Ratownicy walczyli o puchar

W zawodach wzięło udział 15 zawodniczek i 34 zawodników (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Ratownicy walczyli o puchar
Tczewskie WOPR informuje, że po raz kolejny odbyły się na pływalni TCSiR Otwarte Mistrzostwa Miasta Tczewa w Ratownictwie Wodnym pod patronatem Prezydenta Miasta Tczewa, Starosty Powiatu Tczewskiego oraz Przewodniczącego Pomorskiego Sejmiku Samorządowego.

Uroczystego otwarcia zawodów dokonał wiceprezydent Tczewa Mirosław Pobłocki. Wspomnieć też należy o osobach pomagających przy zawodach - sędzia główny Waldemar Lonczak, wyśmienity starter Wojciech Osowski oraz spiker zawodów - Prezes Gdańskiego Okręgowego Związku Pływackiego - Stanisław Uba, który podgrzewał atmosferę zawodów oraz wyjaśniał niewtajemniczonym arkana ratowniczej pracy i zasady poszczególnych konkurencji. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników czuwały odpowiednie służby zdrowia - lekarz - Daniel Pastwa oraz pielęgniarki - Beata Wójcikiewicz
i Iwona Michalska. Zawodom towarzyszyła sportowa rywalizacja. Zapał, który dotrzymywał towarzystwa zawodnikom wzbudzał podziw wśród kibiców. Uczestniczyli w nich najlepsi ratownicy z całej Polski. Podczas zawodów rozegrano 7 konkurencji, z czego 3 są przewidziane regulaminem ILS, zaś pozostałe związane z tradycjami, jakie w zakresie zawodów ratowniczych gościły na tczewskim basenie.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ

Patronat nad poszczególnymi konkurencjami objęli:
• Rzut rzutką - Poseł na sejm - Jan Kulas
- W tej konkurencji wśród kobiet najlepszą okazała się Buczyńska Katarzyna (WOPR Malbork), która oddała rzut na odległość 18,7 m, zaś najlepszym ratownikiem w tej konkurencji został Ławrynowicz Tomasz z Tczewskiego WOPR, z odległością 30,1 m.

• 200 m z przeszkodami - Dyrektor Tczewskiego Oddziału związku Pracodawców - Roman Liebrecht
- Także tym razem wyścig z przeszkodami dostarczył nam wielu wrażeń. Należało pokonać 200 m przepływając pod przeszkodą zamieszczona w odległości 12,5 m od linii startu. Rywalizacja była wspaniała i tym razem podium należało do Szotowskiego Daniela (WOPR Włocławek), drugie miejsce zajął zeszłoroczny złoty medalista - Bugdol Daniel (WOPR BSF Dąbki), zaś trzecie miejsce zyskał Gołębiewski Tadeusz (WOPR Tczew).
W damskim gronie klasyfikacja była następująca: Na miejscu pierwszym - Pietrzak Sandra (WOPR BSF Dąbki), zaraz za nią Kaczmarek Sandra (Wielkopolska Grupa Operacyjna) i Magier Marta (Skalar Słupsk).
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ

• 50 m holowanie manekina - Przewodniczący Rady Miejskiej - Włodzimierz Mroczkowski
- Zawodnik skacze do wody skokiem startowym od strony nawrotowej i płynie 20 m sposobem dowolnym, na końcu niecki basenu nurkuje po manekina, wydobywa go na powierzchnie i holuje do mety.
Wśród kobiet na podium znalazły się Pietrzak Sandra, Drążkiewicz Maria oraz Kaczmarek Sandra. W męskim gronie jako pierwszy ukończył te konkurencje Bugdol Daniel, zaraz za nim Szczypiński Marcin (WOPR BSF Dąbki) oraz Kaliszewski Maciej (WOPR 4K Szczytno)

• 100 m holowanie manekina w płetwach - Przewodniczący Pomorskiego Sejmiku Samorządowego - Brunon Synak
- Na sygnał zawodnik skacze do wody i przepływa stylem dowolnym 50 m w płetwach, następnie nurkuje po manekina i holuje go przez 50 m do mety.
W tej konkurencji na pierwszym miejscu po raz kolejny znalazła się Pietrzak Sandra, następnie Urbańska Paulina i Drążkiewicz Maria. Zaś wśród mężczyzn na pierwszej pozycji znalazł się Gołębiewski Tadeusz, zaraz za nim Bugdol Daniel i Kosiński Wojciech (WOPR 4K Szczytno).

• 25 m pod wodą - Firma: Wolfarb - Grzegorz Wilczewski
Już od czasu trwania pierwszych konkurencji zaczęła kształtować się ścisła czołówka. I tak w konkurencji 25 m pod woda na pierwszej lokacie znalazł się Bugdol Daniel, drugą pozycje zajął Szczypiński Marcin, zaś na trzecim miejscu uklasyfikował się Kosiński Wojciech.

Wśród dziewcząt po raz kolejny numerem pierwszym okazała się Pietrzak Sandra, dalsze miejsca należały do Kaczmarek Sandry i Panek Agaty (Skalar Słupsk).

• Wyścig Australijski - Starostwo Powiatowe w Tczewie - Witold Sosnowski
- Jest to najtrudniejsza konkurencja zawodów nie licząca się do klasyfikacji ogólnej, ale budząca największe zainteresowanie wśród ratowników i widzów.
Trudno jest powiedzieć czy nazwa faktycznie odzwierciedla pochodzenie tej konkurencji. Polega ona na tym, iż pływanie odbywa się w poprzek basenu sposobem dowolnym, na środku pływalni zawieszone są trzy liny torowe, które należy pokonać pod wodą. Po przepłynięciu zawodnicy wychodzą na brzeg odwracając się twarzą do niecki basenu i przyjmują odpowiednią pozycje do kolejnego startu. I tak do momentu, aż zostanie tylko jeden zawodnik!

