Tczewianie uczcili pamięć ofiar sowieckiej agresji

Tczewianie uczcili ofiary radzieckiej agresji (fot. Tcz.pl)
Tczewianie uczcili pamięć ofiar sowieckiej agresji

zobacz galerię zdjęć: 20
W rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, tczewianie zebrali się, by uczcić pamięć tych, którzy zginęli 78 lat temu. Na miejskich obchodach przy pomniku ofiar stalinizmu w Parku Miejskim spotkali się m. in. kombatanci, samorządowcy i młodzież.

Uroczystości poprowadził dr Krzysztof Korda, który przypominał, co wydarzyło się przed laty. Głos zabrali także poseł Kazimierz Smoliński, przedstawiciel kombatantów - Edmund Pek i wiceprezydent Tczewa, Adam Urban. Za ofiary tragicznych wydarzeń modlił się ks. prałat Piotr Wysga.



Przypomnijmy - 17. września pomiędzy godzina 2 a 3 w nocy został wezwany do Komisariatu Spraw Zagranicznych w Moskwie Ambasador Polski Wacław Grzybowski. Wręczono mu notę uzasadniającą zaatakowanie wschodnich granic Polski. Około godziny później pierwsze jednostki radzieckie znajdowały się już na terenach Rzeczypospolitej. Niemcy od 1 września wywierały naciski na Związek Radziecki, aby wkroczył do Polski, a tym samym wywiązał się z tajnego porozumienia zawartego 23 sierpnia zwanym od nazwisk ministrów spraw zagranicznych obu krajów Paktem Ribbentrop - Mołotow. Atak wojsk Armii Czerwonej na Polskę był pogwałceniem prawa międzynarodowego oraz paktów, umów zawartych pomiędzy Polską i ZSRR tj. traktatem ryskim z 1921 roku oraz aktem o nieagresji z 1932 roku. Sytuacja Polski stała się beznadziejna. Dowództwo wydało rozkaz o nieprowadzeniu walk z najeźdźcami ze wschodu, toteż Armia Czerwona szybko poruszała się w głąb kraju. Nie wszyscy usłuchali rozkazu i dochodziło do walk. Polscy żołnierze i ludność cywilna zostali brutalnie potraktowani, wielu zostało zamordowanych. Od tej chwili wojsko polskie walczyło z dwoma okupantami na 2 frontach walk z Niemcami i ZSRR. Dziesięć dni później obaj najeźdźcy; podpisali między sobą traktat o granicach i przyjaźni. Wojna była przegrana, a naród polski czekała długa krwawa niemiecko-radziecko niewola.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • Konan_gość

    18.09.2017, 13:40

    Ale wypasieni!

    A gdzię Pan Pobłocki? Schował się po ostatnich aferach, a może znowu chce wytoczyć jakiś proces Urbanowi i nie ma czasu na czczenie rocznicy z mieszkańcami?

    Odpowiedz
    IP: 37.220.xx5.xx2 
  • Kaźmirz_gość

    18.09.2017, 14:53

    O to to

    Jest i Pan Minister Smoliński. Co za klasa, co za godność. Wymiętolony garnitur niczym z tyłka wyjęty. Tak, to ten sam co chciał, żeby Ziobro rządził w sądach itd. Ten sam co ma brata we władzach powiatu. Ten sam co ma znajomych po spółkach. Chwała Bogu jest tez najlepszy tczewski ksiądz, eks proboszcz ksiądz prałat, jego ekscelencja Wysga. Bez niego żadnej uroczystości nie ma i być nie może. A gdzie Bollin z Nowoczesnej? Chowa się pod ławką?

    Odpowiedz
    IP: 18.85.xx2.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.