Integracyjny Turniej Tenisa Ziemnego - wystartowało 120 zawodników

Integracyjny Turniej Tenisa Ziemnego
Tczew - Integracyjny Turniej Tenisa Ziemnego - wystartowało 120 zawodników
Już po raz dwunasty mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Rudnie wzięli udział w zorganizowanym 25 sierpnia (środa) Integracyjnym Turnieju Tenisa Ziemnego. Jest to turniej, który od kilkunastu już lat cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców domów pomocy społecznej z województwa pomorskiego. Jest to bowiem kolejna okazja dla mieszkańców wszystkich domów pomocy społecznej, aby przez kilka dni wspólnie trenować do rozgrywek, a podczas dniu turnieju spróbować swoich sił. Turniej ten finansowany jest z środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, organizowany jest natomiast przez Stowarzyszenie "Nasz Dom" przy DPS w Damaszce oraz Dom w Rudnie.

W tegorocznym integracyjnym turnieju wzięło udział 120 osób, w tym 33 osoby czynnie uczestniczące w rozgrywkach (8 zespołów). Jak każdego roku, również i teraz na turniej przybyło wielu kibiców, którzy z entuzjazmem kibicowali swoim faworytom. Dodatkowe atrakcje podczas turnieju zapewniali policjanci z Powiatowej Państwowej Policji w Tczewie, którzy zorganizowali konkursy i zabawy.

Podczas turnieju przeprowadzono również towarzyski mecz pokazowy. Rozegrał go Starosta Tczewski-Witold Sosnowski z pracownikiem Domu Pomocy Społecznej w Rudnie-Wojciechem Rogaczewskim, który zajmuje się treningami tenisa ziemnego i innych sportów w domu, a także prowadzeniem zajęć relaksacyjnych i muzykoterapii.

Dom Pomocy Społecznej w Rudnie jest jednostką organizacyjną Powiatu Tczewskiego dla mężczyzn (również dzieci i młodzieży) niepełnosprawnych intelektualnie. Dyrektorem placówki jest od 17 lat Barbara Lipa. Obecnie w domu znajduje się 76 mieszkańców, w wieku od 11 do 62 roku życia. Opiekę nad nimi sprawuje łącznie 44 pracowników. Oprócz codziennej, całodobowej opieki, zapewniają oni swoim pensjonariuszom różnorodne formy wypoczynku, rekreacji oraz sposobu spędzania wolnego czasu, takie jak: wycieczki, wczasy nad morze czy jezioro. Przy domu działa także sekcja olimpiad specjalnych, która skupia medalistów biorących udział w olimpiadach (m.in. w podnoszeniu ciężarów, w tenisie ziemnym i stołowym). Dom spełnia wszystkie bardzo rygorystyczne standardy stawiane tego typu placówkom. Po dobudowie do byłego biurowca Państwowego Ośrodka Maszynowego nowego skrzydła mieszkańcy mają możliwość skorzystania z części terapeutycznej z salą gimnastyczną, przeznaczoną do usprawniania czynności ruchowych. Do biurowca dobudowano również część kuchenną. DPS w Rudnie ma też jako jedyny w powiecie kort do tenisa ziemnego. W ramach wypoczynku mieszkańcy domu w Rudnie mogą więc być członkami ligi tenisa ziemnego, działającej przy placówce. Dom Pomocy w Rudnie posiada również miejsce, które jest niezwykle istotne dla osób z zaburzeniami zmysłów. Jest to sala doświadczenia świata, w więc specjalnie wyodrębnione pomieszczenie, wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów, między innymi w łóżko wodne z podstawą dźwiękową. Głównym celem terapii jest doświadczanie świata zmysłami wzroku, dotyku, słuchu i węchu oraz odprężenie, relaks i wyciszenie. Tradycją stały się również spotkania z mieszkańcami domów pomocy społecznej mieszczących się na terenie powiatu tczewskiego. W ramach tych spotkań organizatorzy zapewniają, między innymi ogniska, zabawy taneczne oraz inne formy spędzania wolnego czasu. Do dyspozycji mieszkańców domu w Rudnie jest ogród oraz tereny rekreacyjne.
Drukuj
Prześlij dalej
 

Komentarz dnia