza (saksofon barytonowy) oraz Irka Wojtczaka (saksofon tenorowy, sopranowy). Koncert to wirtualna podróż do Afryki. Posługując się własnym językiem i wyobraźnią, artyści tworzą całkiem nową wizję tego bogatego kulturowo kontynentu. Koncepcja programu koncertowego jest dualna. W pierwszej interpretacji ukryta jest opowieść. Artyści opowiadają historię pewnej kobiety ("Asale"), która poprzez mowę i opowieści zwraca na siebie uwagę mężczyzny ("Dingane"), który poszukuje miłości. Między nimi pojawia się sekretna, ledwie wyczuwalna więź ("Chisisi"), która swoją zachłanną ewolucją powoduje wręcz pewne mistyczne zmęczenie ("Muchaneta"), aby przerodzić się w chęć wspólnego podróżowania przez życie ("Chenzira"). Kobieta i mężczyzna postanawiają być razem już do końca („Utni”), co sprawia, że czują się bardzo szczęśliwi ("Dakarai") i chcą się tym szczęściem podzielić ze wszystkimi. Druga interpretacja jest ściśle związana z nazwami utworów, które są nadanymi przez Agnieszkę Ledóchowską imionami osób znajdujących się na grafikach artystki, które były inspiracją do skomponowania muzyki przez Wojciecha Staroniewicza i stworzenia niesamowitych komputerowych wizualizacji przez Rafała Chomika.

Wystawa Prac Agnieszki Ledóchowskiej

Prace Agnieszki Ledóchowskiej powstały przy współpracy Kate Chmela-Jones, Polki na stałe mieszkającej w Afryce Południowej, wykładowcy na wydziale Grafiki i Sztuk Wizualnych w Vaal University of Technology. Zdjęcia, które zrobiła swoim studentom zostały przetworzone. Efektem eksperymentów graficznych Agnieszki jest ukazanie różnorodności ludzkiej kondycji i przeciwieństwa stanów emocjonalnych. Intencją Agnieszki było stworzenie nierzeczywistej wręcz osoby, znalezienie jej Alter Ego w świecie wyobraźni. Wyraża się to zarówno w wymiarze duchowym, jak i rzeczywistym, a interpretacja obrazów ma tworzyć ich wypadkową . Prace wykonane są techniką sitodruku.

Pokaz filmu niemego "Nosferatu-symfonia grozy" z muzyką na żywo zespołu Snowman

Snowman - Rozszalałe bałwany na morzu polskiej muzyki! Przez Hołdysa uznani za grupę o wielkiej, światowej klasie. Zespół Snowman założony przez poznaniaków, istnieje od 2002 roku, a ma już na swoim koncie ponad sto koncertów na polskich i europejskich scenach. Swoich odbiorców zachwycają dźwiękiem i przyciągają obrazem. Próby zaszufladkowania twórczości tej grupy do jakiegokolwiek nurtu są bardzo trudne, dla scharakteryzowania ich muzyki użyto wielu określeń: post rock, jazz, elektronika, trans jazz, rock progresywny, gitarowa alternatywa lub po prostu eksperyment. W 2009 roku wydali debiutancki album Lazy, który został nominowany w kategorii debiut roku do nagrody Mateusze radiowej Trójki. Na rynku właśnie pojawił się ich eksperymentalny krążek Lumikulu z udziałem dzieci.

Film i teatr splatają się w twórczości Snowman z muzyką - napisali ścieżkę dźwiękową do Nosferatu, Gabinet Dr Caligari w reż. R.Wiene, Gorączka Złota Chaplina. Ich dźwięki towarzyszyły również kilku spektaklom Teatru Usta Usta - Republika: Driver, Cadillac, Alicja 0-700..., Ambasada. Kojarzeni i porównywani są z Pink Floyd, Mogwai, Coldplay, Legendary Pink Dots, Dave Matthews Band czy nawet Janis Joplin i Norah Jones. Nie sposób ich zaszufladkować, ale koniecznie warto ich zobaczyć i posłuchać.
Skład zespołu:

Michał Kowalonek - gitara elektryczna, wokal, blanc noise
Adam Brzozowski - piano, noir noise
Paweł Postaremczak - saksofon tenorowy
Grzegorz Książkiewicz - bas
Daniel Karpiński - perkusja
Snowman foto. Materiały organizatora

Nosferatu Murnaua z 1922 r. to jeden z najsłynniejszych filmów wszechczasów, prekursor horroru, a także jeden z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu. Za kanwę filmu posłużyła nieco zmodyfikowana, ze względu na problemy z prawami autorskimi, fabuła "Draculi" Brama Stokera. Rolę tytułowego Nosferatu odtwarzał Mark Schreck. W roku 1995 r. z okazji stulecia narodzin kina film znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

 • -7

  gangsta sm_gość

  30.09.2010, 07:50

  sie nie znajom na muzyce. a ja sie znam

  Co to ma być? Tego nikt nie sucha. Ja jestem na topie i wiem bo oglądam vive i mtv. Teraz się słucha rijany i gagi a nie jakiś tam ich marnych naśladowców. Ja wyjerzdżam do usa i robie operację rzeby zostać nigga gangsta man a tu w polsce jakieś dupki grają. wstyd...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx0 
 • +3

  LLUKAS_gość

  30.09.2010, 08:33

  KuczKulka brzmi całkiem całkiem:)

  Szkoda że bilety są w dość wysokiej cenie ... Ale myślę że warto! Odwiedziłem ich profil na MySpace, miłośnicy chilloutu powinni być usatysfakcjonowani, brzmi świetnie!

  Odpowiedz
  IP: 79.184.xx0.xx0 
 • TczObserverrr_gość

  30.09.2010, 12:48

  Gdybyś się znał

  to wiedziałbyś że oprócz POPu są też inne gatunki muzyczne, które mają swoich słuchaczy. Kacz/Kulka - dobra robota!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx4 
 • mieczyslaw

  30.09.2010, 13:08

  Dobre, dobre :)

  Jak czas pozwoli, na pewno się wybiorę :).

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • ._gość

  30.09.2010, 16:29

  dobra muzyka :)

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xxx.xx1 
 • -2

  aga_piet

  30.09.2010, 20:35

  Nareszcie jakiś porządny koncert na tym łez padole ;)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • mardas_gość

  30.09.2010, 23:08

  ja bym z wielką chęcią poszedł tylko tak samemu...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xxx 
 • suaf_gość

  01.10.2010, 08:30

  Pan Władek daje czadu;)

  Odpowiedz
  IP: 81.219.xx8.xx5 
 • nickk_gość

  01.10.2010, 19:37

  Big Show Band

  Dlaczego tego zespołu nie ma w programie????????????? Grają dobrą muzykę a widzę ich często w Kwidzynie a nie rodowitym Tczewie :-((

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx6 
 • AoS_gość

  01.10.2010, 23:05

  ..dziadek Wladek ;)

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx7.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.