Jak zaoszczędzić czas przed wakacyjnym wyjazdem? Załatw formalności on-line

Komputer (fot. tcz.pl)
Tczew - Jak zaoszczędzić czas przed wakacyjnym wyjazdem? Załatw formalności on-line
Coraz więcej urzędowych spraw można załatwić z domu - bez kolejek i straty czasu. Wystarczy mieć dostęp do internetu i tzw. profil zaufany. To szczególnie przydatne przed wakacjami, kiedy organizacja wyjazdu pochłania większość czasu, a na wizyty w urzędach nie macie ochoty. Zaoszczędzone godziny lepiej poświęcić rodzinie i polowaniu na najlepsze turystyczne okazje.

Załóż profil zaufany, każdy powinien go mieć

Chcesz załatwiać sprawy urzędowe online? Bardzo dobra decyzja! Załóż profil zaufany, to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie (służy jako twój elektroniczny podpis). Można nazwać go kluczem, który otwiera drogę do urzędów online.


https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany

Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy

Dokument możesz odebrać w terminie 30 dni od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Dlatego warto sprawdzić online, czy można odebrać go z urzędu, który przyjmował wniosek.

Co jest potrzebne? Potwierdzenie złożenia wniosku o paszport. Na potwierdzeniu znajdziesz numer twojej sprawy.


https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/sprawdz-czy-twoj-paszport-jest-gotowy

Zamów Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) przez internet

Planujesz wakacje, pracę lub naukę za granicą? Obawiasz się, czy w razie choroby lekarze uznają twoje ubezpieczenie zdrowotne? Teraz bez stania w kolejkach możesz zamówić kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) przez internet. To banalnie proste.

https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/ekuz-wniosek-o-europejska-karte-ubezpieczenia-zdrowotnego

Sprawdź swoje punkty karne

Jesteś kierowcą? Przed wyjazdem w trasę warto sprawdzić, czy posiadasz na swoim koncie punkty karne. Nie trzeba wybierać się z tym do komisariatu policji, wystarczy dostęp do internetu i kilka kliknięć. Za pomocą usługi systemu CEPiK2.0 - uzyskasz dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców.

https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/punkty-karne-ile-mam-punktow-karnych-za-mandaty

Sprawdź autobus, którym jedziesz na wakacje

Chcesz sprawdzić, czy autokar, którym twoje dzieci pojadą na wycieczkę szkolną lub na wakacyjną wyprawę. Chcesz mieć pewność, że pojazd jest bezpieczny? Skorzystaj z usługi Bezpieczny Autobus. Dzięki niej uzyskasz bezpłatny dostęp do aktualnych danych z państwowego rejestru.

Usługa pozwala sprawdzić podstawowe informacje o wybranym autobusie lub autokarze. Na przykła d: czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne, czy ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, czy jest wyrejestrowany albo kradziony, jego dane techniczne - na przykład liczbę miejsc w autobusie, stany licznika z badań technicznych.

https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/sprawdz-autobus

Przed wakacjami - co warto wiedzieć?

Już po raz dziewiąty w ramach akcji organizowanej przez UOKiK pt. "Przed wakacjami - co warto wiedzieć?", 53 instytucje przygotowały porady pomocne dla osób, które planują urlop. W tym roku dowiesz się z nich m.in. jak zaoszczędzić czas przed wyjazdem, załatwiając formalności on-line, jak płacić kartą za granicą czy co można zrobić w przypadku kłopotów z wynajmem samochodu. Przydatnych informacji z niemal wszystkich dziedzin - od bezpieczeństwa po kwestie zdrowotne i przyrodnicze - szukaj na stronach uczestników projektu:

Ministerstwo Cyfryzacji

Drukuj
Prześlij dalej