Noc Muzeów - poznamy fascynujący świat nauki

Noc Muzeów (fot. mat. prasowe)

odbyło się
20
05.2017
Sobota
Tczew - Noc Muzeów - poznamy fascynujący świat nauki
Europejska Noc Muzeów już 20 maja w godz. 19.00-00.00. Tym razem poznamy fascynujący świat nauki. Fabryka Sztuk zmieni się w laboratorium szalonego naukowca… tego nie można przegapić! Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

Program:

Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4:


Budynek główny:

19.00-00.00 - pokaz kuchni molekularnej, sala konferencyjna, 2. piętro
Głównym celem pokazu jest odkrywanie przez widzów nowych smaków i ciekawych form, chwilowe oderwanie się od tradycji kulinarnych. Wszystko zaprezentowane w formie zabawy i interakcji z kucharzem: tworzenie jadalnej ziemi w kompozycji deserowej, sorbetów z nietypowych składników, drinków o zaskakujących formach i nowych smakach oraz rozbijanie owoców na cząstki. Będziemy przełamywać lęk do ciekłego azotu i suchego lodu. Zapewniamy dużo dymu!
19:00-00:00 - Wystawa „20 lat wolności. Tczew 1920-1939”, parter i 1. piętro
Ekspozycja historyczna przedstawiająca dzieje Tczewa. Tym razem zostały poruszone najważniejsze aspekty z okresu międzywojennego: powrót Tczewa do Polski w 1920 roku, życie polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne. Klimat epoki został podkreślony licznymi efektami multimedialnymi, które zainteresują współczesnego odbiorcę. Interaktywny quiz, multimedialna podłoga, multimedialne manekiny - to tylko niektóre z nich. Niewątpliwą atrakcją jest fotoplastykon, w którym można obejrzeć najciekawsze miejsca przedwojennego Tczewa.

Budynek mały:

19.00-00.00 - Warsztaty robotyki, sala warsztatowa, parter
Konstruowanie i programowanie prawdziwych działających robotów z klocków lego, które wyposażone są w silniki, czujniki i mikrokontrolery. Roboty, które mogą zbudować uczestnicy, to m.in: łaziki marsjańskie, roboty sumo, roboty zwiadowcze.
19.00-00.00 - Warsztaty recyklingu, sala 101, 1. piętro
Warsztaty recyklingowe nie tylko rozwijają zdolności twórcze i manualne, ale również przybliżają zagadnienia związane z ochroną środowiska. Podczas warsztatów powstaną ekologiczne zabawki, maszyny, pojazdy, domy, do budowy których użyjemy nietypowych materiałów budowlanych.
19.00-00.00 - Warsztaty z eksperymentów, sala 104, 2. piętro
Przeprowadzenie i obserwacja najciekawszych doświadczeń naukowych z zakresu chemii, fizyki i ekologii. Zajęcia stanowią połączenie doskonałej rozrywki z nauką. W programie: wybuchowe eksperymenty z użyciem odczynników chemicznych, suchego lodu i ciekłego azotu.
19.00-00.00 - Pokazy i olimpiada robotów oraz druku 3D, sala 201, 3. piętro
To miejsce, gdzie prezentujemy wiele interesujących robotów, m.in. te stworzone z klocków LEGO, dinozaury ze sztuczną inteligencją czy drukarkę 3D. Olimpiada robotów to interaktywna atrakcja dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy zmagają się ze sobą w Walkach robotów Lego SUMO oraz Wyścigach robotów Lego. Za pomocą zestawu drukarki 3D można w łatwy i szybki sposób stworzyć modele i prototypy przedmiotów o niewielkich rozmiarach.

Dziedziniec:

19:00-00.00 - Wystawa Exploratorium
Exploratorium to interaktywna i interdyscyplinarna wystawa edukacyjna, która prezentuje wybrane fenomeny nauki. Wystawa pozwala pokazać zarówno małym dzieciom, jak i dorosłym działanie podstawowych praw fizyki, logiki, astronomii i matematyki. Rozmiar i kolor eksponatów wzbudza zainteresowanie nie tylko najmłodszych. Nauka staje się ciekawsza i łatwiej przyswajalna. Na 17 stanowiskach zaprezentujemy interaktywne eksponaty, złudzenia optyczne i zagadki logiczne.
19.00-00.00 - Fotobudka
To świetna zabawa dla każdego. Dodatkową atrakcją są gadżety, tj. wąsy, okulary, usta. Zdjęcia wysyłamy na e-maila.
19.00-00.00 - Ogromne klocki
Dzieci konstruują ogromne budowle z dużych klocków „wafli”. Budowane są roboty, budynki i wszystko, co dzieci sobie wymarzą!
19.00-00.00 - Wielkie gry
Ulubione gry w wersji maxi (jenga, twister, warcaby, chińczyk).
19.00-00.00 - Mobilne Planetarium

Fabryka Sztuk, ul. Podmurna 15:

19:00-00:00 - Wystawa „Amor Patriae Nostra Lex… Bitwa pod Tczewem 1627”, 1. piętro
To opowieść o bitwie polsko-szwedzkiej, która rozegrała się pod Tczewem w czasie wojny o ujście Wisły toczonej w latach 1626-1629. Podczas dwóch sierpniowych dni 1627 roku podtczewskie Lubiszewo stało się sceną zaciętych zmagań wojennych. Naprzeciw siebie stanęli dwaj wybitni wodzowie: hetman Stanisław Koniecpolski i król szwedzki Gustaw II Adolf. Wystawa zapoznaje nas z przyczynami, przebiegiem i konsekwencjami bitwy. Możemy nie tylko oglądać uzbrojenie czy kopie grafik z epoki, ale również mamy okazję dowiedzieć się, dlaczego husarię nazywano „skrzydlatą jazdą” oraz zagrać w popularne na szlacheckich i królewskich dworach gry planszowe. Uzupełnienie ekspozycji stanowi film „Gniew husarii” zrealizowany i udostępniony przez Studio filmowe Crusader Films.
19:00-22:30 - Warsztaty plastyczne: Dworska rewia mody, 1. piętro

Wykonamy charakterystyczny element XVII-wiecznego stroju dworskiego, czyli perukę (z waty, papieru oraz różnorodnych ozdób).
www.fabrykasztuk.tczew.pl

Sonda - odpowiedz na pytanie

Jak Ci się żyje w mieście Tczew?

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • xar_gość

  10.05.2017, 09:08

  Program wskazuje bardziej na Noc nauki niż noc muzeów....

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx6 
 • -5

  RAF_gość

  10.05.2017, 10:46

  brakuje już pomysłów na Noc Muzeów to wymyślają tematy zastępcze

  Cytuj
  IP: 78.31.xx6.xx4 
 • arti_gość

  19.05.2017, 00:11

  w którym miejscu jest jest ta noc;)

  w którym miejscu jest jest ta noc;)

  Odpowiedz
  IP: 155.133.xx7.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.