Walczyli jak 203 lata temu

Do głównych starć doszło w sąsiedztwie murów obronnych (fot. tcz.pl)
Tczew - Walczyli jak 203 lata temu
Tłumy tczewian obejrzały sobotnie zmagania wojsk napoleońskich oraz Legionów Dąbrowskiego, które na murach obronnych starły się z żołnierzami pruskimi. W 203. rocznicę bitwy o Tczew historyczne widowisko dla mieszkańców grodu Sambora przygotowało Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pułk XII Piechoty Księstwa Warszawskiego.

W całym historycznym umundurowaniu, z plecakami, żołnierskimi racjami żywieniowymi, okowitą na rozgrzewkę, karabinami oraz pełnymi ładownicami żołnierze opanowali w ub. sobotę tczewskie Stare Miasto.

- Ta bitwa wprowadziła Tczew do kart wielkiej historii, dlatego warto upamiętniać takie wydarzenia, tym bardziej, że dla wielu historia pozostaje jedną wielką niewiadomą - powiedział nam dr Andrzej Nieuważny, znawca epoki napoleońskiej, który wcielił się w rolę komentatora sobotnich zmagań. - Nie byłoby pewnie tak zaciętego pojedynku, gdyby nie głupi upór pruskiego majora dowodzącego obroną Tczewa. Ale dzięki temu miasto na trwałe zapisało się w historii.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


W sobotnie południe żołnierze chwycili za broń i na murach tczewskiego Starego Miasta rozpoczęła się regularna bitwa, która przeciągnęła sporą liczbę tczewian. Rekonstrukcja dotyczyła wydarzeń sprzed 203 lat. Żołnierze pruscy w pełnym rynsztunku zmierzyli się z wojskami napoleońskimi oraz Legionami Dąbrowskiego wspieranymi przez badeńczyków. Trup słał się gęsto, a huk wystrzałów niósł się daleko poza mury Starego Miasta. Przypomnijmy, że wojska napoleońskie dotarły do Tczewa 17 stycznia 1807 roku. 23 lutego tego roku miasto zostało zdobyte przez żołnierzy Jana Henryka Dąbrowskiego. Zdobycie Tczewa było jednym z kluczowych momentów kampanii 1807 roku. Miasto było bowiem kluczem do fortecy, jaką stanowił Gdańsk. Tczew zdobyły wojska polsko-francusko-badeńskie. Decydującą rolę w tej bitwie odegrały jednak legiony gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Zapewne dlatego sam Napoleon batalię o Tczew nazwał "polską bitwą", przyznając wojakom kilkanaście krzyży Legii Honorowej.

Na wideorelację z sobotniej bitwy zapraszamy na naszą stronę w najbliższy czwartek.Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • +4

  S_gość

  22.02.2010, 01:58

  Naprawdę przepiękne zdjęcie. Brawo dla autora.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx1.xx2 
 • +2

  tcz45

  22.02.2010, 07:53

  udana inscenizacja

  Byłem, patrzyłem, robiłem zdjęcia, podobało się..czyli można jednak coś robić w tym Tczewie pozytywnego dla mieszkańców i turystów.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +5

  fantasmagoria_gość

  22.02.2010, 10:35

  ...

  Zaczynam żałować, że w tym roku nie udało mi się tego oglądać na żywo... Gratulacje dla autora zdjęcia za oddanie klimatu imprezy.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx6.xx6 
 • ka_gość

  22.02.2010, 11:28

  Świetne widowisko

  Świetne widowisko. Gratulacje dla pomysłodawców i wykonawców. Pozdrawiam ka

  Odpowiedz
  IP: 79.189.xx0.xx0 
 • +2

  veni_vidi_gość

  22.02.2010, 13:42

  Widowisko super, naprawdę się chłopaki postarali i strzelali aż miło. Wielkie dzięki dla dr. Niwuważnego za wspaniały komentarz do tej bitwy. Rekonstrukcja dużo na tym zyskała. Cieszę, że w naszym mieście coś takiego się dzieje i mam nadzieję, że rekonstrukcja bitwy wpisze się na stałe w kalendarz miejskich imprez.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx7.xx5 
 • +2

  wa_gość

  22.02.2010, 16:46

  Świetna inscenizacja mam nadzieje że za rok znowu do nas zawitają wojska pruskie polskie badeńskie i francuskie

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx3.xx6 
 • T-gość_gość

  24.02.2010, 11:44

  Lekcja historii

  Byłam, widziałam, wspaniała żywa lekcja historii. Dzięki za fotkę.Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx6.xx5 
 • Zetor_gość

  01.03.2010, 16:10

  Bitwa Tczewska

  Wspaniała rekonstrukcja,mili ludzie z tych żołnierzy,mam wspaniałe z nimi fotki.Dzieci zachwycone takim spotkaniem z tyloma formacjami wojska.Pozdrowienia dla wszystkich.

  Odpowiedz
  IP: 95.160.xx8.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.