Wystawa plenerowa o witrażach

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
30
07.2021
Piątek
Wystawa plenerowa o witrażach
Tym razem na deptaku przy ul. Jarosława Dąbrowskiego można oglądać wystawę prezentującą witraże figuralne z dwóch tczewskich kościołów: staromiejskiej Fary i kościoła św. Józefa. Ekspozycja przygotowana przez Fabrykę Sztuk rozpoczyna nowy cykl wystawienniczy pt. "Obrazy światłem malowane".

Celem wystawy jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na witrażowe dziedzictwo Tczewa. Na wystawie prezentujemy sylwetki twórców artystycznych przeszkleń, a należy podkreślić, że tczewskie witraże powstawały w bardzo znanych warsztatach, działających zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Na przykład projektantem witraży prezbiterium kościoła św. Józefa był Józef Żmijewski, który uczył się rysunku u samego mistrza - Stanisława Wyspiańskiego.

Zobaczymy ponadto nie tylko zdjęcia zachowanych witraży figuralnych, które możemy na co dzień oglądać we wspomnianych świątyniach, ale również fotografie kartonów do nieistniejących już przeszkleń. Dowiemy się też kilku ciekawostek. Dotychczas postać św. Marka przedstawiona na jednym z witraży tczewskiej fary utożsamiana była ze św. Mateuszem, jednak firma witrażowa Franza Binsfelda z Trewiru, która była autorem tych przeszkleń, dostarczyła nowych, interesujących faktów. Z przesłanych materiałów, zwłaszcza zdjęć kartonów do witraży, wynika, że postacią zaprezentowaną na wspomnianym witrażu jest jednak... św. Marek.

- Pomysł na wystawę zrodził się w mojej głowie z dwóch powodów. Po pierwsze, witraże od zawsze mnie fascynowały i były obiektem zainteresowań, poza tym sama uczę się tego rzemiosła. Drugi powód jest taki, że bardzo często - jako mieszkańcy - nie jesteśmy świadomi tego, co posiadamy. Przebywając w kościołach, np. z okazji różnych nabożeństw, mszy świętych, czy też z innych powodów, związani od lat z poszczególnymi parafiami, zupełnie nie zwracamy uwagi na to, co znajduje się w ich wnętrzach. Przywiązanie od najmłodszych lat do miejsca powoduje, że nie dostrzegamy często tego, co jest dookoła. Wystawa o witrażach stanowi też pewnego rodzaju zachętę, by spojrzeć na kościół nie tylko jako na miejsce sprawowania kultu religijnego, ale jak na skarbiec pełen rozmaitych dzieł sztuki, wartych obejrzenia - mówi Emilia Kalinowska, kurator wystawy.


Obrazy światłem malowane. Wybrane witraże figuralne Fary św. Krzyża i Kościoła św. Józefa w Tczewie
wystawa plenerowa
autor: Emilia Kalinowska
projekt graficzny: Natalia Kuśmierczuk
do 13.09.2021
deptak, ul. Jarosława Dąbrowskiego

Drukuj
Prześlij dalej