UKS Dąbrówka Tczewska Mistrzem Polski!

Mateusz Sząszor podczas zawodów (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - UKS Dąbrówka Tczewska Mistrzem Polski!
Wielką niespodzianką - aby nie powiedzieć sensacją - zakończyły się XII Drużynowe Mistrzostwa Polski UKS w pool-bilard. Gospodarze, zawodnicy UKS Dąbrówka Tczewska, wygrywając wszystkie pojedynki, sięgnęli po tytuł Mistrzów Polski.

Nie tylko pod względem sportowym były to dla gospodarzy bardzo udane mistrzostwa. Perfekcyjnie zorganizowana impreza była ogromnym sukcesem organizacyjnym. - To się nazywa zrobić dobrą imprezę i jeszcze ją wygrać! - powiedział prezes PZBil Grzegorz Kędzierski.

W mistrzostwach wzięły udział 22 Uczniowskie Kluby Sportowe z 9 województw. Razem do Tczewa przyjechało ponad 70 młodych bilardzistów i ponad 20 opiekunów. Zawody odbyły się w hali sportowej perełki architektonicznej gminy Tczew czyli Gimnazjum w Dąbrówce. UKS Dąbrówkę reprezentowali: Michał Stojałowski, Patryk Statkiewicz oraz bracia Mateusz i Kamil Sząszor. W celu zintegrowania uczestników, organizatorzy dzień przed zawodami zaprosili wszystkich gości do gospodarstwa agroturystycznego w Turzy. Była tam okazja przejażdżki bryczką konną i jazdy na koniach. Przy ognisku goście mogli podziwiać profesjonalne popisy ujeżdżania koni. Tego dnia wieczorem w klubie bilardowym "Klimat" odbyła się odprawa dla trenerów. Po przedstawieniu regulaminu zawodów odbyło się losowanie drabinki turniejowej.


W czwartek, kwadrans po dziewiątej, rozpoczęła się uroczysta ceremonia otwarcia Mistrzostw Polski. Ubarwiana była występami artystycznymi w wykonaniu uczniów Gimnazjum w Dąbrówce. Trybuny "pękały w szwach", w loży vipowskiej zasiadło wielu znanych i cenionych przedstawicieli władz samorządowych i sportowych. Zaszczycili nas między innymi: Dyrektor ds. Rozwoju Europejskiej Federacji Bilardowej p. Marcin Krzemiński, Prezes Polskiego Związku Bilardowego p. Grzegorz Kędzierski, Wójt Gminy Tczew p. Roman Rezmerowski, Zastępca Prezydenta Miasta Tczewa p. Zenon Drewa, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Tczew p. Julian Grygolec, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tczewskiego p. Stanisław Ackerman, Dyrektor Gimnazjum w Dąbrówce p. Jacek Walkowiak, dyrektorzy okolicznych szkół, przedstawiciele gminy Tczew, Były odczyty, przemówienia, a nawet wiersz o bilardzie.

Zawody sportowe zaczęły się od rundy eliminacyjnej. W pierwszych spotkaniach nie było niespodzianek, wygrywali faworyci, w tym gospodarze z Dąbrówki Tczewskiej. W drugiej rundzie doszło do kilku ciekawych pojedynków. Zdecydowanie najbardziej elektryzowało wszystkich starcie gospodarzy z aktualnymi mistrzami Polski drużyną UKS 13 Tomaszów Mazowiecki. Ku radości bardzo licznie przybyłej publiczności i zdziwieniu środowiska bilardowego zwyciężyli bilardziści Dąbrówki Tczewskiej 3-0. Po kolejnym łatwym zwycięstwie z drużyną Dragon Srock, Dąbrówka jako pierwsza zapewniła sobie awans do piątkowych ćwierćfinałów. Na twarzach kibiców oraz wszystkich pracowników gimnazjum, z dyrektorem na czele, pojawiła się nieukrywana radość. Oprócz nich awansowali też gracze: Delty Kętrzyn, Bilard Studio Warszawy i Snikersa Rękoraj. Dołączyły do nich cztery ekipy z lewej strony turniejowej tabelki: Łabiszynianka Łabiszyn, 13 Joker Tomaszów Mazowiecki, 193 Łódź oraz Dragon Srock. Kolejną atrakcją jaką przygotowali organizatorzy dla przybyłych do Tczewa miłośników bilarda była rozrywka w kręgielni. Bilardziści mieli okazję sprawdzić celność rzucania o wiele większą kulą, niż te na stole bilardowym. Wieczorem odbył się bankiet dla vipów oraz opiekunów przybyłych ekip. Była to szansa do wymiany poglądów i podsumowania pierwszego dnia zawodów. Prezes PZBil p. Grzegorz Kędzierski wręczył podziękowania dla Wójta Gminy Tczew p. Romana Rezmerowskiego, Dyrektora Gimnazjum w Dąbrówce p. Jacka Walkowiaka oraz dla państwa Jadwigi i Arkadiusza Sząszor - za doskonałe zorganizowanie Mistrzostw Polski. - Za taką wspaniałą organizację wystawiam Wam wszystkim "szóstkę" - podsumował prezes PZBil.

