Święto Niepodległości. Patriotycznie i na wesoło - będzie muzyka i biało-czerwone pączki

Narodowe Święto Niepodległości (fot. tcz.pl)
Tczew - Święto Niepodległości. Patriotycznie i na wesoło - będzie muzyka i biało-czerwone pączki
Już w najbliższą niedzielę będziemy obchodzić setną rocznicę powrotu Polski na mapy świata po 123 latach rozbiorów. Co z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przygotowano w Tczewie?


Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki zaprasza wszystkich tczewian na uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości - w niedzielę 11 listopada.

Część patriotyczno-religijna:

- godz. 10.40 - zbiórka uczestników na pl. Św. Grzegorza
- godz. 11.00 - uroczysta msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św.
- po mszy, ok. godz. 12.00 - przemarsz w kierunku pl. Piłsudskiego, złożenie kwiatów pod obeliskiem marsz. J. Piłsudskiego (w imieniu uczestników kwiaty złoży prezydent Tczewa)
- ok. godz. 12.30 - uroczystości przy pomniku "Ku chwale poległym w obronie Ojczyzny" (cmentarz "Stary" - ul. 30 Stycznia)

- od godz. 13.00 - festyn na pl. Hallera (występy artystyczne - chór Passionatka, Federowicz-Stroynowski Duo, warsztaty artystyczne, stoiska Fabryki Sztuk, Miejskiej Biblioteki Publicznej, poczęstunek: biały i czerwony barszcz, pączki z białą i czerwoną polewą)


IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

"Made in Poland" Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Szymona Morusa - koncert z okazji Święta Niepodległości
10 listopada, godz. 17.00, CKiS, wstęp 5 zł.
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert, wpisujący się w ogólnopolskie obchody 100 rocznicy odzyskania Niepodległości. Na scenie wystąpi doskonale znana tczewskiej publiczności Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Szymona Morusa - założyciela oraz dyrektora artystycznego Zespołu.
W programie koncertu znajdą się wybitne dzieła polskich twórców w opracowaniu na orkiestrę kameralną z towarzyszeniem solistów. Koncert podzielony będzie na dwie części.
W pierwszej znajdą się między innymi urokliwe "Mazurki" Fryderyka Chopina czy dostojny Polonez z opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki. Usłyszeć będzie można słynne arie z opery "Straszny dwór" oraz najpiękniejsze pieśni Mieczysława Karłowicza. Solistką wieczoru będzie Magdalena Chmielecka, utalentowana sopranistka związana z Operą Bałtycką w Gdańsku.
W drugiej części koncertu - nieco lżejszej stylistycznie znajdą się m.in. "Polska suita filmowa" - wiązanka najpiękniejszych tematów filmowych polskiej kinematografii (wśród nich: Czterej Pancerni, Janosik, Ogniem i mieczem, Stawka większa niż życie) oraz słynna "Nasza jest noc" Stefani Górskiej, "W starym kinie" czy też "Powróćmy jak za dawnych lat" z repertuaru Sławy Przybylskiej. Solistą tej części wieczoru będzie uznany w Polsce i za granicą wirtuoz akordeonu - Paweł A. Nowak.
Wykonawcy:
Orkiestra Kameralna Progress
Magdalena Chmielecka - sopran
Paweł A. Nowak - akordeon
Szymon Morus - dyrygent.

Most Tczewski z klocków Cobi!
11 listopada , godz. 10.00-16.00 w Fabryce Sztuk

Modelarską dioramę międzynarodowego zabytku już szykują Mariusz Sobolewski wraz z synem Grzegorzem. Zostanie ona zaprezentowana 11 listopada w Fabryce Sztuk. Na tym nie koniec atrakcji. Dzięki uprzejmości firmy Cobi organizatorzy przygotują kącik dla dzieci, które będą mogły ułożyć 19 różnych modeli z klocków. Ponadto zostaną wyeksponowane modele statków, okrętów, samolotów i czołgów z klocków Cobi. Uzupełnienie stanowić będzie wystawa "160 lat Mostu Tczewskiego" powstała rok temu dzięki współpracy Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, Starostwa Powiatowego i Fabryki Sztuk. W programie spotkania ponadto pokaz filmu "CHOPIN the Space Concert" w reżyserii Adama Ustynowicza. Przy muzyce Fryderyka Chopina goście zobaczą zdjęcia naszej planety wykonane podczas wyprawy astronautów STS-130.
Inicjatorem i głównym organizatorem wydarzenia jest Mariusz Sobolewski przy wsparciu Fabryki Sztuk, Cobi S.A., Media Markt i Majewski Hotel&Spa Malbork.
Wstęp bezpłatny!

