Policjanci podpowiadają, jak bezpiecznie spędzić ferie

Kiedy dzieci się nudzą, mogą wymyślić różne niebezpieczne rozrywki (fot. tcz.pl)
Tczew - Policjanci podpowiadają, jak bezpiecznie spędzić ferie
Od dzisiaj (30.01) przez najbliższe dwa tygodnie uczniowie będą odpoczywać od szkolnych murów. Niestety, to że dzieci mają wolne, wcale nie oznacza, że ich rodzice, czy opiekunowie także korzystają z zimowego wypoczynku. Zbyt często na ulicach widać małe dzieci pozostawione bez opieki. Wspólnie z tczewskimi policjantami radzimy jak przygotować bezpieczne ferie dla najmłodszych.

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby były one radosne i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.

Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną. Pamiętajmy jednak, że podstawą jak zwykle jest zdrowy rozsądek i ostrożność! Poniżej kilka zasad, które podpowiada asp. sztab. Dariusz Górski, rzecznik tczewskiej policji:

• Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierajmy miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętajmy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowajmy szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni.
• Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy obejrzyjmy trasę zjazdu, usuńmy z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew itp.
• Dostosujmy się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodźmy w poprzek toru.
• Nie ślizgajmy się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi zagrożenie dla innych osób.
• Pamiętajmy, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet naszego życia stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnujmy z zabawy w tym miejscu, poinformujmy o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczne przedmioty.
• Nie rzucajmy w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.
• Nie rzucajmy w rówieśników śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż możemy zrobić komuś krzywdę.
• Korzystajmy wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, stawów czy rzek.
• Kulig organizujmy wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych. Sanki łączmy grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy.
• Nie dołączajmy sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie.
• Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnujmy swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddajmy do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.
Drukuj
Prześlij dalej