Niezwyciężony okazał się w tej konkurencji Szczypiński Marcin (WOPR BSF Dąbki), który zajął upragnione pierwsze miejsce. Na podium stanęli również ratownicy Tczewskiego WOPRu, Machniewicz Radosław - na drugiej lokacie oraz Mykowski Marcin, który znalazł się na trzeciej pozycji. Ratowniczki również pokazały na co je stać. Złoto zdobyła Pietrzak Sandra, zaraz za nią na podium stanęły także Panek Agata (Skalar Słupsk) i Korczak Edyta (WOPR Włocławek).

• Klasyfikacja ogólna indywidualna - Prezydent Miasta Tczewa - Zenon Odya
- Pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej kobiet należało do Barbary Dobrowolskiej, natomiast w klasyfikacji ogólnej mężczyzn pierwszą pozycje zdobył Daniel Bugdol.
• Wyścig drużynowy - Tczewskie WOPR - Mariusz Krupa
- W konkurencji drużynowej wśród ratowniczek pierwsze miejsce zajął zespól Skalar Słupsk II, natomiast wśród ratowników WOPR BSF Dąbki.

• Klasyfikacja ogólna drużynowa – Pomorskie WOPR – Marek Koperski
 Miejsce pierwsze - WOPR BSF Dąbki
 Miejsce drugie - WOPR 4K Szczytno I
 Miejsce trzecie - WOPR Słupsk

Skład komisji sędziowskiej był następujący:
• Naczelnik Zawodów - Mariusz Krupa
• Sędzia Główny - Waldemar Lonczak
• Starter - Wojciech Ossowski
• Sekretarz - Agnieszka Krupa
• Celowniczy - Maciej Reschke
• Kierownik biura zawodów - Janusz Nelke
• Biuro zawodów - Ewa Gajowiak
• Biuro zawodów - Sandra Petka
• Biuro zawodów - Anna Portianko
• Biuro zawodów - Klaudia Kraska
• Biuro zawodów - Paulina Wojciechowska
• Biuro zawodów –-Jarosław Brzoskowski

O wysokim poziomie zawodów świadczą utytułowani zawodnicy z całej Polski jak i ustanowienie nieoficjalnego rekordu Polski w konkurencji 200 m. z przeszkodami przez juniora Daniela Szotowskiego, który przepłynął ten dystans w czasie 2:00,08.
Po raz pierwszy dla najlepszego ratownika tegorocznych zawodów został ufundowany rozrywkowy Rejs do Szwecji przez Biuro Podróży "Panda". Bugdol Daniel okazał się znakomitym zawodnikiem i zarazem szczęśliwym zdobywcą tej niezwykłej nagrody.

Daniel urodził się 25.02.1989 w Raciborzu gdzie mieszka i trenuje pod okiem Marcina Kunickiego. Styczność z pływaniem ma od pierwszej klasy szkoły podstawowej, poważniejsze treningi zaczął w czwartej klasie. Specjalizuje się w stylu motylkowym. Jego największymi osiągnięciami są finały A i B mistrzostw polski. Należy do pływackiego klubu MKS Victoria Racibórz. Ratownictwem zajmuje się od stycznia 2008 roku. Jego hobby to pływanie i od niedawna ratownictwo wodne.
Jest rekordzistą polski w konkurencji 100 m ratownik na "krótkim" - 0:55,35 i "długim" basenie - 0:55,09.
Komentarz Daniela o Tczewskich zawodach:
Jeśli chodzi o zawody w Tczewie to myślę, że są to zawody na których można się nie tylko sprawdzić w jakiej jest się dyspozycji ale także powygrywać fajne nagrody. 7 konkurencji rozgrywanych na zawodach potrafi naprawdę zmęczyć. Jeśli chodzi o organizacje zawodów. Fajnie, że WOPR Tczew organizuje takie zawody. Jeśli zawody w innych miastach były by tak samo organizowane to myślę, że ratownictwo sportowe nareszcie było by bardziej rozwinięte niż jest obecnie. Na zawodach w Tczewie startowałem 2 razy i myślę, że będę ten basen odwiedzał co rok.

Na koniec zawodów odbyło się również losowanie nagród dla uczestników zawodów, a właścicielem szczęśliwej ręki wyciągającej losy był Grzegorz Michalski najmłodszy pomocnik zawodów. Oprawę muzyczną dobrał i prowadził słynny DJ Pawlo.
Hołd należy oddać oficjelom i licznym prywatnym sponsorom oraz społecznej pracy sędziów i członków Tczewskiego WOPR, dzięki którym zawody miały odpowiedni prestiż. Zawody ze względu na specyfikę konkurencji były bardzo trudne dla zawodników, a zarazem ciekawe i atrakcyjne dla widzów. W zawodach wzięło udział 15 zawodniczek i 34 zawodników zaś startujących drużyn było 11 z czego 3 zespoły ratowniczek. Zamknięcia zawodów dokonał naczelnik zawodów Mariusz Krupa.

Szczegółowe informacje jak i wyniki, filmiki oraz galerię zdjęć można zobaczyć na stronie: http://www.wopr.tczew.pl

Moc wrażeń wszystkim uczestnikom i miłośnikom sportów wodnych zapewnili organizatorzy zawodów:

• Urząd Miejski w Tczewie
• Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji.
• Tczewskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
• Pomorskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
Zawody były również wspierane przez projekt „Bezpiecznie nad wodą” organizowany w ramach programu "Działaj Lokalnie VI" Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademie Rozwoju Filantropii w Polsce.


Drukuj
Prześlij dalej