Sambor potrzebuje reanimacji. Po meczu z Łączpolem Gdynia (14:42)

Zawodniczki Sambora Latochy Tczew mają realne szanse na awans (fot. T. Stromski)
Mecz pomiędzy Latocha Sambor Tczew, a Vistalem Łączpol Gdynia na długo pozostanie w pamięci działaczy, zawodniczek oraz kibiców. Nie będzie wielką przesadą, jeżeli uzna się ten mecz za najgorszy w historii seniorskiego szczypiorniaka w Tczewie i stwierdzi, że już gorzej w piłkę ręczną grać się po prostu już nie da.

W Tczewie nie liczono na zwycięstwo, wszyscy w tym mieście maja świadomość potencjału drużyny i znają swoje miejsce w szyku, ale po nienajgorszym meczu przeciwko SPR Lublin liczono na ciekawe, wyrównane widowisko i walkę do ostatniego gwizdka. Ale to, co zaprezentowały tczewskie zawodniczki przed własną publicznością było żenujące i było anty promocją piłki ręcznej wśród lokalnej społeczności.

Vistal wystąpił bez reprezentacyjnej bramkarki Małgorzaty Sadowskiej i w bramce rozpoczęła zazwyczaj rezerwowa Dominika Brzezińska, która do momentu kontuzji, którą odniosła w połowie pierwszej części meczu spisywała się rewelacyjnie. Mecz zaczął się od prowadzenia gości 3:0 po dwóch bramkach Kulwińskiej oraz jednej Szwed. W kolejnych akcjach nadal bramki zdobywał tylko Vistal i już w 7 minucie trener gospodyń Robert Karnowski poprosił o czas. Przerwa na niewiele się zdała, gdyż po kolejnych bramkach Sulżyckiej i Duran w 10 minucie Sambor przegrywał 2:10. W dalszej części meczu trwała dalsza dominacja brązowych medalistek minionego sezonu, a jedyną, która w tczewskiej ekipie momentami radziła sobie w ataku była Justyna Belter. Jednak pojedyńcze, indywidualne akcje tczewianek nie mogły się przeciwstawić świetnie i co najważniejsze zespołowo grającemu zespołowi z Gdyni, który sukcesywnie powiększał przewagę i na przerwę zszedł prowadząc 21:8.

Druga połowa była jeszcze słabsza w wykonaniu Sambora. Mnożące się błędy podania, chwytu, brak skuteczności oraz bierna postawa w defensywie to te atrybuty, które cechowały tczewianki w tej części meczu. Przez całe drugie 30 minut tczewianki zdobyły zaledwie 6 bramek tracąc 21!!! Zespół Roberta Karnowskiego nie miał pomysłu na grę w ataku, część zawodniczek wyglądała jak by pierwszy raz miała styczność z tą dyscyplina sportu, a brak zaangażowania w ataku i determinacji w grze obronnej była tak zauważalna, że niektóre zawodniczki powinny się zastanowić czy jeszcze zależy im na dobru zespołu i czy mają jeszcze chęć do walki o utrzymanie drużyny w PGNiG Superlidze.

Dla Vistalu druga połowa byłą typowo rekreacyjna. Na parkiecie pojawiły się wszystkie zawodniczki, które rzadko maja szansę na tak dużą ilość minut spędzonych na parkiecie. Większość bramek Gdynianki zdobywały po kontratakach w których brylowała Koniuszaniec i Lipska. Mecz zakończył się pogromem tczewskiego beniaminka 14:42.

Jeżeli w drużynie Latochy Sambor Tczew nie nastąpi poważny wstrząs i reanimacja, to nie uda się uratować Superligi w Tczewie, a co więcej drużyna może mieć problemy z odniesieniem choćby jednego zwycięstwa. Jedynym pozytywem tego spotkania było to, że wreszcie na hali nie było cicho jak w teatrze i dało się odczuć atmosferę sportowego święta. Dało, bo mecz bardzo fajnie prowadził Marcin Derbis, a o doping zadbała ok. 20 osobowa grupa kibiców z Gdyni, która w kulturalny sposób dopingowała swoje ulubienice. Miejmy nadzieję, że w kolejnych meczach za ich przykładem pójdą także kibice z Tczewa.

Latocha Sambor Tczew: Piotrowska, Rostankowska, Belter 3, Wasilewska 3, Krajewska 2, Czarnecka 2, Wiśniewska 1, Marcińska 1, Sabajtis 1, Zagrodzka 1, Jakubowska, Waldowska, Szlija J., Sobieraj

Kary: 8 min.

Vistal Łączpol Gdynia: Mikszto, Brzezińska, Białek 6, Kulwińska 6, Koniuszaniec 5, Szwed 5, Głowińska 4, Jędrzejczyk 4, Lipska 4, Duran 3, Sulżycka 2, Kobzar 2, Andrzejewska 1, Dinis Vartic

Kary: 2min.

Sędziowie: Dąbrowski, Kołodziej (obaj Kielce)

Widzów: ok. 400