Laos - ludowe zwyczaje i przesądy. Spotkanie podróżnicze z Piotrem Wnukiem

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
04
12.2022
Niedziela
Laos - ludowe zwyczaje i przesądy. Spotkanie podróżnicze z Piotrem Wnukiem
Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie kontynuuje cykl spotkań z podróżnikami. W grudniu dzięki Piotrowi Wnukowi przeniesiemy się do Azji Południowo-Wschodzniej i poznamy ludowe zwyczaje i przesądy Laosu.

4 grudnia 2022 godz. 17.00
Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, Tczew
Wstęp wolny 


Podróżnik opowie o swoich trzech podróżach do Laosu. Pokaże codzienne życie animistycznych społeczności zamieszkujących laotańskie wioski, w których pomieszkiwał. Poznamy odpowiedź na pytania: dlaczego nie można zapukać do czyjegoś domu, w jaki sposób szaman może odpędzić nadciągające nieszczęście, jak smakują czerwone mrówki oraz jakie jest ich lecznicze zastosowaniu. Opowie też o wspaniałej laotańskiej kawie z płaskowyżu Bolaven. 
 
"Scharakteryzuję Akha, zamieszkujących dystrykt Oudomxay oraz Sing, który znajduje się przy granicy z Chinami. Kobiety z tej grupy etnicznej cechują się różnorodnymi i wielobarwnymi strojami oraz efektownymi nakryciami głowy. Powiem, na czym polega test jajka, gdy Akha chcą wybudować wioskę. Wspomnę także, jakie mają znaczenie bramy wraz z totemami, które znajdują się przy wjeździe i wyjeździe z wioski. Lokalne wierzenia i rytuały są ważną częścią codziennego życia tej społeczności.
 
Unaocznię, jaki wpływ ma chińska ekspansja inwestycyjna na codzienne życie wioskowych społeczności. Opowiem, jakie szanse i zagrożenia niesie za sobą budowa hydroelektrowni, które znajdują się na rzece Nam Ou (dopływ Mekongu przepływający przez prowincje Phongsaly i Luang Prabang)." - mówi Piotr Wnuk

Drukuj
Prześlij dalej