Finałowy dzień mistrzostw rozpoczął się od gier ćwierćfinałowych. Bilardziści z Dąbrówki wylosowali drużynę UKS 193 Łódź. Kolejne pary to: Delta Kętrzyn - 13 Joker Tomaszów Mazowiecki, Bilard Studio Warszawa - Łabiszynianka Łabiszyn i Dragon Srock – Snikers Rękoraj. Oczywiście wszystkie oczy kibiców skierowane były na pierwszą parę. Gospodarze nie zawiedli i pewnie 3-0 pokonali rywali, dzięki temu zapewnili sobie już medal. Takim samym wynikiem zakończyły się wszystkie mecze tej fazy mistrzostw. Przed meczami półfinałowymi sędziowie dokonali prezentacji zawodników wszystkich czterech drużyn, przedstawiając indywidualne sukcesy każdego z nich. Największą owację zdobył zawodnik gospodarzy Mateusz Sząszor, który jest dwukrotnym Indywidualnym Mistrzem Polski UKS. W pierwszym półfinale spotkały się ekipy Bilard Studio Warszawa i Snikers Rękoraj. Po emocjonującym początku było 1-1 i ostatni pojedynek decydował o finale. Jakub Bajda z Warszawy pokonał Roberta Jagodzińskiego i zapewnił stołecznej drużynie awans do wielkiego finału. W kolejnym półfinale doszło do rewanżu za II rundę. Na przeciwko siebie stanęli ponownie obrońcy tytułu mistrzowskiego i gospodarze turnieju. Pojedynek ten elektryzował wszystkich obecnych na sali gier. - Nic dwa razy się nie zdarza - powiedział trener drużyny z Tomaszowa p. Dariusz Kobacki. Jak się później okazało nie miał racji. Gracze z Dąbrówki niesieni wielkim dopingiem bardzo licznie zgromadzonej publiczności, grali jak w transie. Pracownicy szkoły z dumy aż unosili się nad ziemią. Jako pierwszy półfinał zakończył uczeń tutejszego gimnazjum Mateusz Sząszor, pewnie wygrywając z Adrianem Delą 4-0. Największa sympatia publiczności była po stronie młodszego brata Mateusza - Kamila. Przegrywając z Mikołajem Ząbeckim 0-3, zdołał doprowadzić do remisu po 4. O zwycięstwie najmłodszego gospodarza zadecydował punkt zdobyty bezpośrednio z rozbicia. Owacje na stojąco oznaczały awans Dąbrówki do finału. W ostatnim pojedynku Patryk Statkiewicz po raz drugi pokonał Damiana Dulę, stawiając tym samym "kropkę nad i".

WIELKI FINAŁ. Trybuny wypełnione po brzegi, licznie przybyli goście honorowi, wielkie skupienie i emocje sięgające Zenitu. Dziesiątki aparatów fotograficznych oraz kamery przedstawicieli telewizji precyzyjnie wycelowane w finalistów. Podświadomie wszyscy fachowcy wiedzieli a kibice wierzyli, że gospodarzy na tych mistrzostwach nikt nie powstrzyma. Od pierwszego meczu szli jak burza, pokonując wszystkich rywali do zera. Nie inaczej było w finale. Kulturalny i sprawiedliwy doping publiczności nagradzał brawami każdą wygraną partię przez zawodników obydwu zespołów. Kamil Sząszor gładko pokonał Macieja Witkowskiego i oczy wszystkich przeniosły się na stół Patryka Statkiewicza i Pawła Kaczmarka. Patryk nie zawiódł i zwyciężył 4-2. Na trzecim stole Mateusz Sząszor prowadził 2-0 i w tym momencie sędziowie przerwali pojedynek. Wszystko było już jasne. MISTRZEM POLSKI UKS 2010 została drużyna UKS DĄBRÓWKA z Dąbrówki Tczewskiej. Wielominutowe owacje, radość i łzy szczęścia na twarzach wielu, kwitowały sukces gospodarzy. Dodatkową nagrodą dla zwycięzców jest reprezentowanie Polski w Klubowym Pucharze Europy w Katowicach.


Na zakończenie nastąpił najmilszy moment dla wszystkich uczestników zawodów - ceremonia dekoracji zwycięzców i wręczenie nagród. Stół z pucharami i nagrodami rzeczowymi uginał się pod naporem wielości rzeczy. Organizatorzy nagrodzili wszystkich uczestników nagrodami, nie zapominając oczywiście o opiekunach. Nagrody rzeczowe wręczał Wójt Gminy Tczew p. Roman Rezmerowski w towarzystwie p. Jadwigi Sząszor, puchary wręczał wiceprezes PZBil p. Dariusz Kobacki a medalami dekorował zwycięzców członek zarządu PZBil i współorganizator mistrzostw p. Arkadiusz Sząszor. Podczas dekorowania zwycięzców zagrały wielkie fanfary a największy puchar odebrał Dyrektor Gimnazjum w Dąbrówce p. Jacek Walkowiak. Wszyscy goście ogromny sukces sportowy zrównali z niekwestionowanym sukcesem organizacyjnym. Docenili w ten sposób ogromny wkład pracy włożony przez organizatorów. Uczestnikom na długo w pamięci pozostaną przejażdżki konne, bowling no i niesamowita atmosfera panująca podczas całych mistrzostw. Ogromne podziękowania i pokłony do samej ziemi za pomoc w organizacji tego turnieju kierujemy do: Wójta Gminy Tczew p. Romana Rezmerowskiego i Dyrektora Gimnazjum w Dąbrówce p. Jacka Walkowiaka. Pamiątki dla opiekunów przekazało też Biuro Promocji Urzędu Miasta Tczewa. Bardzo smakowitym jadłem uraczyli nas p. Julian Grygolec oraz Bar Camargo. Serdecznie dziękujemy. Patronatem medialnym objęli nas: Gazeta Tczewska, tcz.pl, tvsports.pl, Tetka oraz Bilard-sport.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +1

  AL_gość

  28.04.2010, 13:38

  Tak się promuje ,pan na etacie od promocji miasta przez całą swoją kadencję nie zrobił tyle dobrego . Gratulacje dla pana Sząszora pamiętam jak zaczynał .

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx9 
 • -2

  GOŚĆ_gość

  30.04.2010, 22:05

  Tłumy?

  W łaśnie widziałem jakie tam tłumy były haha

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.