Dwie królewskie armie spotkają się pod Gniewem

Vivat Vasa od kilku lat stanowi wizytówkę Gniewa (fot. UMiG Gniew)

odbyło się
12
08.2011
Piątek
Tczew - Dwie królewskie armie spotkają się pod Gniewem
Przed nami największa inscenizacja batalistyczna z udziałem husarii. "VIVAT VASA!" to impreza historyczna odtwarzająca wojskowość XVII-wieczną. Rozgrywa się w realiach wojny pruskiej z 1626 roku, podczas której pod Gniewem spotkały się armie dwóch królów z rodu Wazów - Zygmunta III Wazy króla polskiego oraz Gustawa II Adolfa króla szwedzkiego. Wielkie święto dla miłośników historycznej wojskowości rozpocznie się już 12. sierpnia.

Tegoroczne "VIVAT VASA!" potrwa aż 4 dni - od 12. do 15. sierpnia. W tym czasie osoby, które odwiedzą gniewską twierdzę, będą świadkami salw armatnich i muszkietowych, egzercerunków chorągwi husarskiej, musztry regimentów autoramentu cudzoziemskiego, pojedynków szlacheckich, wojskowych zabaw obozowych oraz tańcowania i muzykowania. Będzie również można obejrzeć spektakl w technice video mappingu "Wakacje z Duchami", prezentujący historię gniewskiej twierdzy, popływać gondolą po Wiśle, czy obejrzeć pokazy ratownictwa wodnego.

- Udział w imprezie to jedyna w swoim rodzaju okazja, by przenieść się w XVII wiek, zapoznać się z historią piórem, skrzydłem i proporcem husarskim pisaną, poczuć atmosferę tamtych dni oraz dumę z polskiej tradycji tej najpotężniejszej jazdy konnej świata. - przekonują organizatorzy.

Inscenizacji będzie także towarzyszyć nocna parada wojsk z pochodniami ulicami gniewskiego Starego Miasta. W sobotę (13.08) nie zabraknie także koncertów - zagra m. in. Oddział Zamknięty.

Vivat Vasa! - Bitwa pod Gniewem 1626

Piątek, 12. sierpnia

Od godz. 17:00 - łąki nadwiślańskie - musztry i egzercerunki husarii

Sobota, 13. sierpnia

11:30 - Salwa Armatnia na Anioł Pański - dziedziniec Zamkowy
13:00 - 15:00 - Egzercerunki wojsk autoramentu cudzoziemskiego i narodowego
16:00 - Widowisko Bitwa pod Gniewem
19:00 - Koncerty
21:00 - Nocna parada wojsk z pochodniami ulicami Starego Miasta

Niedziela, 14. sierpnia

11:30 - Salwa Armatnia na Anioł Pański - dziedziniec Zamkowy
13:00 - Musztry i egzercerunki wojsk autoramentu cudzoziemskiego i narodowego.
15:00 - Msza Święta w Kaplicy Zamkowej
16:30 - Gniewski Turniej Husarski - gonitwy do pierścienia

Poniedziałek, 15. sierpnia

11:30 - Salwa Armatnia na Anioł Pański - dziedziniec Zamkowy
13:00 - Gniewski Turniej Husarski - gonitwy do pierścienia
15:00 - Msza Święta w Kaplicy Zamkowej

Ponadto przez wszystkie dni W zamku widowiska Wakacje z Duchami, zaś na Wiśle rejsy gondolami (w sobotę pokazy ratownictwa wodnego)

Na imprezę WSTĘP WOLNY.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • GryFFF

  12.08.2011, 00:16

  Wiecie jak zginął król Zygmunt III Waza? Stłukł się w kuchni. Ale impreza niczego sobie, szkoda ze w Tczewie nie ma zamku.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  mieszkanka_gość

  14.08.2011, 22:49

  Impreza super! Byłam przez 2 dni z wnukami i było co oglądać. Atmosfera wspaniała i czuło się ducha historii. Byliśmy przez ten czas dumni z polskiej tradycji. Za rok wybierzemy się ponownie!!!

  Odpowiedz
  IP: 83.27.xx5.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.