Wysyp interwencji związanych z niedrożnymi przewodami. Straż pożarna ze specjalnym apelem

Gaszenie pożaru sadzy w kominie (fot. KP PSP Tczew)
Tczew - Wysyp interwencji związanych z niedrożnymi przewodami. Straż pożarna ze specjalnym apelem
Kontynuujemy prezentację naszego cyklu "Kronika strażacka". Poniżej niektóre zdarzenia, z którymi zmagali się strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Tczewie w ubiegłym tygodniu.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 21.01.2019 roku do 27.01.2019 roku zanotowano łącznie 26 zdarzeń, w tym 11 pożarów, 14 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

Ważniejsze zdarzenia


23.01.2019r. - Miłobądz DK 91 - wypadek
Na miejscu zdarzenia zastano wypadek dwóch samochodów osobowych, w wyniku którego dwie osoby zostały ranne i przetransportowane do szpitala. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pomocy medycznej przed przybyciem Zespołu Ratownictwa Medycznego. Podczas działań ruch na drodze krajowej został całkowicie wstrzymany. W działaniach brały udział dwa zastępy z JRG w Tczewie i jeden z OSP Miłobądz.

23.01.2019r. - Tczewskie Łąki, - pożar w budynku mieszkalnym
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wydobywający się dym z poddasza przez uchylone okno. Mieszkańcy ewakuowali się przez okno dachowe przed przybyciem straży i podjęli próbę gaszenia. Przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. W działaniach brały udział 2 zastępy z JRG w Tczewie i jeden z OSP w Gniszewie.

26.01.2019r. Waćmierek DK 22 - wypadek

Na miejscu zastano samochód dostawczy Renault Trafic leżący na lewym boku w przydrożnym rowie po zderzeniu czołowym z drzewem, osoby podróżujące znajdowały się poza pojazdem. W wyniku wypadku dwie osoby zostały ranne i przetransportowane do szpitala. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pomocy medycznej przed przybyciem Zespołu Ratownictwa Medycznego. Początkowo w czasie działań ruch był wstrzymany, a następnie odbywał się wahadłowo. W działaniach brały udział dwa zastępy z JRG w Tczewie i po jednym z OSP Miłobądz i OSP Swarożyn

26.01.2019r. Rajkowy DW 230 - wypadek
Na miejscu zastano samochód osobowy w przydrożnym rowie po uderzeniu czołowym w drzewo. W wyniku wypadku dwie osoby zostały ranne i przetransportowane do szpitala. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pomocy medycznej przed przybyciem Zespołu Ratownictwa Medycznego. Początkowo w czasie działań ruch był wstrzymany, a następnie odbywał się wahadłowo. W działaniach brały udział dwa zastępy z JRG w Tczewie i jeden z PJRG Pelplin.


Tylko w minionym tygodniu straż pożarna interweniowała 6 razy w związku z zatruciem tlenkiem węgla i pożarami spowodowanymi niedrożnym przewodem kominowym lub wentylacyjnym.

Dlatego przypominamy, że:

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010r. Nr 109 poz. 719), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym(np. węglem, drewnem),
dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r. poz. 290) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Za brak obowiązkowego przeglądu instalacji powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może ukarać mandatem w wysokości do 500 zł.

Jednak najcięższą karą jest pożar na skutek zapalenia się sadzy czy zatrucie czadem. 

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +11

  Republika_gość

  29.01.2019, 05:40

  Może warto skontrolować firmy kominiarskie, jak wykonują swoja pracę, czy tak dokładnie sprawdzają , czy tylko podpis i kasa do kieszeni. A co na to spółdzielnia, wspólnoty, itd itp. Wszędzie ludzie bez odpowiedzialności, naród głupieje. Oglądajcie więcej TVN

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • +12

  kik_gość

  29.01.2019, 09:27

  Też uważam, że warto przyjrzeć się fimom kominiarskim i sposobie prowadzennia przeglądów

  Cytuj
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • +3

  mistrz ortalionu_gość

  29.01.2019, 07:57

  bhp strażaków

  Niezłe szelki zabezpieczające mają nasi dzielni strażacy.

  Odpowiedz
  IP: 78.133.xx9.xx0 
 • +5

  Vlad Tepes_gość

  29.01.2019, 09:56

  Przykład idzie z góry

  Prawda, przewiązany linką w pasie. Jak poleci z dachu, w najlepszym razie pokiereszuje sobie bebechy, jak będzie miał pecha, przetrąci kręgosłup lędźwiowy. Kolego Strażaku, pomagasz innym - szacunek, ale pomyśl o sobie, szkoda zdrowia i życia. A przełożony będzie swój zadoopek chronił, coś o tym wiem. Pzdr.

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.