In Memoriam - IX Festiwal Grzegorza Ciechowskiego

In Memoriam - IX Festiwal Grzegorza Ciechowskiego (fot. (źródło) plakat festiwalu)

odbyło się
28
08.2010
Sobota
Tczew - In Memoriam - IX Festiwal Grzegorza Ciechowskiego
Już po raz dziewiąty odbędzie się w rodzinnym mieście Grzegorza Ciechowskiego impreza upamiętniająca tego artystę. In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego nie tylko popularyzuje, upowszechnia twórczość Grzegorza Ciechowskiego, ale także promuje młodych muzyków i wokalistów.

28 sierpnia / sobota / 2010r., godz. 18.00:

Otwarcie wystawy "Republika w plakacie zamknięta"
Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły, Tczew, ul. 30 Stycznia 4

28 sierpnia / sobota / 2010r., godz. 18.30:

V Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego
dziedziniec Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły, Tczew, ul. 30 Stycznia 4

W koncercie finałowym wystąpią:

Finaliści V Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego:

BERT/MATEJ - to tczewsko-szczeciński skład MC/PRODUCENT, który nie boi się eksperymentów i wyzwań. Ostatnia podziemna płyta została wyróżniona w cenionym w środowisku hip hopowym rankingu Axun Arts. Współpracują z DJ'em Ace z Gryfina. W konkursie wystąpią w towarzystwie również innych zaproszonych wykonawców i wykonają "Raz Na Milion Lat" i "Sexy Doll".

Bert Matej - Noc miliona burz (skrecze Dj Ace)


DATURA - wywodzi się z niedalekiego Gniewa i preferuje ostre i ciężkie granie. Grupa została zwycięzcą w Przeglądzie Amatorskich Zespołów Alternatywnych w Tczewie, odbywającego się pod hasłem: "Sztuka Przeciwko Przemocy" . Wystapiła również na festiwalu w Jarocinie. "Datura" w koncercie zagra "Masakrę" i "Sado-maso piosenkę".

JANEK SAMOŁYK - wrocławski zespół, który nazywa się tak jak jego lider "Janek Samołyk". Do najważniejszych swoich sukcesów zaliczył występ na Off Festiwalu w 2009 r., Jarocinie 2010 r. i na imprezach w hołdzie B. Dylanowi. Janek Samołyk ma na swoim koncie album "Don't think too much" i teledysk do tytułowego utworu. W koncercie finałowym wykona "Białą flagę" i "Nie pytaj o Polskę".

Janek Samołyk - Don't think too much


LIVING ON VENUS - młody zespół skupiający miłośników twórczości Grzegorza Ciechowskiego, Brygady Kryzys, Dezertera i Klausa Mitfocha. Wygrali kilka znaczących przeglądów w tym toruński "Sprawdzian z muzą". Na swoim koncie mają już EP'kę z singlem "Wirusy grypy". Ich utwory można było usłyszeć między innymi w Radiu Pik i Teleexpressie w TVP1. W konkursie wykonają "Psy Pawłowa" i "Będzie plan".

Living on Venus - Evol KATAR 2010


MAREK ŚWIĄTKOWSKI-OKOŃSKI - kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista. W konkursie przedstawi przygotowane przez siebie anglojęzyczne wersje piosenek "Halucynacje" i "Znak równości". Podkład muzyczny utworów został przygotowany w jego prywatnym studio.

Sheryl Crow - Strong enough cover (wokal: Marek Świątkowski-Okoński)


PROTEZA - młody tczewski zespół istniejący od roku. Jeden utwór grupy znalazł się na płycie "Sztuka przeciwko przemocy" wydanej przez Fundację Pokolenia. Muzyka grana przez zespół to mieszanka ekspresyjnego i ciężkiego progresywnego rocka/metalu. W koncercie finałowym zaprezentuje "Psy Pawłowa" i "Obejmij mnie Czeczenio".

SCHODY - zespół "Schody" od początku swego istnienia nie zakładał żadnych muzycznych ograniczeń stylistycznych. Do największych sukcesów "Schodów" należą koncerty na festiwalach i przeglądach w: Węgorzewie (Union of Rock), Jarocinie, "Gramy 2008" (Szczecin), "Red Bull Tourbus" (Olsztyn) i emisje ich nagrań w radiowej "Trójce". Ostatnio nagrana debiutancka płyta nosi tytuł "The best off". W konkursie grupa wykona "Moją Angelikę" i "Sam na linie".