Dąb na 100-lecie niepodległości
Radni Rady Miejskiej i Powiatowej VII kadencji (2014-2018) z okręgu osiedli Suchostrzygi, Bajkowego i Prątnicy zapraszają na uroczystość posadzenia dębu upamiętniającego 100-lecie niepodległości.
Dąb posadzony zostanie w centrum osiedla na zielonym skwerze przy ul. Jagiełły, naprzeciw wieżowca przy ul. Jagiełły 1.
Uroczystość odbędzie się 12 listopada o godz. 12.00.

Tczewscy Kurierzy Rowerowi, Stowarzyszenie Dawny Tczew i Tczewska Inicjatywa Rowerowa zapraszają na niepodległościowy przejazd rowerowy!

Spotkajmy się pod Urzędem Miejskim w niedzielę, 11.11.2018 r. o godzinie 11.11 i wspólnie uczcijmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pojedziemy 6,5-kilometrową trasą wiodącą ulicami, które w 1918 roku wyznaczały granice Tczewa.
Tempo naszego przejazdu będzie bardzo przyjazne nawet dla najmłodszych - dlatego szczególnie serdecznie zapraszamy całe rodziny! Będziemy świętować radośnie, aktywnie i z uśmiechem ????
Po przejeździe utworzymy na parkingu UM 100-metrowy szpaler rowerowy i zrobimy wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Więcej informacji szukajcie na FB Tczewskich Kurierów Rowerowych.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

 • +16

  pytam_gość

  08.11.2018, 10:32

  Wesoło to może być na kabarecie. Na takich imprezach może być radośnie. Mam pytanie kto to wszystko pisze w tym tyczypyly , kogo oni tam zatrudniają. Co artykuł to błąd. Lubię czytać te ich felietony ,są jak dawne Szpilki , tylko,że tamci to byli ludzie z klasą , a ci bulwarowe ludki.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx1 
 • +8

  helm ut_gość_gość

  08.11.2018, 11:43

  haha bez kitu

  Cytuj
  IP: 83.23.xx0.xx8 
 • +1

  Iza bez nika..._gość

  08.11.2018, 13:07

  ...dla kazdego cos ....

  ...a tych z Państwa, którzy lubią mobilność, pozwolę sobie zainspirować możliwością wzięcia udziału w wielkiej manifestacji organizowanej przez miasto Poznań. Zapowiada się prawdziwie wielka feta z okazji tak istotnej rocznicy ...

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx9.xx6 
 • +2

  PLUSUJEMNY_gość_gość_gość

  08.11.2018, 13:53

  Jestem porażony rozmachem 100-lecia!

  Widzę,że miarą PATRIOTYZMU będzie ilość zjedzonych biało-czerwonych pączków,oraz białego i czerwonego barszczu.Chyba to zgadza się z moimi obserwacjami dotyczącymi "prawdziwych Polaków".Myślę,że bedzie raczej śmiesznie ,niż wesoło ,lub radośnie.

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx3.xx3 
 • +6

  Cc_gość

  08.11.2018, 14:24

  Niepodlegla

  Ludzie jak zwykle znajdą powody do krytyki. Opamietajcie się! Zamiast osmieszac i krytykować, przylaczcie się do wspólnego świętowania! Taka okazja zdarza się raz na sto lat. Może choć na ten jeden dzień zapomnijmy o tym, co nas dzieli i co nam się nie podoba?

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx0.xx3 
 • -7

  Iza bez nika..._gość

  08.11.2018, 20:15

  wyjazd do Poznania...

  ...w Tczewie zachodzi prawdopodobieństwo udziału licznego grona tzw. duszpasterzy, a ja mam małe dziecko (dziewczynkę) i nie chce podejmować aż tak wielkiego ryzyka. Na co dzień zajmuje mi to dużo czasu i energii, a więc pragnę odpocząć od rodzicielskiego obowiązku chociaż w tak ważnym dniu.

  Cytuj
  IP: 37.47.xx7.xx5 
 • +6

  kik_gość

  08.11.2018, 20:46

  Wspólne śpiewanie hymnu będzie?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • +6

  Link_gość

  08.11.2018, 23:20

  "...w Tczewie zachodzi prawdopodobieństwo udziału licznego grona tzw. duszpasterzy, a ja mam małe dziecko (dziewczynkę) i nie chce podejmować aż tak wielkiego ryzyka. Na co dzień zajmuje mi to dużo czasu i energii, a więc pragnę odpocząć od rodzicielskiego obowiązku chociaż w tak ważnym dniu."

  Jedź na paradę LGBT tam będzie bezpieczna

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx6.xx0 
 • Zatroskany Obywatel_gość

  09.11.2018, 06:30

  Klocen Klocen

  Wizjoner technologiczny z francuskiego zakładu produkcji kart w końcu będzie mógł pobawić się klockami nie tylko w toalecie!!!

  Odpowiedz
  IP: 165.225.xx4.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.