Taryfy za wodę i ścieki po nowemu. Rady gmin nie będą już ich zatwierdzały

Woda
Tczew - Taryfy za wodę i ścieki po nowemu. Rady gmin nie będą już ich zatwierdzały
Od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej toczy się dyskusja nad kształtem nowego Rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie określenia taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Potrzeba wprowadzenia nowego Rozporządzenia jest konsekwencją zmiany Ustawy Prawo Wodne z dnia 20 lipca 2017 roku oraz Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, która to przesunęła okres obowiązywania dotychczasowych taryf do 10 czerwca 2018 roku.

Pierwszy projekt Rozporządzenia pojawił się na początku stycznia 2018 roku. Zostało on opracowany jeszcze w Ministerstwie Ochrony Środowiska przed zmianami personalnymi w Ministerstwie. Projekt ten został bardzo negatywnie przyjęty przez organizacje zrzeszające podmioty z branży wodociągowo - kanalizacyjnej oraz samorządy. Wyraz temu dała m.in. Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie, która to w piśmie z dnia 18.01.2018 roku do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Pana Marka Gróbarczyka napisała: "Po wnikliwym przeanalizowaniu projektu jako rozporządzenia wykonawczego do Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków Izba wnosi o zaniechanie dalszych prac nad projektem tego rozporządzenia. W ocenie Izby projekt nie tylko narusza przepisy Prawa europejskiego, ale również pozostaje w normatywnej opozycji do przepisów Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 roku." Zwrócono również uwagę na bardzo krótki czas konsultacji społecznych tego ważnego aktu wykonawczego tj. 7 dni.

W efekcie tych działań Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w lutym opublikowało nowy projekt rozporządzenia, który wszedł w życie 2 marca 2018 roku. Projekt ten, tym razem został poddany szerszym konsultacjom i w ocenie Izby w większości przypadków ujmuje postulaty zgłaszane w ich toku.


Zatem, jak wynika z harmonogramu uchwalania nowych taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mają obowiązek do dnia 12 marca 2018 roku złożyć "Wniosek o zatwierdzenie taryf ...".

Istotną zmianą w wprowadzoną Ustawą Prawo Wodne jest powołanie nowego organu regulacyjnego zatwierdzającego taryfy. Dotychczas to Rada Miejska/Gminy po zaopiniowaniu przez Prezydenta/Burmistrza/Wójta zatwierdzała taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na okres 1 - go roku, a obecnie przedsiębiorstwa wodociągowe składają wniosek taryfowy do Dyrektora Regionalnego Zarząd Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. I to właśnie ten organ regulacyjny będzie zatwierdzał Taryfy bez udziału w tym procesie Rady Miejskiej/Gminy czy Prezydenta/Burmistrza/Wójta.

Kolejną zmianą jest okres obowiązywania nowych taryf. W obecnym kształcie prawnym taryfy zatwierdzane są na okres 3 lat. Przy czym jak wynika z wniosku taryfowego na każdy rok kalkulowana jest odrębna cena i stawka opłat. Ustawa w uzasadnionych ekonomicznie przypadkach daje przedsiębiorstwom możliwość złożenia wniosku o skrócenie obowiązujących taryf wraz z projektem nowej taryfy.

Zmianie ulega również podział na taryfowe grupy odbiorców (dotychczasowe grupy: gospodarstwa domowe i sfera produkcji materialnej). Obecnie kalkulowana będzie jedna taryfowa grupa odbiorców dla zaopatrzenia w wodę i jedna dla odprowadzania ścieków z uwagi na inną metodologię obliczania opłat za usługę wodną.


Nowa taryfa oraz warunki rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków powinny obowiązywać zatem od 11 czerwca 2018 roku przez okres trzech lat.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +8

  kik_gość

  12.03.2018, 08:02

  Czyli indywidualnym podwyższają przemysłowi obniżą jak rozumiem

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • +14

  mieszkaniec_gość

  12.03.2018, 09:48

  Dobra zmiana Pisu brakuje pieniędzy to znowu zapłacą ludzie którzy ledwo wiążą koniec z końcem bo mają za dużo żeby dostać 500+ a za mało żeby godnie żyć my w Tczewie mamy stosunkowo tanią wodę i opłaty z nią związane inne miasta płacą wiele wiele więcej więc jak nam ustalą od górnie to się nie pozbieramy ,kolejne plotki że Pis chce znowu dołożyć kolejny podatek do paliwa super dobra zmiana dla swoich trzeba mieć pieniądze na pomniki , rydzyka odprawy ,zmiany nazw ulic to kosztuje, a kasa pusta. dziękuję wszystkim głosującym na tą partie że kolejny raz ludzi pracujących za najniższą krajową upodlą .

  Cytuj
  IP: 109.207.xx6.xx7 
 • +15

  Patriota niezależny_gość_gość__gość

  12.03.2018, 11:45

  AUDYT !

  Konieczny audyt przedsiębiorstwa oraz PAŃSTWA POLSKIEGO ! Jak mają żyć Polacy p.Gowin ?!

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx2.xx7 
 • +3

  Albert_gość

  13.03.2018, 05:10

  Rury azbestowe

  Jak można robić podwyżki wody, gdy woda przy ulicy Żwirki jest dostarczana rurą ekologiczną wykonaną z AZBESTU. Może w tej sprawie wypowie się Pan Prezydent Tczewa, Sanepid tczewski, Rada Nadzorcza ZWiK. Chcę wiedzieć , że woda płynąca rurą azbestową nie powoduje codziennych problemów z moim gardłem, problemów jelitowych.i innych schorzeń. Płyty azbestowe na dachu są BE , a czy RURY AZBESTOWE doprowadzające wodę do mieszkań są ZDROWOTNE.Kiedy dowody, że woda PŁYNĄCA POD CIŚNIENIEM 5 atmosfer nie wypłukuje azbestu.

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx3.xx5 
 • +5

  Fakty nie Mity_gość_gość_gość__gość

  13.03.2018, 12:50

  AUDYT !

  Jaki jest stan instalacji wodnej w Tczewie ? Dlaczego wpłaty mieszkańców nie szły na poprawę stanu technicznego i bezpieczeństwa sanitarnego instalacji wodnej ?! ( czy jeszcze w Tczewie są rury ołowianki ) Co na to sanepid ??! Dlaczego ustalono tak wysokie uposażenie i premie prezesa, oraz przeznaczano kwoty na dofinansowanie różnorodnych przedsięwzięć

  Cytuj
  IP: 188.146.xx6.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.