Kociewie promowało się w mieście Kopernika

Kociewie promowało się w Toruniu (fot. mat. prasowe)
Tczew - Kociewie promowało się w mieście Kopernika

zobacz galerię zdjęć: 3
16 czerwca w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej - Prüfferowej w Toruniu odbył się festyn rodzinny KOCIEWSKIE UCIECHY, podczas którego na odwiedzających obiekt czekało sporo atrakcji związanych z kulturą naszego regionu.

Realizatorami tego wydarzenia byli: Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE, Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, Ognisko Pracy Pozaszkolnej ze Starogardu Gdańskiego, Powiat Świecki, Lokalna Grupa Działania "Wstęga Kociewia", Lokalna Grupa Działania Gminy Powiatu Świeckiego. Festyn rozpoczął się w południe, a gości przywitały występy lokalnych zespołów regionalnych.

- Do Torunia przywieźliśmy szczyptę Kociewia, szczyptę która jednak doprawia całe danie... na scenie prezentowały się grupy wokalne i taneczne z trzech kociewskich powiatów. - opowiada Grzegorz Oller, dyrektor OPP w Starogardzie Gdańskim - były "Psiotrowe Dziywuchy" z Gminy Morzeszczyn, wielopokoleniowy zespół "Kociewie Retro" ze Starogardu Gdańskiego, kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich z Koteż oraz "Świeckie Gzuby" - dziecięcy zespół ze Świecia.


Publiczność z zainteresowaniem oglądała tańce czy scenki kabaretowe przygotowane przez występujących, wszystkich nagradzała ich gromkimi brawami.

W muzeum nie zabrakło stoisk promocyjnych i atrakcji dla najmłodszych. Można było ułożyć puzzle kociewskie na stoisku Powiatu Świeckiego, a razem z LOT KOCIEWIE pokolorować obiekty związane z regionem.

- Kiedy dzieci zajęły się poznawaniem Kociewia poprzez zabawę, naszą informację turystyczną odwiedzali ich rodzice lub po prostu osoby zaciekawione regionem. Pojawiło się dużo pytań o strój, gwarę, a także co ciekawego warto zobaczyć na Kociewiu. - mówi Piotr Kończewski z LOT KOCIEWIE - Warto wspomnieć, że torunianie już doskonale wiedzą, gdzie leży region, jednak przyznają, że nie mieli okazji go bliżej poznać
.

Wiele emocji wzbudził konkurs zrealizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną KOCIEWIE. Dzięki fundatorom nagród do wygrania były wejściówki na sierpniowy Festiwal Mitologii Słowiańskiej w Grodzisku Owidz, dwie kolacje w zamkowej restauracji oraz pobyt w hotelu ufundowane przez Zamek Gniew. Pytania nie były trudne i wiele było kuponów z prawidłowymi odpowiedziami. Z voucher'ów ucieszyli się Ania, Tomasz oraz Aldona z Torunia a także Monika z Olsztyna.


Wartym podkreślenia jest fakt, że Kociewskie Uciechy nie udałyby się bez doskonałej współpracy tak wielu instytucji zarówno tych kociewskich, jak również toruńskich.

- Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w stworzenie kociewskiej atmosfery na tym festynie. Duże ukłony wdzięczności należy złożyć również dyrekcji Muzeum Etnograficznego w Toruniu, która zgodziła się udzielić gościny Kociewiakom - podkreśla Piotr Kończewski.

Kociewskie Uciechy już za nami, a już 1 sierpnia zapraszamy wszystkich do Gdańska, gdzie odbędzie się Święto Kociewia - kociewski dzień na największej plenerowej imprezie w Europie czyli Jarmarku św. Dominika.

Drukuj
Prześlij dalej