Wspomnieli ofiary krwawej pelplińskiej jesieni

(fot. pelplin.pl)
Wspomnieli ofiary krwawej pelplińskiej jesieni
Pelplin wspomniał swoje ofiary z czasów II wojny światowej. Do zbrodni doszło 20 października 1939 r. podczas tzw. "Pelplińskiej Jesieni".


Nazwa "Pelplińska Jesień" odnosi się do wydarzeń z początku hitlerowskiej okupacji w Pelplinie, kiedy wymordowano prawie cały skład kapituły chełmińskiej (z siedzibą w Pelplinie) oraz profesorów miejscowego seminarium duchownego i Collegium Marianum. Szczątki rozstrzelanych ekshumowano i 15 listopada 1945 r. złożono we wspólnej mogile na cmentarzu w Pelplinie. Podczas II wojny światowej Niemcy zamordowali ok. 450 duchownych spośród ogólnej liczby 670 księży w diecezjach gdańskiej i chełmińskiej.

W w rocznicę tej krwawej ofiary złożonej na dawnym polu śmierci, samorządowcy, księża, wierni, dyrektorzy i nauczyciele szkół wraz z dziećmi i młodzieżą zgromadzili się przy krzyżu na Woli gdzie zmówili modlitwę i złożyli kwiaty.

Więcej zdjęć tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • wnuczka_gość

    25.10.2017, 20:24

    pamięć wymordowanym

    Podana informacja jest niepełna, w trakcie trwania tzw. pelplińskiej jesienie wymordowano również wielu. cywilów, w tym między innymi mojego dziadka i wujka mojego męża, pracowników ówczesnej Cukrowni Pelplin. Czy w trakcie uroczystości upamiętniającej męczeńską śmierć kapłanów wspomniano również np.0 zamordowanych pracownikach Cukrowni i nauczycielach???

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xx9.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.