"Muzyczna Starówka". Jakie letnie koncerty w parku przy CKiS?

CKiS, Centrum Kultury i Sztuki (fot. tcz.pl)
Tczew - "Muzyczna Starówka". Jakie letnie koncerty w parku przy CKiS?
"Muzyczna Starówka" to wydarzenie, podczas którego w wybrane niedziele lipca i sierpnia będzie można posłuchać koncertów, natomiast dzieci będą miały okazję do wspaniałej zabawy z animatorami .

Muzyczna Starówka - Bartosz Paprot i Tomasz Fechner - koncert gitarowy + animacje dla dzieci
22 lipca 2018 godz. 16:00
Park za Centrum Kultury i Sztuki

Wstęp wolny
Bartosz Paprot
Urodził się 15 lipca 1990 roku w Malborku. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku  8 lat  w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Tczewie, w klasie Jerzego Pulsakowskiego. Już na tym etapie swojej edukacji muzycznej zanotował wiele sukcesów, m. in. I, II i III miejsce na Konfrontacjach Gitarzystów w Pucku. Dwukrotnie był laureatem III nagrody na Spotkaniach Metodycznych w Gdańsku, a w 2003 roku zdobył II miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach klas gitary  w Koninie. Od września 2003 roku swoje umiejętności rozwijał pod kierunkiem prof. Jana Paterka. W tym okresie zdobył m.in. I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej Trzęsacz - Rewal, I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Olsztynie (w grupie zespoły kameralne), czy I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym ,,Premio Accademia" w Rzymie.
Uczestniczył w kursach mistrzowskich na terenie Polski oraz za granicą.  Pobierał na nich lekcje u takich mistrzów jak:  Manuel Barrueco, Jeremy Jouve,   Roman Wiazovsky, Alexis Muzurakis, Suzana Prieto, Fabio Zanon, Scott Tennant, Wiliam Kanengiser, prof. Carlo Marchione i Marcin Dylla.  Jako student reprezentował Akademię Muzyczną w Gdańsku na Sesji Międzyuczelnianej Katedry Gitary w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz na Sesji Akordeonu na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie wykonując utwór Krzysztofa Olczaka -  Trio Hommage a Szymanowski.
Parokrotnie występował jako solista z orkiestrami symfonicznymi, wykonywał wówczas Concierto de Aranjuez  J. Rodrigo jak również Podwójny koncert na gitarę i bandoneon A. Piazzolli. W 2014 roku z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym - specjalność gitara klasyczna w klasie prof. Jana Paterka. Na ostatnim roku studiów odbył staż asystencki, przygotowujący do podjęcia obowiązków nauczyciela akademickiego.
 
Tomasz Fechner
Urodził się w 1990 roku. W latach 1998 - 2004 pobierał naukę gry na gitarze w Państwowej Szkole Muzycznej w Ostrowie Wielkopolskim, a jego nauczycielem był mgr Jarosław Kocoń. We wrześniu 2004 roku rozpoczął naukę w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w klasie prof. Piotra Zaleskiego. Szkołę ukończył z wyróżnieniem w 2009 roku i rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem tego samego Profesora. W ostatnich latach był laureatem wielu międzynarodowych konkursów gitarowych, m.in.: w 2009 r. w Weimarze (Niemcy), w 2010 r. w Velbert (Niemcy), w 2011 r. w Rust (Austria) i w Mottoli (Włochy) oraz w 2013 r. w Omiś (Chorwacja). W 2013 roku uzyskał stypendium Fundacji Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta na podjęcie w 2014 roku studiów w Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles w klasie gitary Williama Kanengisera, Pepe Romero i Scotta Tennanta gdzie w 2016 roku rozpoczął studia doktorskie.

Naucza gitary w USC Thornton School of Music Outreach Program i pracuje jako asystent badawczy w Polish Music Center w Los Angeles.
 