Schody - Moja Angelika (Republika)


VIRIBUS UNITIS - młodzieżowy chór istniejący od 2001 roku. Koncertował z Mieczysławem Szcześniakiem, Justyną Steczkowską. Ze "Starym Dobrym Małżeństwem" nagrał płytę w studio Buffo. Nowatorskim przedsięwzięciem, nad którym pracuje chór jest wielopłaszczyznowy projekt "Śpiewające Dłonie", zawierający w sobie elementy języka migowego, teatru i pantomimy oraz wizualizacji. W tym projekcie zespół współpracował z Renatą Przemyk, Katarzyną Nosowską i Wojciechem Waglewskim. Chór zaśpiewa "Białą flagę" i "Tak, tak to ja".

"Śpiewające Dłonie" z Kasia Nosowska - Wydarzenia Polsat


GOŚĆ FESTIWALU - zespół MUCHY - polska grupa muzyczna, założona w Poznaniu w 2004 roku przez Michała Wiraszko, Piotra Maciejewskiego i Szymona Waliszewskiego. W styczniu 2008 roku do zespołu dołączył Tomasz Skórka, który wystapił po raz pierwszy podczas transmitowanego na antenie Programu 3 Polskiego Radia koncertu w studiu Agnieszki Osieckiej. Zespół został obwołany odkryciem roku 2006 przez miesięcznik Machina i Program 3 Polskiego Radia. Pierwszy singiel zespołu pt. "Miasto doznań" osiągnął w maju 2007 r. 7. miejsce na prowadzonej przez Marka Niedźwieckiego Liście Przebojów Polskiego Radia 3. Wielokrotnie nazywany "najlepszym polskim zespołem bez wydanej płyty". 19 listopada ukazał się debiutancki album grupy, noszący tytuł Terroromans, uznany za "Płytę Roku" m.in. przez słuchaczy PR3 i magazyn muzyczny Pulp. Przebojowe i chwytliwe kompozycje wsparte niekwestionowanym talentem Michała Wiraszko do pisania poetyckich tekstów spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno przez publiczność, jak i przez krytyków ("nowa jakość w polskiej muzyce", "tak ważnej płyty u nas już dawno nie było", "najważniejszy debiut dziesięciolecia"). Pozytywne reakcje na płytę pozwoliły zespołowi wyruszyć w samodzielną trasę koncertową oraz otworzyły drzwi na największe i najważniejsze sceny polskich festiwali (Heineken Open'er, Jarocin Festival, Off Festival, Cracow Screen Festival, Eko Union of Rock w Węgorzewie itd.). Zespół zdobył także tytuł "Zespołu Roku 2007" Programu 3 Polskiego Radia. Ponadto grupę uhonorowano trzema nagrodami "Miazga 2007" magazynu Pulp, w kategoriach Zespół Roku, Płyta Roku i Piosenka Roku ("Miasto Doznań"). Głos Wielkopolski przyznał zespołowi "Medal Młodej Sztuki 2007". Muchy zostały również nominowane do Eska Music Awards 2008 w kategorii "Album roku ROCK" i do Fryderyka 2008 w kategorii "Nowa twarz fonografii", a także do nagrody Nocne Marki 2008 pisma Aktivist w kategorii "Zespół Roku". Przez okres dwóch lat Muchy zagrały prawie 150 koncertów (również za granicą - w Moskwie reprezentowały Polskę na International Day of Mountain). Jesienią 2009 roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Sony Music, a przy współpracy z producentem Marcinem Borsem zarejestrował materiał na drugą płytę zatytułowaną "Notoryczni debiutanci". Pierwszy singiel z nowego albumu "Przesilenie" wspiął się na 1. miejsce Trójkowej Listy Przebojów oraz listy poznańskiego radia Afera!

Muchy - Miasto doznań


OPRAWA MUZYCZNA FESTIWALU - DJ'ski duet MiT (Haman i TomTo). Ich sety gatunkowo można zaliczyć do house, technohouse czy deep house. Wspólnie z Sonorone'm i Matt Aspenem współtworzą kolektyw "Projekt Orgiatorium". Współorganizują cykl imprez "Alternative Night". Usłyszeć ich można w audycji "Freak'n Beat" w Radiu Fabryka.



