Z "Żuławami" nam nie po drodze, ze Związkiem Miast Nadwiślańskich tak? "By Wisła nie była tylko rezerwatem"

Jak przywrócić Wiśle dawny potencjał? (fot. tcz.pl)
Tczew - Z "Żuławami" nam nie po drodze, ze Związkiem Miast Nadwiślańskich tak? "By Wisła nie była tylko rezerwatem"
Tczew nie będzie już członkiem Stowarzyszenia Żuławy - taką decyzję drogą uchwały podjęli tczewscy radni. Powód? Brak korzyści z uczestnictwa w stowarzyszeniu. Do podobnych wniosków doszli również radni powiatu, który też już nie jest członkiem "Żuław". Miasto ma już jednak plan na rozwój polityki związanej z problematyką Wisły - aktywny udział w Związku Miast Nadwiślańskich. Prezydent Tczewa wszedł właśnie do zarządu związku. Teraz miasta tam zrzeszone chcą m. in. oprotestować politykę państwa związaną z żeglugą śródlądową.

Gmina Miejska Tczew była członkiem Stowarzyszenia Żuławy od 26 kwietnia 2007 roku. Już nie jest - bowiem na ostatniej sesji radni zdecydowali o wystąpieniu z "Żuław". Zdaniem pomysłodawców uchwały, do stowarzyszenia należą przede wszystkim miasta i gminy rejonu Żuław, zatem nakierowane było i jest na działania dla tego rejonu. Kilkanaście dni wcześniej taką samą uchwałę przyjęli radni powiatu, dodając, że co roku do kasy stowarzyszenia wpłaca się kilka tysięcy złotych. Bez większych efektów.

- W ostatnim okresie przeprowadziliśmy ocenę funkcjonowania stowarzyszeń, w których bierzemy udział i okazało się, że uczestnictwo w stowarzyszeniu "Żuławy" nie daje nam wielkich korzyści - działają tam głównie gminy żuławskie, których specyfika problemów jest inna niż nasza. Nie ma sensu uczestniczyć w czymś dla samego uczestnictwa. - wyjaśnia nam prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

Zdaniem władz miasta szansą dla Tczewa i rozwoju spraw związanych z rzeką jest natomiast uczestnictwo w Związku Miast Nadwiślańskich. W ub. wtorek (01.03) Mirosław Pobłocki został nawet członkiem Zarządu Związku Miast Nadwiślańskich kadencji 2011-2014. Wcześniej Tczew również aktywnie brał udział w pracach organizacji, a funkcję członka zarządu pełnił poprzedni prezydent Tczewa Zenon Odya.

- Dzięki udziałowi w Związku mamy możliwość współpracy z innymi nadwiślańskimi miastami i wymiany doświadczeń. Poza tym, jako związek mamy możliwość lobbowania - m. in. na ostatnim zjeździe w Toruniu przyjęliśmy kilka ważnych stanowisk. Ze zgrozą zauważyliśmy, że w krajowym planie zagospodarowania przestrzennego państwo kompletnie nie kładzie nacisku na rozwój żeglugi lądowej, a przecież nie możemy dopuścić do tego, aby Wisła stała się tylko rezerwatem przyrody - uważa prezydent Pobłocki.

Związek Miast Nadwiślańskich skupia obecnie 25 miast położonych nad Wisłą. Jednym z nich jest Tczew. Celem organizacji jest promowanie tematyki związanej z gospodarczym i turystycznym rozwojem dorzecza Wisły. Władze miasta podkreślają, że w 2010 roku Związek Miast Nadwiślańskich dofinansował cztery tczewskie imprezy - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Rodzinnej FAMILIA, XI Międzynarodowy Festiwal ZDARZENIA im. Józefa Szajny, IV Nadwiślańskie Spotkania Regionalne oraz program "Bezpieczna Wisła" realizowany przez WOPR w Tczewie.

Nagroda dla tczewianki

Podczas Walnego Zebrania Związku Miast Nadwiślańskich w Toruniu wręczone zostały nagrody w dziewiątej już edycji konkursu na najlepsze prace magisterskie i doktorskie poświęcone Wiśle. Wyróżniono trzy prace, III miejsce otrzymała studentka Politechniki Gdańskiej Agata Jurga za pracę magisterską: "Analiza technologiczno - finansowa możliwości rekonstrukcji zabytkowego mostu drogowego przez rzekę Wisłę w Tczewie.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +16

  wkurzony wyborca_gość

  04.03.2011, 08:39

  Panie Prezydencie

  może wreszcie weźmie się Pan do roboty, może starczy juz tego okresu samouwielbienia z powodu wygranych wyborów. Może wreszcie czas zabrac się z obiecane reorganizacje i czyszczenie złogów nieróbstwa z UM? Panu nadal w głowie banialuki typu prezesury w stowarzyszeniach nic nie dających, a tu nic sie nie dzieje. Gdzie reorganizacja służb lokalowych, gdzie zmiany w urbanistyce, gdzie ruchy w rozwoju, gdzie obiecane działania związane z robudową bazy wypoczynkowej, gdzie ruchy w sprawie wiaduktu i małej obwodnicy itd, zgodnie z Pańskim programem. Dalczego jeszcze w UM funkcjonują osoby będące źródłem zacofania i wstecznictwa w zarządzaniu urzędem i promocją? Oj Panie Prezydencie, minęły 4 miesiące, najlepsze do szybkich zmian, a Pan zyje jeszcze dniem ogłoszenia wyników. Zapewniam Pana, że to będzie jedyny dzień zwycięstwa wyborczego w Pańskim życiu przy takim podejściu do wyborców i swoich obietnic.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx4.xx1 
 • -6

  ryś_gość

  04.03.2011, 14:33

  ````

  Zbinu to Ty ? czy też Sosna ?? hahahahaha :)))

  Cytuj
  IP: 89.200.xx7.xx3 
  +3

  T>K>M_gość

  04.03.2011, 14:52

  Uwierzyłeś?

  Cytuj
  IP: 79.189.xx4.xx0 
 • +12

  ~~_gość

  04.03.2011, 10:11

  do wkurzony

  On może i ma chęci coś zrobić tylko jest jeden problem została namaszczona osoba kompletnie nieudolna ,to jest zemsta Odyji na tczewie .Pamiętam gościa z przed 8 lat nie miał nic do powiedzenia żył w cieniu Zenka moim zdaniem jest takim samym fachowcem jak wcześniejszy zastępca Protasiuk odpowiedzialny za sprawy gospodarcze któremu zbankrutowała jego własna firma.Tak ma się miasto Tczew

  Odpowiedz
  IP: 77.112.xx0.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.