Program:
godz. 16.00 - animacje dla dzieci
godz. 17.00 - Bartosz Paprot i Tomasz Fechner - koncert gitarowy


Muzyczna Starówka - Kociewski Zespół Pieśni i Tańca FRANTÓWKA - koncert + animacje dla dzieci 
12 sierpnia 2018 godz. 16:00
Park za Centrum Kultury i Sztuki
Wstęp wolny
Kociewski Zespół Pieśni i Tańca "Frantówka"
Ich debiutancki koncert  "Kociewie po naszamu" - odbył się 16 czerwca 2013 w tczewskiej Fabryce Sztuk. Obecnie KZPiT "Frantówka" to 14 tancerzy-śpiewaków oraz 11 członków kapeli, którą tworzą muzycy Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej "Torpeda". Prowadzącymi są małżeństwo Karolina i Radosław Kornas.  Repertuar "Frantówki" to tradycyjne tańce i pieśni kociewskie, często przedstawiane w nowej, oryginalnej odsłonie. Zespół sięga też do bardzo zbliżonego muzycznie repertuaru kaszubskiego.
Pięcioletnia działalność "Frantówki" zaowocowała już kilkoma sukcesami. Krótko po powstaniu,  sierpniu 2013 roku zespół wygrał XX Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych w Piasecznie, gdzie rok później, reprezentując Kociewie, zajął III miejsce na XVI Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej. Dużym sukcesem zakończył się również udział w XIII Festiwalu In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego w sierpniu 2014 roku, gdzie oryginalnym opracowaniem i wykonaniem "Piejo kury piejo" i "Mamony" "Frantówka" wraz z "Torpedą" zjednały sobie jury i publiczność, zdobywając 2 nagrody.
"Frantówka" to przede wszystkim jednak zgrana grupa pełnych młodzieńczej werwy i fantazji 20- i 30-latków, których połączyła przyjaźń i wspólna chęć odkrywania kultury regionu. Członkowie grup folklorystycznych to zwykle młodzież szkolna lub osoby w wieku emerytalnym, tymczasem w przypadku "Frantówki" mamy do czynienia ze świadomym wyborem łączenia życia rodzinnego i pracy zawodowej z twórczą pasją, wymagającą często wiele czasu i poświęcenia.
Wybór orkiestry dętej na kapelę zespołu pieśni i tańca nie jest przypadkiem, lecz powrotem do tradycji. Zarówno na Kociewiu, jak i na Kaszubach, w XIX i pierwszych dekadach XX wieku, skład kapel ludowych zdominowany był przez instrumenty dęte (do dziś natomiast królują one na Śląsku i uwielbianych nie tylko przez "Torpedę" Bałkanach).
Przez kilka lat swojej działalności "Frantówka" trwale wrosła w krajobraz kulturalny Tczewa. Zespół corocznie obecny jest na wydarzeniach organizowanych przez miasto i jego instytucje, takie jak Centrum Kultury i Sztuki, Fabryka Sztuk czy Miejska Biblioteka Publiczna. Ambicją "Frantówki" jest, oprócz stałego podnoszenia poziomu artystycznego, dalsza promocja muzyki i kultury kociewskiej zarówno w Tczewie, w regionie, w kraju i poza jego granicami, w ramach ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali folklorystycznych. Duże znaczenie ma również promocja samego miasta i umacnianie jego dobrego wizerunku.
W 2014 roku "Frantówka" wraz z "Torpedą" nagrała swoją debiutancką płytę, wydaną przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Na płycie znalazły się najpopularniejsze tańce i pieśni kociewskie oraz kilka wybranych kaszubskich w autorskim opracowaniu zespołu. Nie zabrakło również hymnów obu regionów. Najbliższym celem "Frantówki" jest opracowanie i nagranie "kociewskiej epopei" -  "Wesela kociewskiego" ks. Bernarda Sychty w formie spektaklu muzycznego.
Zapraszamy do wspólnego, śpiewu, tańca i zabawy!
Program:
godz. 16.00 - animacje dla dzieci
godz. 17.00 - Kociewski Zespół Pieśni i Tańca "Frantówka" - koncert