Utwory wykonywane w V Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Grzegorza Ciechowskiego:

1. Psy Pawłowa
2. Będzie plan
3. Raz na milion lat
4. Odchodząc
5. Masakra
6. Sado-maso piosenka
7. Obejmij mnie Czeczenio
8. Nie pytaj o Polskę
9. Biała flaga
10. Sam na linie
11. Moja Angelika
12. Halucynacje
13. Znak równości
14. Tak, tak to ja

Nagrody w V Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Grzegorza Ciechowskiego:

Grand Prix (6000 zł) nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego
I miejsce (4000 zł) nagroda Prezydenta Miasta Tczewa
Nagroda Specjalna (2000 zł) nagroda Prezydenta Miasta Gdańska
Nagroda Specjalna (2000 zł) nagroda Prezydenta Miasta Sopotu
Nagroda Specjalna (1500 zł) nagroda Starosty Tczewskiego
Nagroda Fanklubu "Republika Marzeń"

Jurorzy:

Sławomir Ciesielski - perkusista, kompozytor, członek Republiki i autor niektórych jej przebojów;

Adam Wendt - czołowy polski saksofonista, laureat konkursów improwizacji jazzowej, współpracował z Grzegorzem Ciechowskim przy nagraniu jego solowej płyty pt.: “Tak, tak to ja";

Tomasz Ryłko - członek fanklubu "Republika Marzeń";

Adam Przybyłowski - gitarzysta, dyrygent, animator kultury, współpracował z Grzegorzem Ciechowskim w tzw. tczewskim okresie.

Mecenat:

Samorząd Tczewa, Samorząd Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, Prezydent Miasta Sopotu, Starostwo Powiatowe w Tczewie, Fanklub "Republika Marzeń", Bank Spółdzielczy w Tczewie, Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły, ZWiK Tczew, Telkab, Centrum Kształcenia Zawodowego "NAUKA", METRIX Grupa Apator.

Źródło oraz więcej informacji: www.festiwalciechowskiego.tcz.pl , www.myspace.com/festiwalciechowskiego

VIII Festiwal Grzegorza Ciechowskiego, rok 2009. Zobacz jak było na poprzedniej edycji festiwalu - tutaj .
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (17)
dodaj komentarz

 • +10

  _gość

  18.08.2010, 06:27

  Ładnie przygotowaliście artykuł

  Teraz poznałam każdego z artystów. Muszę przyznać, że o tych np. pierwszych tczewianach nie wiedziałam - a dobry mają materiał. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 99.87.xx0.xx0 
 • resturs_gość

  18.08.2010, 10:23

  nierzetelnie

  Janek Samołyk to solista, który na żywo gra z zespołem. Jego debiutancki MINIalbum nosi tytuł "Don't think too much" , a nie "Do you think too much".

  Odpowiedz
  IP: 195.88.xx6.xx2 
 • -11

  TCZEWIAK5

  18.08.2010, 12:10

  ilość wyświetleń powala

  Widać,że kultura nie cieszy się specjalnym zainteresowaniem.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  JA_gość

  18.08.2010, 14:19

  BERT/MATEJ/DJ ACE

  BERT/MATEJ i DJ ACE wykonają utwory "Raz Na Milion Lat" i "Sexy Doll" a nie "Odchodząc" W porozumieniu z organizatorem zmienili repertuar.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx6.xx6 
 • +8

  aga_piet

  18.08.2010, 22:21

  Fajna prezentacja wykonawców. Będzie ciekawie, a i Muchy przyciągną sporo ludzi.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -1

  malamarta_gość

  19.08.2010, 22:59

  a czaqu? wie moze ktos czy czaqu rowniez wystapi?

  Odpowiedz
  IP: 95.171.xx4.xx8 
 • -1

  karolina_gość

  21.08.2010, 05:08

  muchy

  nareszcie muchy w moim mieście!

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx8 
 • +4

  Rebublika_gość

  25.08.2010, 20:24

  Przecież ten człowiek NIGDY nie przyznawał się do miasta Tczewa!!!Wypowiedziach dla radia czy telewizji mówił że pochodzi z małego miasta pod Gdańskiem.Bardziej utożsamiał się z Toruniem.Czy miasto Tczew naprawde było rodzinnym miastem???

