W Pomorskiem 40 170 osób musi wymienić dowód osobisty

Dowód osobisty (fot. tcz.pl)
Tczew - W Pomorskiem 40 170 osób musi wymienić dowód osobisty
W Pomorskiem 40 170 osób musi wymienić dowód osobisty. To liczba tych, którym upłynął 10-letni termin ważności dowodu osobistego. Warto sprawdzić, czy nie jesteśmy w tej grupie. W skali kraju liczba spóźnialskich przekroczyła cztery miliony. - Ja również jestem w tym gronie, dlatego już dziś złożyłem wniosek o nowy dowód osobisty - powiedział Mariusz Błaszczak, szef MSWiA.

Nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza naszej tożsamości i obywatelstwa m.in. w kontaktach z urzędem. Taki dokument jest bezużyteczny w obrocie prawnym, ponieważ nie można się nim dłużej posługiwać. Nie załatwimy żadnych spraw w urzędzie czy na poczcie. W kwestiach wymagających weryfikacji tożsamości, możemy mieć problem z uzyskaniem kredytu bankowego, czy z dokonaniem zakupu ratalnego.

Ponad cztery miliony spóźnialskich

W 2017 roku ważność dowodu osobistego skończyła się aż 4 mln 729 tys. Polaków. Prawie 870 tys. tych osób, którym w 2017 r. upłynął 10-letni okres ważności dowodu osobistego, nadal nie odebrało nowego dowodu.

Z kolei w pierwszym kwartale 2018 r. upływa termin ważności dowodów kolejnego miliona osób. - Jest to związane z tzw. "górką dowodową", która miała miejsce w 2007 r. Utrata ważności starych - książeczkowych dowodów osobistych (od 1 stycznia 2008 r.) spowodowała, że znaczna liczba dowodów osobistych wydana została dopiero z końcem 2007 r. lub początkiem 2018 r. - wyjaśnił minister Mariusz Błaszczak.

Wniosek o wydanie nowego dowodu można złożyć w dowolnym urzędzie gminy/miasta na terytorium Polski - niezależnie od miejsca zameldowania. Możliwe jest również złożenie wniosku przez Internet.

Każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium jest zobowiązany posiadać dowód osobisty. Natomiast obywatel polski mieszkający poza granicami kraju ma prawo, a nie obowiązek posiadania dowodu osobistego. Dodajmy, że nieważny dowód osobisty nie może też być podstawą do przekroczenia granicy w ramach Strefy Schengen. Dlatego właśnie przed nadchodzącymi feriami zimowymi warto sprawdzić ważność naszych dokumentów.

MSWiA przypomina, że już wkrótce, bo w 2019 r. obywatele otrzymają dowody osobiste z warstwą elektroniczną. W sierpniu 2017 r. Rada Ministrów przyjęła koncepcję wprowadzenia takiego dowodu. Aktualnie dobiegają końca prace trzech resortów: MSWiA, Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Zdrowia nad rozwiązaniami technicznymi dla polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

Wniosek przez Internet


Wniosek o nowy dowód można złożyć elektronicznie. Na platformie Obywatel (www.obywatel.gov.pl) działa centralna usługa, dzięki której można załatwić sprawę związaną ze złożeniem wniosku o wydanie dowodu osobistego.
Aby skorzystać z tej usługi niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego, który pozwala potwierdzić tożsamość. Instrukcja założenia profilu zaufanego znajduje się również na platformie Obywatel - kliknij .

Aby elektronicznie złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego na platformie Obywatel należy odszukać w Katalogu "Dokumenty i dane osobowe" kartę usługi "Uzyskaj dowód osobisty", a następnie ścieżkę "przez Internet". Kolejnym krokiem jest kliknięcie w przycisk "Złóż wniosek o dowód osobisty". Należy wybrać powód ubiegania się o dowód osobisty, a następnie urząd, w którym chce się odebrać gotowy dowód. Wnioskując o dowód osobisty, obywatel musi również dołączyć zdjęcie. Szczegółowe informacje znajdują się na podanej stronie.

Drukuj
Prześlij dalej