Muzyczna Starówka - Romek Puchowski PLUS - koncert + animacje dla dzieci 
19 sierpnia 2018 godz. 16:00
Parka za Centrum Kultury i Sztuki
Wstęp wolny
Romek Puchowski PLUS 
śpiew, DOBRO, gitara akustyczna, slide
Romek Puchowski PLUS to formuła DUETU, do którego Romek zaprasza rozmaitych instrumentalistów. PLUS pozwala na swobodne modelowanie muzycznej materii, jest świetną podwaliną improwizacji. Każdy performance to nowa odrębna historia. 
ROMEK PUCHOWSKI - bluesman inny niż wszyscy. Muzyk, kompozytor, free-styler, wirtuoz gitary DOBRO i techniki slide. Wszechstronna muzyczna osobowość, harmonijnie łączy w swojej twórczości tradycję i nowoczesność. Twórca i lider alternatywnej formacji Von Zeit. Jego solowe koncerty to totalny, przepełniony pozytywną energią performance. O jego występach recenzenci piszą: "Mistrz przemówił!", "Kosmos, zjawisko, geniusz", "Puchowski to potęga!". 
Brał udział w prestiżowym projekcie koncertowym "Mistrzowie gitary", prezentującym najwybitniejszych polskich gitarzystów. Album jego formacji Von Zeit "Ocieramy się" został uznany za jedną z najlepszych płyt rockowych roku 2008.
Romek Puchowski współpracuje m.in. Martyną Jakubowicz, Tymonem Tymańskim, berlińskim perkusistą Michaelem Maass, z harmonijkarzem Keithem Dunnem z Bostonu, wirtuozem gitary, Nickiem Katzmanem oraz legendą harmonijki ustnej, Sugarem Blue, znanym ze współpracy m.in. z Rolling Stones czy Frankiem Zappą.
Płyta Romek Puchowski "FREE", która ukazała się w marcu 2013 roku. Album zebrał świetne recenzje. Piosenka "Jurata" trafiła na Listę Przebojów Trójki.
Utwór "Big Bad Brother" znalazł się w półfinale światowego konkursu International Songwriting Competition w USA, w jury którego zasiada m.in. Tom Waits.
W styczniu 2015 koncertował w Memphis, na słynnej Beale Street. Odbył fascynującą podróż przez Deltę Mississippi, śladami takich mistrzów jak Son House, Charley Patton, Robert Johnson, podczas której m.in. zbierał inspiracje i komponował. Owocem tego przedsięwzięcia jest kilkanaście autorskich pieśni, które znajdą się na najnowszym albumie Romka Puchowskiego.
DYSKOGRAFIA:
Von Zeit "Von Zeit" [cd], Jazz, 2003
Romek Puchowski "Simply" [cd], Biodro Records, 2006
Von Zeit "Halucynacje Hrabiego Von Zeit" [mini dvd], Biodro Records, 2007
Von Zeit "Ocieramy się" [2 cd], Biodro Records, 2008
Romek Puchowski "Live in Satyrblues 2007" [dvd], The Association For Original Culture Protection, 2008
Romek Puchowski "Free" [cd], Soliton 2013
www.facebook.com/romekpuchowski 
www.youtube.com/romekpuchowski 
 
Program:
godz. 16.00 - animacje dla dzieci
godz. 17.00 - Romek Puchowski PLUS - koncert

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • +7

  W_gość

  10.07.2018, 09:44

  Mało tego ale swoją drogą tczewianie w większości mało zainteresowani kulturą jakąkolwiek

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx0.xx8 
 • kóltura_gość

  11.07.2018, 04:46

  Bo najważniejsze jest propagowanie kultury picia piwa Gryf .Jak naród pijany to durny i łatwo nim manipulować . Nachlana tczewska patologia i przy muzyce góralskiej zatańczy

  Cytuj
  IP: 109.207.xx9.xx1 

  Hazik_gość

  14.07.2018, 22:53

  ta napewno patologia

  Za gryfa tyle chcą,że to nie trunek dla patoli.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx9 
 • +7

  she_gość_gość

  10.07.2018, 11:16

  Trochę słabo. Nic konkretnego a potem się dziwią że frekwencja mała.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xxx 
 • +5

  Mat_gość

  10.07.2018, 11:47

  Znowu Frantówka

  Nic nowego. Od 5 lat te same kawałki...

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx4.xx9 
 • +9

  X_gość

  10.07.2018, 12:15

  D

  Największy paradoks? Muzyczna Starówka, ale schowamy się za CKiS. He he Już nawet Muzyczną Starówkę trudno dobrze im zorganizować:(

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx0 
 • +4

  ADAMO_gość

  11.07.2018, 11:59

  Ale to już było ....

  To sie w glowie nie mieści , ....... że tak słabiutko i miernie ! Po odejściu byłego Dyrektora Pana Krystiana Nehrebeckiego totalna pustka i zaścianek (wiocha ) w Tczewie. Trzeba chłopa z j.. aby zapraszał ,bawił i miał przygotowanie. Spolegliwość to za mało , aby tworzyć kulturę ! Tu musi być artystyczna dusza. Pani Wiesława Quella dużo lepiej to robiła ! Ale to już było i nie wróci więcej ...... Moze po wyborach ....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx6 
 • +2

  Marian_gość

  11.07.2018, 12:01

  Adamo, 10000% racji...disco z pola, kabarecik..ot i cała kultura dla Tczewa...

  Cytuj
  IP: 83.17.xx1.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.