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx2 
 • -1

  buba_gość

  25.08.2010, 21:26

  POCHODZENIE

  SŁYSZAŁAM KIEDYŚ WYWIAD CIECHOWSKIEGO, KTÓRY POWIEDZIAŁ, ŻE POCHODZI Z TORUNIA; GDY ŻYŁ, NIE PRZYZNAWAŁ SIĘ DO TCZEWA, KTÓRY PO JEGO ŚMIERCI NA SIŁĘ STARA SIĘ PODTRZYMAĆ PAMIĘĆ O NIM...PODOBNO MIAŁ ŻAL DO TCZEWIAN, ŻE NIE USZANOWALI JEGO ,,TWÓRCZOŚCI"...

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx8.xx8 
 • -4

  mieczyslaw

  26.08.2010, 09:55

  Buba_gość

  Teraz szanują, odpuść sobie.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  Kern_gość

  25.08.2010, 23:17

  Living On Venus slyszałem na koncercie

  Bylem na koncercie w Grudziadzu Living on Venus wykonali tam kilka utworow Republiki drezszcze poszły po kręgach au..................................... Bedzie Plan Bedzie Dobrze

  Odpowiedz
  IP: 89.230.xx0.xx4 
 • gość_gość_gość

  29.08.2010, 17:50

  konkurs

  nie dane mi było pozostać do końca, kto został laureatem konkursu??

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx4 
 • _gość

  29.08.2010, 20:33

  Schody były najlepsze. Zrobili mix wokalu Ciechowskiego ze swoimi aranżacjami. Fajnie się tego słuchało, myślałem że dostaną grand prix a jury ich zj**ało. Kompletne nieporozumienie- Ciechowski przegrał na festiwalu Ciechowskiego!

  Odpowiedz
  IP: 195.117.xx4.xx0 
 • -1

  ~_gość

  30.08.2010, 13:11

  Laureatem konkursu został zespół Living on Venus .

  Odpowiedz
  IP: 178.56.xx9.xxx 
 • -1

  adam p._gość

  30.08.2010, 20:18

  ?

  Grand Prix - rewelacyjny chór z Turku. LoV otrzymał I nagrodę. Schody? To chyba nie konkurs czy festiwal karaoke czy playbacku! Napisz gościu w jaki sposób i czym Ciechowski przegrał. Nieporozumienie było w Schodach. To nie był mix wokalu Grzesia! Trzeba było słuchać uważnie.

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xxx 
 • +1

  markopolo_gość

  31.08.2010, 20:59

  przegrana Ciechowskiego na festiwalu Ciechowskiego

  Dla mnie najgorsza pomyłka to Smołyk porąbał tekst a idioci jury nie zorientowało się widać jacy fani hehe. Schody bardzo mi się podobały tylko taki idioci jacy w komisji byli mogli tego niedocenić

  Odpowiedz
  IP: 109.231.xx6.xx6 
 • +1

  marta_gość

  31.08.2010, 21:12

  Przegrana Grzegorza Ciechowskiego na festiwalu

  Jestem w 100% przekonany, iż Schody były najgorzej potraktowanym zespołem na tym festiwalu. ich koncert był rewelacyjny połączyli oryginalne wokale Grzegorza Ciechowskiego z własną interpretacją. Jako jedyni zaskoczyli, inni cóż tylko zagrali piosenki najłatwiej najprościej. W tym było coś innego, szkoda tylko że zbytnia wąskość myślenia jury nie potrafiła tego docenić. ,,Ciemnota” uznająca się za znawców Republika nie zauważyła nawet jak niektóre zespoły nie potrafiły zapamiętać tekstu. Cóż na przyszłość inne zespoły powinny wiedzieć iż nie warto eksperymentować ze sztuką Ciechowskiego, ciemnota i tak tego nie zrozumie. Chyba coś w tym jest, że Grzegorz Ciechowski przegrał na festiwalu Grzegorza Ciechowskiego. Polecam sprawdzić linki z interpretacjami piosenek Ciechowskiego, Schody jako jedyny zespół nagrał te interpretacje, zatem ci co nie byli mogą sprawdzić. Znajduja się one na http://www.schodyonline.com . Dla jasności bo wiem że zapewne ktoś to zakwestionuje – nie jestem i nie byłem nigdy fanem schodów – zespół poznałem na festiwalu, nie mniej jednak postarałem się dość dokładnie poznać ich twórczość. Z pozdrowieniami dla niby fanów.

  Odpowiedz
  IP: 109.231.xx6.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.